BlockChain Nedir?

  • seyit
  • Nisan 13, 2021
  • 0
  • 562 görünümler

Bir blok zinciri, esasen, blok zincirindeki tüm bilgisayar sistemleri ağında çoğaltılan ve dağıtılan işlemlerin dijital bir defteridir. Zincirdeki her blok bir dizi işlem içerir ve blok zincirinde her yeni işlem gerçekleştiğinde bu işlemin bir kaydı her katılımcının defterine eklenir. Birden çok katılımcı tarafından yönetilen merkezi olmayan veritabanı, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak bilinir.

Blockhain’de bir zincirdeki bir bloğun değiştirilmiş olması durumunda, tüm bilgiler şeffaf olduğundan dolayı değiştirildiği anlık olarak anlaşılır. Bilgisayar korsanları bir blockchain sistemini bozmak isterse, zincirin tüm dağıtılmış sürümlerinde zincirdeki her bloğu değiştirmek zorunda kalacaklardır. Bu da imkansıza yakndır.

Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri, zincire her bir işlem yapıldığında yeni gelen işlem önceki işlemin üzerine eklendikçe sürekli olarak büyüyor ve bu da defterin güvenliğini önemli ölçüde artırıyor.

Blockchain teknolojisi güvenli midir?

Geçmişte dijital para yaratmak için birçok girişimde bulunuldu, ancak her zaman başarısız olundu.

Konu tamamen güven meselesidir. Birisi X doları denen yeni bir para birimi yaratırsa, kendilerine bir milyon X dolar vermeyeceklerine veya X dolarınızı kendileri için çalmayacaklarına nasıl güvenebiliriz?

Bitcoin, bu sorunu blcokhain ile belirli bir veritabanı türü kullanarak çözmek için tasarlanmıştır. Blok zinciri farklıdır çünkü kimse sorumlu değildir; onu kullanan kişiler tarafından yönetilir. Dahası, bitcoin taklit edilemez, hacklenemez veya birden fazla kez harcanamaz. Bu yüzden bu paraya sahip olan insanlar blockchainde her şeyin açık ve gizlenemez olduğundan böyle bir şeye kalkışamazlar. Kısacası ellerindeki koinleri kayıtsız bir şekilde transfer edemezler çoğaltamazlar yok edemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir