Waves Coin Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Waves coin kripto paralara ilgi ve merakı olan çoğu kişi tarafından duyulmuştur. Kurucusu Sasha Ivanov olan Waves, 2016 yılında yaptığı ICO (Initial Coin Offerings) ile toplam 30 bin BTC toplamayı başardı. Waves şu ana kadar yapılan en başarılı 7. ICO alımını gerçekleştirdi. Şimdi ise temel ve önemli bilgilere siz değerli okuyucularımızla birlikte bakalım. 

Waves Coin Nedir?

Waves, kullananların değerli varlıklarını kolay ve güvenilir bir şekilde ticaretini ve değerli varlıklarının depo edilebilmesini sağlamak için oluşturulan kripto para birimidir. Waves Coin aynı zamanda, Bitcoin gibi açık kaynaklı kod kullanır. ( Her transferi görebilmemizi sağlar. )

Platformun ilk amaçlarından biri, Waves kullanıcılarına istikrarlı bir Blockchain ortamı kurarak, herhangi bir sorunu yaşamatmadan Blockchain üzerinden Fiat para transferi sağlamak. Ayrıca kendi dijital paralarını oluşturmak isteyenler için de çok cazip bir fırsat sunuyor. 

Waves Coin’in Amacı

Waves Coun’in amacı, çoğu kripto para gibi Bitcoin’in yerini almak değil. Aksine Bitcoin, dijital paralar ve piyasada aktif olarak bulunan tüm değerli varlıkların (altın, ülkelerin kendi paraları, dolar vs.) herhangi bir merkeziyete sahip olmadan değiştirilip ve düzenlenerek aktarımı sağlamak için platform oluşturarak kullanıcılara kolaylık sağlamak. 

Waves Coin Platformu Nasıl Çalışır ?

Waves, genellikle  her yeni işlemi tipik Blockchain protokolü üzerinde geliştirmeyi amaçlar. Yani, yeni işlemler ve yeni işlem türleri, işlemci yazılımın üstüne eklentiler aracılığıyla uygulanarak kayda geçirilir.

Platform bunların yanı sıra, aynı zamanda da akıllı sözleşmelerle de işlem alır, ancak bu sözleşmeler Etherum’un sözleşmeleri gibi değil. Tamamen kendi yapısına ait bu akıllı sözleşmeler yerleşik eklentiler tarafından kayıt altına alarak tüm süreci daha da basit bir hâle getirir. Custom Application Tokens (Özel Uygulama Tokenleri (CATs), merkeziyete sahip olmayan borsalar (DEX) ve çeşitli anonimlik özellikleri, çekirdek yazılımda bulunan bazı uygulama türleri.

Waves Coin’in Özellikleri

Kripto para birimleri ile değiş tokuş ve alım satım yapabilmek için kripto para borsalarını kullanmalıyız. İşte bu önemli noktada Waves Coin bir adım öne çıkıyor ve dikkatleri üzerine topluyor. Waves, digital kripto para ticaretinde ve takasında uluslararası bağlantıya sahiptir. Amerikan Doları (USD), Avrupa Birliği Para Birimi (EURO) türünden veya Waves ile; Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) dijital kripto para birimleri ile birlikte merkeziyetsiz ve güvenilir bir borsada takas yapma imkanını sunuyor. Şu anlık takas yapılacak kripto para sayısı az gibi görünebilir, fakat gösterdiğimiz altcoinler kadar olmasa da oldukça büyük bir işlem hacmine sahip. Waves büyüdükçe işlemlerine daha fazla kripto para katacaktır. Waves Coin’in en önemli özelliklerinin başında ise çok düşük olan komisyon ücretleri. Belirttiğimiz gibi “Merkeziyetsiz” bir borsada Waves Coin için alınan komisyon ücretleri oldukça düşük. Bilindiği gibi birçok kripto para borsası oldukça yüksek komisyon ücreti alır ve bu durum oldukça can sıkıcıdır.

Waves Coin Ekibi

Projenin arkasındaki ekibin hedefi oldukça büyük. Ekibin amacı Blockchain teknolojisini daha da geliştirerek ileri seviyeye çıkarmak. Ekip Blockchain’e uygulamak istediği gelişmişliği Waves Coin’e uygulayarak, Waves Coin’i oldukça basit ve kullanımı kolay hale getirdi. Ekip üyelerinin çoğunluğu uzun bir süre zarfında NXT ile ilgilendi. Ancak talihsizlikler, tartışmalar, anlaşmazlıklar ve çıkan ICO sorunları ekibin peşini bırakmak bilmedi. Ekip ayrılarak kendi projelerini başlatma kararı aldı.

Ekip, Waves Coin projesini hiç yoktan var etti; Bu nedenle Waves, NXT’den yapısı gereği daha güçlü ve sağlam. Aynı zamanda kayda değer başka bir bilgi ise anlaşma yaptıkları Deloitte ve Russian National Settlement Depository (Rus Ulusal Uzlaşma Deposu) ile ortaklık kurdu. 

Waves Coin En İyisi Olmanın Peşinde 

Waves Coin altyapısına sahip merkeziyetsiz borsa olan Waves Dex şu anda aktif olarak işlem görmekte. Waves Dex, şu an işlem görülen kripto para borsaları kadar güvenli ve hızlıdır. Özellikle güvenlik ile ilgili sağlam altyapısının buna katkısı büyük. Şu anki arayüzü ise oldukça basit ve kolay bir kullanım sunmakta. 

Şu anki kripto para borsalarında elinizdeki dijital kritpo para birimini, başka bir kritpo para birimi ile takas etmem istediğinizde, öncelik bu koinleri Bitcoin (BTC) ya da Ethereum’a (ETH) çevirmenizden geçiyor. Waves Dex’te ise bu koinlere olan bağlılığınız ortadan kalkıyor. 

Waves Coin Madenciliği Yapılıyor mu? 

Waves Coin için herhangi bir madencilik imkanı yok. Bunun sebebi ise toplam arz miktarının 100 milyon olması ve bu 100 milyonun da şu an piyasada işlem görmekte . Fakat Waves Coin’i yaratanlar bizlere güzel bir alternatif sunuyor. Bu alternatifin ismi ise ‘’Masternode’’ yani bir blok üretimi olan ‘’Ana Düğüm’’ anlamına geliyor. Bu yöntem ile Waves elde etmeniz mümkün fakat elinizde en az 10 bin Waves Coin bulunması gerekiyor. Bu kadar Waves’e sahip olmayanlar için yine farklı bir alternatif bulunmakta. Bu alternatif ise blok üretiminde işlem ücretine dahil olarak Waves Coin’i kiralamak. Bunun anlamı ise blok zincirleme sistemine katkıda bulunmak. Blok zinciri tamamlandığında ise kazandığınız tüm gelirler kiralamış olduğunuz kişiye geçiyor. Kiralamış olduğunuz kişi ise size elde ettiği gelirden payınıza düşeni veriyor. Fakat bu işlem de oldukça risk barındırıyor. Çünkü kiralamış olduğunuz Waveslere kimsenin dokunma hakkı yok. Kiraladığınız Waveslerin gelirleri kiralayan kişiye geçtiğinden dolayı size düşen kısmı verip vermeyeceği ise tamamen kiralayan kişinin insafına kalmış. Bu yüzden kiralayan kişileri araştırarak güvenilir olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

2 comments on “Waves Coin Nedir ? Nasıl Çalışır ?

    1. Waves 1 ay önce 1.30 civarında sattım ben. 4.50 leri gördü. Siz sanırım çok yüksekten aldınız. Waves aslında 1ay içerisinde 3x yaptığı için suanda yükselemiyor çok fazla yükseldi çünkü. Fakat uzun vade sabırla beklerseniz waves üzmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir