Margin (Marjin) Nedir? Nasıl Yapılır?

  • Daphne
  • Ekim 16, 2019
  • 0
  • 302 görünümler

Margin Nedir? Nasıl Yapılır? 

Para piyasasının temel terimleri arasında yer alan, yatırımcıların işlem yapmaya başladığı zaman karşılaştığı ilk terimler arasında yer alan Margin Trading (Marj Ticareti) ifadesi bulunmaktadır. Yatırımcıların marjin hesaplamasının nasıl yapıldığını bilmesi ve piyasada işlemlerine devam edebilmesi açısından oldukça önemlidir. 

Kripto para piyasasında da gün geçtikçe dünya çapında Bitcoin ve diğer kripto para kullanıcıları da pek çok farklı alım satım sitesinde Margin Trading olanağına sahip oluyor.  

Öncelikle Margin Trading yapacak olanların karşılaşması muhtemel terimleri bakalım. 

  

Short Pozisyon: İlgili paritenin değerinin artacağını düşünülerek alış yapılmasını ifade eder. 

Long Pozisyon: İlgili paritenin değerinin düşeceği beklentisi ile satış yapılması durumudur. 

-Position amount: Pozisyon Büyüklüğü (Yatırdığınız tutara göre işlem yapmak istediğiniz tutar) 

-Leverage: Kaldıraç (Seçimi size kalmış) 

-Stop loss price: Açtığınız pozisyonda zarar ederken ya da etmeden hangi fiyatta işlemin durdurulacağını ifade eder .

-Estimated open price: Pozisyonun hangi fiyattan açılacağı ifade eder. 

-Open fee: Açılış komisyonu  

-Rollover fee per 4h: İşlemin uzun sürmesi Halinde her 4 saatte bir alınacak komisyon bedelini ifade eder. 

-Marjin: Teminattır. (Sizin yatırdığınız gerçek miktarı ifade eder.) 

  

Marjin Nasıl Hesaplanır? 

  

Örnek: 

Position Amount: 0,1 Btc’ye 10x kaldıraçta karşılık gelen 1 BTC için BTC fiyatı 10.000 Dolar baz alındı. 

Bitcoin’in yükseleceğini düşünüyorsunuz. Bu durumda uzun (long) pozisyon açacağız. 10.000 Dolar giriş fiyatı ile 1 BTC’lik pozisyon açtık ve hedefimiz 12.000 Dolar diyelim. Kaldıracı ise 10x olarak belirledik. Bitcoin % 20  yükselerek 12.000 Dolara ulaştığında kârımız %200, yani 2 BTC üzerinden (2/10) 0,2 BTC olacak ve ana paramız 0,3 BTC’ye yükselecek. Kaldrıcacı 5x yaptığımızda ise 0,5 BTC karımız olacak demektir. Bu durumda ilk yatırımınız olan 0,1 BTC için %100 kar almış olacaksınız. Toplam bakiyeniz 0,15 BTC olmuş olacak. 

5x kaldıraçlı marjin hesabı; 

MARJİN= 10.000 x 20 x 5   
      = 10.000 Dolar demektir. (1 BTC) 1/10=0,1 BTC net Kar elde ederiz.  
         100  

Marjin İşlemlerinde Nasıl Kaybedilir? 

Diyelim ki Bitcoin’in yükseleceğini öngörüyoruz. Bu durumda uzun (long) pozisyon açacağız. 10.000 Dolar giriş fiyatı ile 1 BTC’lik işlem başlattık ve kaldıracı 5x olarak belirledik. Bitcoin yüzde 20 gerileyerek 8.000 Dolar oldu diyelim. Bu durumda 5x kaldıraç kullandığımız için kaybımız % 100 olacak ve pozisyondan erken çıkmadığımız için tüm yatırımımızı kaybedeceğiz. 

Benzer şekilde öngörümüz düşüş yönünde olduğunu varsayalım. Fiyatın düşeceğine dair işlem açtık ve fiyat beklediğimiz gibi düşüş gösterdi. Bu durumda girdiğimiz tutar ve kaldıraç miktarına göre yine kazanmış oluyoruz. 

Burada verilen örnekler piyasadan farklı olarak tamamen kolay anlayabilmeniz için verilen örneklerdir. Unutulmamalıdır ki borsalarda işlem yaparken gerekli değerlendirme ve araştırmaları yaptıktan sonra işlem(pozisyon) almanızı öneririz. 

Teminatımız Ne Zaman Serbest Kalır? 

Herhangi bir pozisyonun açabilmesi için gerekli olan teminat miktarı, pozisyon açıldığı andan itibaren sistem tarafından bloke edilir.  İşlem devam ettiği sürece kullanılamayan teminatınız  işlem bittiği an serbest kalır. İşlem (Pozisyon) açık kaldığı sürece teminatınız ile başka işlem yapamazsınız. 

Marjin Ticaretini Herkes Yapabilir mi? 

Cevap evet. Şunu unutmamanızda fayda var, bir anda büyük miktarlar kazanabileceğiniz gibi bir anda da sıfırı da görebilirsiniz. 

Mümkün mertebe araştırmadan, öğrenmeden, takip etmeden şansa işlem yapmayınız.  Oldukça tehlikeli ve sabır isteyen bir iştir. Bu konuda BitMEX borsası yeteri kadar ünlüdür. Bitmex borsasını bu konuda incelemenizi tavsiye ederiz. 

  

Aklınıza takılan her ne olursa olsun sorabilir ve incelememizi istediğiniz projelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir