QR (Kare) Kodu Ve Kripto

  • Kriptobi
  • Kasım 1, 2019
  • 0
  • 892 görünümler

QR Kodu Nedir? 

QR kodu, 2 boyutlu şekilde siyah-beyaz renklere sahip bir kod dizinidir. Matrix kod olarakta bilinmektedir. Ufacık karenin içine binlerce karakter kodlanabilmektedir. Bunlar düz metin veya sayısal içerik, web site linki, sms, telefon numarası ile arama, coğrafi harita, fotoğraflar ve müzikler gibi birçok veriyle doldurulabilir. QR kodu adını İngilizce olarak Çabuk Tepki kelimelerinin baş harfinden almaktadır. Çabuk Tepki denmesinin nedenini sanırım anlamışsınızdır. Kameramızı kare koda tutarak anında içine doldurulan verilere ulaşabildiğimiz için bu ifadeyi kullandıklarını düşünüyorum. 

QR Kodları günümüzde hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu kare kodların hayatımıza girmesi ile birçok alanda kolaylıklar sağlanmıştır. Örneğin aldığınız test kitabındaki soruların cevapları internet ortamına yüklenilerek sorunun altına kare kod şeklinde koyulmaktadır, harita bilgisi vermek için ya da fatura bilgilerini göstermek için kullanılabilir. Özellikle reklam amaçlıda çok fazla kullanılmaktadır ve çokta etkili olmaktadır. Mesela sattığınız ürünlere kare kod ekleyerek üzerine de merak uyandırıcı bir cümle yazarak insanların o kare kod da ne olduğunu merak etmesine yol açabilirsiniz ve kare kodun içeriğini merak eden kişiler kare kodu okuyarak sizin reklamlarınıza ulaşabilirler. Aynı zamanda bizim olmazsa olmazımız kripto para transferleri ya da alım/satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

QR Kodu ve Kripto Paralar 

QR kod, söylediğimiz gibi içerisini her türlü veriyi saklayabilmektedir. Dolayısıyla kripto para piyasasında çok fazla kullanılmaktadır. Kripto para alırken veya transfer ederken her türlü işlemlerde, kullandığımız mobil cüzdanlar sayesinde doğrudan kare kod okutarak koin adreslerini anında girebiliyoruz. Ek olarak kripto para borsalarına 2 FA kurarken de karşımıza kare kod çıkmaktadır. 2FA sistemini kurarken bize kod verilir ya da bu kodu içinde tutan bir kare kod verilir. 2FA uygulamasında kodu yazmakla uğraşmak yerine doğrudan kameranız ile kare kodu okutarak 2FA sistemini de kurabiliyorsunuz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz kare kod bizim BNB koin adresimizi göstermektedir. İster yazıyla yazabilir istersek de bu kodu okutarak hesabımıza BNB koin transferi yapabiliriz. 

QR Kodları Nasıl Okutulur?

Normal şartlarda QR kodlarını okuyabilmeniz için QR kod okuyucu uygulamalara ihtiyacınız bulunmaktadır tabi aynı zamanda telefonunuzun kamerası olması gerekiyor. Fakat kripto para piyasasında ise işiniz daha kolay. Zaten hali hazırda kullandığınız soğuk cüzdanlar varsa onlar üzerinden doğrudan okutabilmektesiniz. Soğuk cüzdan hakkında bilgisi olmayanlar yazımıza göz atabilirler.  

QR Kodları Nasıl Oluşturulur?

Bu yazıyı okuduktan sonra elbette sizlerden de kare kodunu oluşturmak isteyenler olacaktır. QR kodu oluşturmak, okutması kadar kolaydır. Bu imkânı bizlere sunan bir sürü ücretsiz web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerine girerek kodun içine sıkıştırmak istediğiniz link veya yazı gibi verilerinizi oraya yazarak oluştura basmanız yeterlidir. Kare kodu oluşturmak için goqr ve ya Kaywa kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kare kodu bizim web sitemizin linkini barındırmaktadır. Herhangi bir kare kod tarayıcı uygulaması ile kodu tarayarak deneyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir