VITE Projesini Yakından Tanıyalım

  • Daphne
  • Ekim 21, 2019
  • 0
  • 275 görünümler

Neden VITE? 

Uzun zamandır takip listemizde bulunan VITE projesini sizlere tanıtmak istedik. Son zamanlarda yaptıkları işlerle dikkatimizi çekmeyi başaran proje yakın tarihte kendi merkeziyetsiz borsasını (ViteX) aktifleştirdi. Bizde bu projeyi daha iyi tanımak için VITE Türk telegram grubu yöneticisi  Öznur Hanım ile röportaj yaptık. 

Soru-Cevap 

Dahpne: Öncelikle sizleri biraz tanımak isteriz. VITE ile nasıl tanıştınız. Proje içinde ne gibi görevleriniz var? 

Öznur TOPAL: Öncelikle merhaba, ben Öznur TOPAL. VITE Türkiye Telegram Grup Moderatörüyüm grubu modere etmek, topluluğumuzu bilgilendirmek, toplulukta problem yaşayan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmak görevim. Bir de çeviri tabi ki. Yeterli olamadığımız durumlarda da VITE ekibiyle bulunduğum ortak gruptan yardım alabiliyoruz. VITE ile tanışmam ise çok öncelerde yapılan bir video yarışmasına dayanıyor. Ardından telegram duyuru kanallarında lokal gruplar kuracaklarını ve topluluğa bu sayede daha kolay yardım edebileceklerini bunun için de her ülkeden moderatör aradıklarını belirttiler ardından ben de başvurdum tabii ki. 4 ay öncesinde başlayan bu süreç gayet güzel işliyor ve yavaş da olsa büyüyen topluluğumuzla daha da güzelleşeceğine inanıyorum. 

Dahpne: VİTE nedir? Fikir olarak nasıl oluşmuştur? Neyi Amaçlamaktadır? 

Öznur TOPAL: VITE yüksek performanslı merkeziyetsiz ekosistemdir. Amaç ise bu ekosistemi oluşturmaktır. Şuanda ViteX ile büyük bir adım atmış durumdayız. ViteX sayesinde kendi blockchain tabanını oluşturmuş ve bu tabanı kullanmak isteyen bütün kullanıcılarına sunmuştur. 

Dahpne: Bildiğimiz kadarıyla kripto hayatına ERC-20 tokeni olarak başlayan VITE günümüzde koin olarak devam ediyor. Ekip bu değişimi neden yaptı? koin olarak kendi mainnet’e geçen VITE’nin hedefi nedir? 

Öznur TOPAL: Mainnet’e geçilmiş diyemeyiz aslında çünkü şuanda Pre-Mainnet (Ön-Mainnet) aşamasındayız. Mainnet için bir adım atılmış olsa da henüz VITE’in listelenmiş olduğu borsalar VITE blockchain tabanına geçmedi. Yani borsalarda aktif olarak alım satımı yapılan VITE tokeni yani ERC20 tabanlıdır. VITE koinini alabilmenin 2 yolu bulunuyor. Bunlardan biri ViteX diğeri ise VITE Wallet App’dir. 

Dahpne: Vite’nin arkasındaki ekipten bahsetmek gerekirse uzmanlık alanları nelerdir? 

Öznur TOPAL: Ekipten tek tek bahsetmek yerine genel olarak bahsedeyim isterseniz. VITE farklı farklı birçok blockchain firmasında çalışmış dijital ve mobil markette uzmanlaşmış profesyonel bir ekip tarafından yönetilmekte ve desteklenmektedir. Tek tek ekip üyelerini incelemek isterseniz resmi sitede bütün ekip üyelerini bulabilirsiniz. 

Dahpne: VITE bildiğimiz kadarıyla kendi borsasını kurdu. Ayrıca kendi cüzdan uygulaması mevcut, cüzdan ile borsa arasında nasıl bir bağlantı var? Kısacası uygulamadan borsa işlemleri yapılabilir mi? 

Öznur TOPAL: İlk aşamada uygulamadan sadece günlük airdrop toplanabiliyordu. Ancak gelen son güncelleme ile ETH karşılığında VITE koini alma opsiyonu eklendi. Uygulamadan stake ve retweet yaparak günlük airdrop toplayabilir, stake yapabilir ve SBP oylamalarına katılabilirsiniz. VITE ve VITE tabanlı diğer coin ve tokenları istediğimiz zaman istediğimiz kişiye gönderip alabiliriz. Ancak bütün alım ve satım pariteleri ViteX de mevcut bu nedenle ViteX den alım satım yapılmaktadır. ViteX e giriş için de uygulama kolaylık sağlamaktadır. ViteX in cüzdana giriş sayfasında çıkan QR kodu telefonumuzdaki uygulama ile okutarak direk cüzdanımıza giriş yapabiliriz. 

Dahpne: VITE’nin kripto dünyasında başarmak istediği hedeften bahsedebilir misiniz? 

Öznur TOPAL: VITE kendi merkeziyetsiz ekosistemini kurarak VITE, BTC, ETH, GRIN, VX ve eklenecek olan birçok coinin ve tokenın alınıp satılabileceği, ödeme yapılabilip ödeme de alınabilecek ve Dapp geliştiricilerine de hitap edecek bir platform oluşturmayı hedeflemektedir. 

Dahpne: ViteX uygulamanız içinde bulunan VX nedir? ViteX Kullanıcılarına VX’i nasıl ücretsiz veriyor? 

Öznur TOPAL: VX, ViteX’in borsa koinidir. Bir trade-mining koinidir yani ViteX üzerinde yaptığınız her alım satımda VX kazanırsınız. Şuanda herhangi bir paritede alım satımı olmadığı için fiyatı hakkında yorum yapmak maalesef mümkün değil. Yakın zamanda pariteleri açılacaktır. ViteX üzerinde toplanan komisyonlar VX sahiplerine dağıtılacaktır. 

Dahpne: VITE’yi yaygınlaştırma anlamında planladığınız reklam çalışmalarınız var mı? Bize bunlardan bahseder misiniz?  

Öznur TOPAL: Tabii ki, hem Türk topluluğumuz için hem de küresel VITE topluluğu için planladığımız kampanyalar var. Devam eden ve başlamak üzere olan kampanyalar mevcut ve bu kampanyalar daha çok ViteX ve VX odaklı. 

Dahpne: VITE cüzdan uygulamasında bulunan airdrop kampanyanızın belli bir modellerde desteklemediğini görüyoruz. Ekibiniz bu sorunla yeteri kadar ilgilendiğini düşünüyor musunuz? 

Öznur TOPAL: Ekip bu sorunun farkında ve düzeltmek için ellerinden geleni yaptıklarını da söyleyebilirim. Uygulamadaki bazı güncellemeler ve iyileştirmeler sırf bu problemi çözmeye yönelik olsa da problem tamamen çözülemedi. ViteX’in açılış tarihinin yaklaşması sebebiyle de ekip ViteX’e odaklanmak zorunda kaldı. Bu problem yeni model telefonlarda yaşanmadığı için de sanırım geriye dönük bir düzeltme çalışması yapılmayacak.

Dahpne: Toplam VITE adetine bakınca 1 milyar adet olduğunu görüyoruz. Dolaşımda ise 415 milyon adet mevcut. Yatırımcılarınız Ekipten yakın zamanda bir burn olayı bekleyebilir mi? Böyle bir düşünce var mıdır? 

Öznur TOPAL: Ekibin burn gibi bir planı yok ya da henüz dile getirilmiş değil. Ekip burn yerine kampanyalar, günlük airdroplar, BTT de signature kampanyaları ve ViteX üzerinden trade kampanyaları ile kullanıcılarını ödüllendiriyor ve gelecekte de ödüllendirmeye devam edecek. 

Samimi cevaplarından dolayı Öznur Hanım’a teşekkür ediyor ve VITE projesini takibimizin devam edeceğini bilmesini istiyoruz.  

Hangi borsalardan alabilirsiniz? 

Halihazırda OkexHotbitBittrexİdexUpbit ve Bilaxy borsalarında token olarak işlem gören VITE, ViteX borsasında koin olarak işlem görmektedir.  

Airdrop katılım şartları 

Önümüzdeki günlerde nasıl VITE kazanabilirsiniz ayrıntılı bir şekilde sizlere aktaracağız.  

Kriptobi ailesi olarak başarılı bulduğumuz VITE projesinin yakın zamanda isminden daha çok söz ettireceğine eminiz. VITE’yi yakından takip edebileceğiniz bazı adresler şu şekilde; 

TR telegram grubuna girmek için tıklayınız. 

Twitter adresi için tıklayınız.  

Kriptobi ailesi olarak VITE projesine yakın takibimizi sürdürmeye devam edeceğiz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir