Cardano (ADA) Nedir? Nerede Saklanır?

  • Kriptobi
  • Kasım 27, 2019
  • 3
  • 240 görünümler
ada koin

Ada koin yani asıl adıyla Cardano, kripto para meraklılarının aşina olduğu altyapı seviyesinden farklı bir tasarıma sahip olan bir platformdur. Merkezsiz blockchain’e sahip olan Cardano (ADA) projesi, tamamen açık kaynaklıdır. Ekibi araştırmacılar ve mühendislerden oluşan Cardano, felsefe ve araştırma odaklı bir yaklaşıma sahiptir.

Cardano tokeninin adı 19. yüzyılın meşhur matematikçisi Ada Lovelace’den gelmektedir. Bu nedenle, ADA olarak adlandırılmıştır. Cardano blockchain’i uzun vadede birden fazla tokena da ev sahipliği yapabilmektedir.

Cardano(ADA) Nedir?

Cardano, dijital para göndermek veya almak üzere tasarlanan bir para birimi olan ADA’yı barındıran halka açık bir blockchain’dir. Platformun temel amacı, kullanıcılarının gizliliğini korumak olarak gösteriliyor. Cardonu, 2017 yılında Ethereum’un kurucu ortağı ve eski CEO’su olan Charles Hoskinson tarafından kurulmuştur. Hoskinson, ölçeklenebilir, sürdürülebilir bir platform yaratmayı amaçlamıştır. Cardano iki katmandan oluşmaktadır; Cardano Yerleşim Katmanı ve Cardano Hesaplama Katmanı.

Daha spesifik olmak gerekirse Cardonu yerleşim katmanı, kullanıcıların hesaplar arasında ADA’yı aktardığı ve tüm aktarım işlemlerinin kayd edildiği bir katmandır. İkinci katman olan Hesaplama Katmanı ise akıllı sözleşmeler barındırır ve bu aktarma işlemlerinin neden gerçekleştiğine ilişkin bilgileri içerir. Ağı korumak ve yapılan işlemleri doğrulamak için Ouroboros isimli kendi algoritmasını kullanmaktadır.

Cardano platformu, 3 ayrı ve bağımsız kuruluş tarafından yürütülür: Cardano Vakfı, IOHK ve Emurgo. Cardano Vakfı İsviçre merkezlidir ve Cardano ekosisteminin gelişimini denetlemekten sorumludur.

IOHK ise benzersiz bir algoritma olan Ouroboros’u geliştirerek Cardano platformunu daha ileri seviyelere taşımıştır. Son olarak Emurgo, şirketlerin Cardano’nun merkezi olmayan blockchainini benimsemesine yardımcı olan bir kuruluştur.

Projenin başında yaklaşık 31 milyar ADA piyasaya sürüldü. 25.927.070.538 ADA satış sırasında satıldı ve geriye kalan tahmini 5 milyar ADA ise IOHK, Emurgo ve Cardano Vakfı arasında bölüştürüldü. Maksimum ADA arzı, 45 milyon tokenle sınırlıdır. Ve hala dağıtılmayan 14 milyar ADA’nın da block üretimi yoluyla dağıtılması bekleniyor.

Cardano Hedefleri Nelerdir?

Diğer kripto para projelerinden farklı olarak tüm finansal sisteme sahip olmayı amaçlamayan Cardano, özellikle gelişmekte olan ülkelerde blockchain teknolojini kullanmayı hedefler. Muhasebe ve hesaplamaların farklı katmanlarda bulunması doğrultusunda gelişen Cardano, hakemli araştırma ve düzenleyici kurumlarla uyum özelliklerine sahiptir.

Platform, Proof  – of – stake consensus mekanizması bulundurmaktadır. Cardano geliştiricileri, gelecekteki güncellemeler için tamamen esnek ve yeni bir şey inşa etmeyi hedefler. Bu anlamda, Cardano’yu diğer projelerden farklı kılan özellik, düzenleyici kurumlar ile ağlarını aranan gereksinimlere uygun hale getirmektir.

Cardano’nun Diğer Platformlardan Farkı Nedir?

Cardano platformun temel amacı, araştırma odaklı ve bilimsel felsefik bir yaklaşım sergilemesidir. Bu anlamda, Cardano bir ilki başarmış diyebiliriz. Temel bir tanıtım yazısı yerine, yatırımcıların bakması için birçok akademik makalelere sahiptir. Bu anlamda, Cardano ekibi, uzman araştırmacılardan, mühendislerden oluşmaktadır.  

Cardano katmanları, platformu diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliktir. Katmanlardan biri Cardano Yerleşim Katmanı veya CSL olarak geçer. CSL, kayıt defteri özelliğindedir. Bitcoin’e bir iyileştirme niteliğinde oluşturulan bu katman, bir kripto para aracıdır. Proof – of – take consensüs algoritması, CLS katmanının temelini oluşturur.

İkinci katman ise Cardano Hesaplama Katmanıdır. Bu katman da kısaca CCL olarak bilinmektedir. Bu katmanda işlemlerin neden gerçekleştiği hakkında bilgiler bulunur. CCL – Plutus üzerine akıllı sözleşmeler getirmek için yeni bir programlama dili yaratılmaktadır. Aynı zamanda, Etherium akıllı sözleşmelerinin dili olan Soldity’i de desteklemektedir.

Daedalus Cüzdanı

 Açık kaynaklı bir cüzdan olan Daedalus, Cardino ekibi tarafından oluşturulmuştur. Ekip işlevselliğini büyük ölçüde artırmaktadır. Daedalus, desteklenen para birimleri arasında serbest bir şekilde değiş tokuş yapmak için bir cüzdan görevi görür. Daedalus cüzdanı, Bitcoin, Ethereum Classic’i de destekleyerek genişlemeyi planlamaktadır.

Cardano ADA Nereden Alınır ve Nerede Saklanır?

Cardano platformunun para birimi olan ADA, sadece birkaç büyük borsa platformundan elde edilebilmektedir. Binance ve Bittrex borsaları da yüksek bir ADA işlem hacmine sahiptirler. Bu sayede,  Bitcoin ve Ethereum ile ticaret yapılabilmektedir.

ADA satın almak için öncelikle Bitcoin ve Ethereum satın alınmalıdır. Sonrasına transfer etmeniz gerekir. ADA en hızlı ve kolay Binance üzerinden elde edilebilir. Ayrıca, Cardano resmi web sitesinde de ADA satın alabileceğiniz borsa isimleri yer alır.

ADA’nın saklanabilecek en ideal yeri, resmi Deadalus cüzdanıdır. Deadalus cüzdanı, şu an sadece Mac ve Windows üzerinden erişilebilir olsa da zamanla Android ve iOS üzerinde de geçerli olacaktır. Ledger cüzdan da üçüncü taraflarla ADA desteğini ürünlerine sağlamak için çalışmalara başlamıştır.

Cardano İstatiği (27.11.2019)

Cardano Fiyatı: 0.036187 Dolar

Piyasa Sıralaması: 12

Market Cap: 934.513.244 Dolar

Dolaşımdaki Arzı: 25.927.070.538 ADA

Toplam Arzı: 31.112.483.745 ADA

Maksimum Arzı: 45.000.000.000 ADA

En Yüksek Fiyatı: 1.33 Dolar ( 4 Ocak, 2018)

En Düşük Fiyatı: 0.017354 Dolar ( 1 Ocak, 2017)

3 comments on “Cardano (ADA) Nedir? Nerede Saklanır?

    1. Tabiki var. Eksikleri olmasaydı 4-4 lük olsaydılar eğer yeni projelere gerek kalmazdı ve kimse koin çıkarmazdı sanırım. Projeyi bireysel incelediğimiz için özellikle sunduğu özelliklerden bahsetmişiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir