Bitcoin Güvenli Mi? Neden Çalınamaz?

  • seyit
  • Nisan 6, 2021
  • 0
  • 493 görünümler

Bitcoin Neden Çalınamaz?

Pek çok insan dijital paraların dünyayı değiştereceğine inanıyor ve satın alıyor. Ama her zaman önce sormanız gereken, Kripto Paralar güvenli mi?

İlk Olarak Bitcoin Nedir?

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçmiştir. Fikir sahibi Satoshi Nakamoto’dur gerçek ismi veya mahlası veya bir ekibe ait unvan olduğu konusunda tartışmalar vardır. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla genesis blokta belirtilerek sınırlandırılmıştır.

Nakit paralar onu basan devlet tarafından desteklenen ve değer verilen normal paranın aksine, Bitcoin bağımsız olarak çalışır ve onu destekleyen hiçbir şey yoktur, yani değerinin veya gerçekte ne için harcayabileceğinizi büyük ölçüde kullanıcılar tarafından belirlendiği anlamına gelir.

Peki Bitcoin ile gerçekte ne yapabilirsiniz? İlk yaratıldığı zamana geri dönersek, pek bir şey yapmanız mümkün değildi. Zaman geçtikçe, giderek daha fazla şirket ve birey, Bitcoin’i hizmetleri için ödeme yapmayı meşru bir yöntemi olarak kabul etti. Artık Bitcoinler ile araba satın almak, uçuş rezervasyonu yapmak veya pizza sipariş etmek tamamen mümkündür.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin alışılmışın dışında şifreli bir yapıya sahiptir. Bitcoin şifreleme işleme blok zinciri (blockchain) adı verilen özel bir sistemle desteklenir. Blockchain, Bitcoin sisteminde meydana gelen işlemleri şifrelemek için kullanır. Bu sayede tüm kişisel bilgilerin hackerlar tarafından uzak tutulduğu, bilgisayar korsanları sisteme girmeyi başarsa bile çalacak hiçbir veri bulamadıkları bir güvenlik sistemi oluşturulmuştur.

Ayrıca Bitcoin işlemlerinin tamamı halka açık bir şekilde tüm işlemlerin şeffaf olduğu ve ilgili kişiler anonim olsalar bile yapılan işlemlerin miktarını ve zamanını görebilirler. Bu da hiç kimsenin sistemi aldatamayacağı, dolandıramayacağı anlamına gelir.

Bitcoin’in tüm dünyada sunucuları ve sistemde gerçekleşen tüm işlemleri takip eden on binden fazla düğümü vardır.Bu yüzden bilgisayar korsanlarının bir sunucuyu hacklemeleri mantıksızdır.

Bitcoinlerim Çalınabilir Mi?

Bitcoin’lerin sistem düzeyinde genel olarak güvenli olması, bilgisayar korsanlarının bireylerden para çalamayacağı anlamına gelmez!

Kimlik avı ile içinde ne tür kripto para tutarsanız tutun, cüzdanınız için her zaman tehlikelidir. Sahte bir web sitesi, giriş bilgilerinizi bilgisayar korsanlarıyla paylaşmanız hesabınızın çalınmasına ve bu da Bitcoin cüzdanınızı kurutulmasına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir