Airdrop Düzenlemenin Projelere Fayda ve Zararları

  • Kriptobi
  • Kasım 6, 2019
  • 0
  • 916 görünümler

Kısaca Airdrop Nedir? 

Airdrop nedir bilmeyenler için kısaca bahsedelim. Airdrop, projelerin reklam konusunda en büyük yardımcısıdır diyebiliriz. Kripto para projeleri, kullanıcılarına belirli görevler karşılığında kendi kripto paralarından vermeyi vaad eder. Airdrop mantığı kısaca bundan ibarettir. Görevleri yerine getir ve kripto para kazan şeklindedir. Airdrop hakkında daha detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz. 

Airdroplar projelere gerçekten büyük katkılar sağlarken airdrop avcıları içinde ek kazanç kapısı olmaktadır. Kripto para projelerinin neredeyse hepsi kripto severler için airdrop düzenlemektedir. Projelerin airdrop düzenlemesinin birçok sebebi vardır. Airdrop düzenlemek kimi zaman olumlu sonuçlar doğururken kimi zamanda çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Olumlu ya da olumsuz sonuçlar neredeyse tamamen projenin o airdrobu nasıl yürüttüğüyle alakalıdır diyebiliriz. 

Airdrop Düzenlemenin Olumlu Yanları Nelerdir?

Projeler airdroplar sayesinde reklam maliyetlerini minimuma düşerek verdiği maliyetin karşılığını maksimum şekilde alabilmektedir. Yani bir kripto para projesi reklam amaçlı gidip birkaç siteye binlerce lira ödediği zaman o sitelerden alacağı verim ne kadar olabilir ki? Yani öncelikle o sitenin kitlesinin ne kadarı kripto paralarla alakalı bunu bilmek gerekir. Fakat reklam bütçesi airdroplara ayrıldığı zaman doğrudan kripto para kullanıcılarına ulaşmış oluyorsunuz. Özellikle airdrop avcıları bütün projelerin airdroplarını yakından takip ederler ve o projenin airdrobunun hızla diğer kripto para kullanıcılarına da yayılmasını sağlarlar. Proje airdrobunu çok iyi şekilde ayarlayıp idare etmek zorundadır. Airdrop görevlerini akıllıca koyarak maliyet fayda şeklinde düşündüğümüzde faydanın çok daha fazla olacağını kesinlikle söyleyebiliriz. Airdrop görevlere sadece twitter hesaplarını takip etme görevi koyduğunda belkide 100 kişiye ulaşacaktır fakat buna retweet ve yoruma 3 kişi etiketleme gibi görevler de eklediği zaman hızla binlerce kişiye ulaşabilecektir. Doğal olarak görevlerin güzel ayarlandığını farz edersek, projelerin sosyal medya hesapları ve kullanıcı kitlesi hızla artacaktır. Sosyal medya hesaplarının büyümesiyle projeler hakkındaki bilgiler çok daha fazla insana ulaşacaktır. Her ne kadar birçok kullanıcı sadece airdrop ile bedava koin kazanmak için geldiyse de proje gerçekten faydalı ve gerekliyse airdropcuların da dikkatini çekerek yatırım almayı başarabilir. 

Ek olarak hızlı bir şekilde çok fazla kitleye ulaştıkları için bu kitleyi doğru şekilde kullanarak birçok borsaya girebilirler. Çünkü birçok borsa token listeleyeceği zaman kullanıcılara ara sıra anket düzenler ve hangi kripto parayı listelemeliyiz şeklinde soru sorarlar. Kitlesi büyüyen projeler bir adım öne geçerek oylamadan birinci çıkar ve maliyetsiz şekilde borsalarda listelenebilir. 

Airdrop aracılığıyla binlerce kişiye kripto paralarından dağıttıkları için holder yani o kripto parayı cüzdanında tutan kişi sayısını arttırmış olurlar. Buda yatırımcılara güven vermektedir. Ne şekilde vermektedir derseniz şöyle açıklayayım. Bi taştan 100 adet bulunmaktadır. Bu 100 taşın 3 kişide olması mı sizin açınızdan güven teşkil eder yoksa 100 kişide olmasının mı? 100 kişide olması ile kendinizi daha fazla güvenceye almış olursunuz. Bu taşı 10 hatta 20 kişi satsa bile hala 80 kişi tuttuğu için değerli olacaktır. Fakat 3 kişi tuttuğunda 2’si taşlarını satsa, taşların büyük çoğunluğu elden çıkacağı için değersizleşecektir. Dolayısıyla airdroplar projelerin koinlerini daha fazla insana yayarak riski daha fazla düşürmektedir. Elbette bu durumun kötü bir yanı da var ona da olumsuz yanlarında değineceğiz. 

Airdrop Düzenlemenin Olumsuz Yanları Nelerdir? 

Başta da söylediğimiz gibi airdrop düzenlemenin bir çokta olumsuz yanı bulunmaktadır. Bunların başında en ciddi sorun teşkil edeniyle başlayalım. Eğer dağıtılan kripto para zaten borsalarda işlem görüyorsa airdroplar ile binlerce kişiye binlerce dolarlık kripto para dağıtıldığı zaman ciddi bir fiyat tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Airdropcular genellikle katıldıkları airdroplardan gelen kripto paraları anında borsada satarak gelir elde etmeyi amaçlar. Bu yüzden binlerce kişinin bir anda toplu satış gerçekleştirmesiyle birlikte kripto para ciddi fiyat düşüşü gerçekleştirerek yatırımcıları korkuta bilir ve onların panik satışı gerçekleştirmelerine vesile olabilir. Bu durumda o kripto paranın geri dönüşümü olmayan bir yola girmesine sebep olabilir. Olumlu yanlarında bahsettiğimiz sosyal medya konusuna değinelim. Projeler sosyal medya hesaplarında ciddi bir büyüme gerçekleştirdikleri zaman maliyetleri de artacaktır. Mesela airdroplar telegram üzerinden gerçekleştiği için airdrop düzenleyen projelerin büyük çoğunluğu telegram grubuna sahiptir. Ciddi bir grup üyesinden çok fazla soru gelebilir ve bu sorulara tek bir adminin yetişmesi gerçekten çok zordur. Bu yüzden telegram grupları için ek insanlar çalıştırmak zorunda kalırlar. Aynı şekilde bu kullanıcılara yapılan en ufak hatalarda o proje gene aynı kitle sayesinde hızla karalanabilir. Airdroplara katılan kişilerin görevleri yerine getirip getirmediğini kontrol etmek ve dağıtım gibi işlemleri gerçekleştirmek içinde ciddi bir çalışma gerekebilir. 

Şimdi genel bir toparlama yaparak projenin olumlu ve olumsuz yanlarını maddeler halinde kısaca yazalım. 

Airdrop Düzenlemenin Olumlu Yanları 

1. Projelerin reklam maliyetlerini düşürerek verimi arttırır. 

2. Projelerin sosyal medya hesaplarını ciddi bir şekilde büyütür. 

3. Kripto paranın holder (saklama) sayısını ve destekçi sayısı artar. 

4. Proje doğrudan kripto para kitlesine ulaşarak daha fazla yatırımcıya ulaşabilir. 

5. Büyüyen kitlesi sayesinde birçok borsada maliyetsiz şekilde listelenebilir. 

Airdrop Düzenlemenin Olumsuz Yanları 

1. Airdrop ile binlerce kişiye kripto para dağıtıldığı için binlerce kişinin satışıyla ciddi bir fiyat düşüşü yaşanması. 

2. Sosyal medya kitlesinin büyümesiyse daha fazla çalışana ihtiyaç duyulur. 

3. Airdropların düzenlenme ve tamamlanma sürecinde ciddi bir çalışma yapılması 

4. Airdropcuların sürekli bedava koin için yaptığı baskılarla yatırımcılar o projeden soğuyabilir. 

Bize göre projelerin airdrop düzenlemesin olumlu yanları kesinlikle olumsuz yanlarından daha iyidir. Şu an ki önemli projelerin büyümesinde de en büyük rolü airdroplar oynamıştır. Bunların en belirgin örneklerinden biride Hydrodur. Fakat Hydro’nun yükselmesinin yanı sıra olumsuz yanlarında belirttiğim gibi airdropcuların toplu satışıyla birlikte de ciddi bir fiyat düşüşü yaşayarak, ilk seviyelerinin çok altında işlem görmektedir. Airdroplar ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir