Nisan Ayı Neden Bitcoin İçin Önemli?

  • seyit
  • Nisan 3, 2021
  • 0
  • 240 görünümler

Dolar Zayıflıyor

Satıcıların ABD Doları Endeksini aşağı doğru itmesiyle ABD doları bir kez daha zayıflamaya başlıyor ve bu da Bitcoin’in ivmesini yakın vadede güçlendirebilir.

Bitcoin ve altın gibi alternatif varlıklar dolara göre fiyatlandırılır. Bu nedenle, ABD Doları düşmeye başladığında, genellikle BTC’nin yükselmesine neden olur.

Doların Küresel Rezervlerdeki Payı Hızla Düşüyor

Piyasa analisti Holger Zschaepitz’e göre, ABD dolarının küresel rezervlerdeki payı, Rusya gibi ülkeler bir dolarsızlaştırma stratejisi izledikçe ve altını tercih ettikçe hızla düşüyor.

2020’nin ilk çeyreğinde salgın ilan edildiğinde, küresel rezerv para birimi olduğu için yatırımcıların nakde kaçmasıyla dolara olan talep arttı.

Bununla birlikte, başkanlık seçimi ve geçen yıl boyunca COVID’e ilişkin olumsuz görünüm gibi çeşitli faktörler nedeniyle dolar, Japon yeni ve İsviçre frangı gibi diğer para birimlerinden daha iyi performans gösteremesini engelledi.

Doların küresel rezervlerdeki payı, pandeminin başlangıcında artarken, zamanla bu oran azaldı ve şimdi %59 – 1.5 puanlık düşüş ile 1995’ten bu yana en düşük seviyede. Düşüşün başlıca sebebi aktif USD satışı nedeniyle oluyor. ”

ABD dolarındaki düşüş devam ederse, Bitcoin’in nisan ayında yükselmeye devam etme ihtimali güçlü.

Nisan, son on yılda Bitcoin için güçlü bir ay oldu ve 2016’dan bu yana art arda beş yıl boyunca pozitif kazançlar kaydetti.

Buna ek olarak madencilerin artık ellerindeki Bitcoinleri satmayı bırakıp soğuk cüzdanlarda depolamaları arz talep dengesini etkiledi, bu durum Bitcoin’in yükselişi için olumlu bir haber olarak görülüyor.

1 Ocak’tan İtibaren Madencilerin Pozisyon Grafiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir