Türkiye’de Bitcoin’in Öncü Kuruluşu: BtcTurk

Değişim

Bu yazımda, benim Bitcoin’le tanışmama öncü kuruluşlardan BtcTurk hakkında bazı bilgiler vermek istedim. Borsa platformlarını takip edenler hatırlayacaktır. Hisse senedi fiyatlarını ücretsiz takip edebildiğimiz bigpara platformunda bir gün bitcoin fiyatları yayınlanmaya başladı. Sağ köşede açılan eski BtcTurk logosu (yeşil siyah fontlu) ile beraber yayınlanmaya başlayan bitcoin fiyatlarını hatırlayacaksınız. Benim, bitcoin ile ilk tanışmam bu logoya tıklamam ile gerçekleşti. Ancak, 24 saat boyunca oluşan fiyat hareketliliği nedeniyle, uzunca bir süre seyirci kalmaya devam ettim! Gözlerimin önünden akıp geçen 1 BTC= 300 TL yazısını uzunca bir süre unutamadım. Hayatta en büyük pişmanlığım bu fiyatlardan neden 50 – 100 BTC alıp kenara atmadığım sorusu oldu bir süre 20.000 $’a yaklaşan fiyatlarını gördüğümde. Ancak, bir Türk yatırımcısı olduğumu hatırladım ve kendi kendime şunu dedim; 300 lira’lardan aldığım bir ürünü 1000-1500 TL arasında satardım kesinlikle! Nede olsa Türk yatırımcısı için o zamanlarda kripto paralar öngörülebilir bir yatırım değildi. Her ne kadar yatırım yapmasam da, yurt dışı sitelerden bitcoin ile ilgili araştırmalarım arttı. Bitcoin core kurdum, timestamp (zaman damgası) not aldığım, şimdi hatırlayamadığım bir siteden cüzdan kurdum. Hatta deep webte (onion uzantılı bir sitede) bile bitcoin cüzdanım vardı. Ancak, bugün bu cüzdanlarla ilgili akibeti hatırlamıyorum, tek hatırladığım bir yerlere bir şeyleri not aldığım. Kim bilir belki bir gün bulur ve zengin olurum 🙂 İşte böylece, BtcTurk etkisi ile kripto dünyasına giriş yaptım.

Btc Turk güzel bir çalışma yapmış: “1 Temmuz 2013 ve 1 Haziran 2019 arasında 6 yıl boyunca, Bitcoin’in fiyatının yükselmesini ya da düşmesini dikkate almadan her ay düzenli olarak 100₺ karşılığında Bitcoin satın aldığınızda toplamda 7,200TL ödemiş olacaktınız. Bunun karşılığında ise hesabınızda 5.91 Bitcoin’den biraz daha fazlası birikmiş olacaktı. 26 Haziran 2019 tarihinde 5.91 Bitcoin’in değeri yaklaşık 431.649,00 TL.” İnanılmaz değil mi? Şu anda 1 BTC = 52.491 TL, yani bu kazanç 310.221, 81 TL’ye düşmüş durumda. Ancak, belki de birkaç sene sonra milyarlara ulaşacak bir yatırım. Uzun vadeli düşünmenin, kısa vadeli fiyat değişkenliğine takılıp kalmamanın en güzel örneği. Trade yapabilenler için ise daha büyük kazançlar her zaman mümkün…

Peki, BtcTurk hakkında neler biliyorsunuz?

BtcTurk Türkiye’nin ilk, dünyanın 4. Bitcoin ve kripto para alım satım platformu olarak 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kuruldu. BtcTurk’te alım satım işlemlerinin başladığı 1 Temmuz 2013’te gerçekleşen ilk işlemde 1 Bitcoin sadece 178₺ (yaklaşık 93$) karşılığında satıldı. (https://medium.com/btcturk/btcturk-nasil-kuruldu-650767c7a65a). 

Şirket kurulduğu günden itibaren, iç ve dış sorunlardan dolayı dönem dönem sıkıntılar yaşasa da, geçen yıllar içinde kullanıcı sayısı arttı ve hala öncü olmaya devam ediyor. Bu arada, MtGox gibi büyük bir borsanın Japon hükümeti tarafından hala tasfiye sürecinde olduğunu hatırladığımızda, bir Türk markası olarak bugünlere gelebilmenin başarısı yadsınamaz.

2018 yılı BtcTurk için bir değişim yılı oldu. 1 Şubat 2018 tarihinde, BtcTurk’e ortak olarak katılan eski QNB Finansinvest CEO’su Özgür Güneri BtcTurk’ün yeni CEO’su oldu. Merkez ofisi Kıbrıs’tan İstanbul’a taşındı. Logo ve kurumsal kimlik değişti. Çalışan sayısı 6 kişiden 85 kişiye çıkarıldı. Kullanıcı sayısında ve müşteri memnuniyetinde büyük bir artış yaşandı (http://fintechtime.com/tr/2019/01/btcturk-2018-yilini-degerlendirdi/).

2019 yılında işlem platformunun yenilenmesi ve futbolda süper lig takımlarından Yeni Malatyaspor’a sponsor olması ile adından söz ettirmeye devam etti. Ayrıca, Blockchain ve kriptopara ile ilgili panel, çalıştay ve medya oluşumunu sponsor olarak desteklemeye devam ediyor. Türkiye’nin kriptopara dönüşüm sürecinde bilgi ve tecrübesinden yararlanılabilecek öncü bir kuruluş olmaya devam edeceği açıkça görülüyor.

BtcTurk’ün 6.yılında işlem platformu yenilendi. BtcTurk | PRO ile yeni özellikler eklendi. Artık profesyonellere de hitap ediyor. Güvenli işlem platformu BtcTurk | PRO ile Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Stellar (XLM), Tether (USDT) ve Neo (NEO) al-sat işlemlerini Türk Lirası ile yapabilirsiniz.

Eski bir BtcTurk ve yeni BtcTurk | PRO kullanıcısı olarak işlem platformu hakkında izlenimlerim ise şunlar:

Hesap Açma ve Onay Süreci

Öncelikle ister PC’de isterseniz mobilde (Android (Google Play) veya IOS (App Store)) BtcTurk | PRO ile kaydınızı yönergelere uyulduğu takdirde kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Hesap onayı için T.C. Kimlik Kartı ve bu belge ile birlikte çekilmiş fotoğraf gerekiyor. Hesap açma ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya bakınız.

Giriş Güvenliği

Yönergelere göre kayıt oluşturulduğu takdirde, parolanızı girdikten sonra telefonunuza bir kısa mesaj ile gelecek kodu veya authenticator kullanarak 2 adımlı doğrulama ile sisteme giriş yapılıyor. Her sisteme girişinizde ise kendi seçtiğiniz bir görsel resmini görmeniz gerekiyor. Eğer bu görsel gelmiyorsa 2 aşamalı doğrulama kodunu girmeden sayfadan ayrılmalısınız! Dolayısıyla, üçüncül bir doğrulama işlemi de gerçekleşmiş oluyor. Böylece, art niyetli sahte web sitelerine girilmesi önleniyor. Oldukça, ileri düzeyde bir güvenlik sistemi var. Burada, özellikle android uygulama kullanıcılarının sahte uygulamalara dikkat etmeleri gerekiyor.

Site Özellikleri

Bir kripto para borsa platformundan beklenen hemen hemen her şey BTCTurk | Pro’da mevcut.

Yeni işlem platformunda oldukça iyi düşünülmüş bir tema ve kullanışlı ara yüz ile karşılaşılıyor. Aydınlık ve karanlık ekran seçimleri ile bakiye gizleme özellikleri de bulunuyor. Site üzerinde her şeyi kolaylıkla bulup uygulama şansına sahipsiniz.  Basit ve gelişmiş versiyonları ile işlem çeşitliliği sağlanmış. Temel işlem menüleri AL-SAT, YATIR, ÇEK, HESAP ve GÜVENLİK menüleri ile bunların alt menülerinden oluşmaktadır.

AL-SAT menüsü altında basit ve gelişmiş menüsü bulunmaktadır. Özellikle Gelişmiş menüsünü çok beğendim. Birçok borsanın işlem platformunda bulunmayan bir sadeliğe ve işlevselliğe sahip, özellikle grafik üzerinde bir çok gösterge ve osilatörlerle (RSI, MACD, TRIX vb.) çeşitli işlemler yapılabilmesi tek kelimeyle mükemmel.  

YATIR menüsü para yatırma ve kriptopara yatırma şeklinde ikiye ayrılmış. Para yatırma için anlaşmalı bankalar aracılığıyla Havale/EFT ile ya da daha pratik ve daha düşük komisyon oranına sahip (1000 TL’ye kadar %1 komisyon) Papara uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim. İşlem gören kriptoparaları ise direkt olarak hesabınıza yatırabilirsiniz. Kriptodan kriptoya işlemlerde ise komisyon yok. ÇEK menüsü ise YATIR menüsünün tersi şeklinde aynı araçlarla çalışmaktadır.

HESAP menüsünde hesabınızla ilgili tüm ayrıntıları, emirleriniz ve alım satım geçmişi ile API Bilgilerinizi görebilirsiniz. Ayrıca, fiyatlarla ilgili olarak alarmlar kurabilirsiniz.

GÜVENLİK menüsünde ise iki aşamalı doğrulama, pin kodu, şifre değiştirme,  güvenlik resmi ve zaman aşımı gibi menüler mevcut. Güvenlikle ilgili özelliklerden bahsetmiştik. Zaman aşımı özelliği ile hesabınızdaki işlem süresini ayarlayarak otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz.

İncelemesini yaptığım BtcTurk, bir çok kullanıcısı olan bir şirket ve bence müşteri memnuniyetine önem veriyor.

Ünlü şikayet sitesi şikayetvar.com sitesinden BtcTurk ile ilgili şikayetlere baktım. Baktığım şikayetlerin tamamı kullanıcı hatası kaynaklı olsa bile BtcTurk Temsilcisi tarafından yanıtlanmış. Bu da müşteri memnuniyetini esas alan bir şirket politikasına işaret etmektedir.

Bazı Öneriler

BtcTurk  yetkililerinin de dikkate alacağını düşündüğüm bazı tavsiyelerim ise şunlar:

1-Son zamanlarda Simple Ledger Protocol ile SLP tokenlerle ve transfer hızı ile adından sıkça söz ettiren Bitcoin cash (BCH) ‘ın tahtasının açılması.

2-Bitcoin cash altyapısıyla geliştirilen BtcTurk SLP tokeninin oluşturulması. Kullanıcılar tarafından ödül, trade vb. yollarla hak kazanılan bireysel tokenlerin BtcTürk platformunda ve anlaşmalı sitelerde kullanılabilmesi.

3-Lolli gibi bitcoin dağıtan bazı alışveriş programlarının Türkiye’ye girmesi veya benzerlerinin kurulmasında BtcTurk ile teknik destek ve altyapının sağlanması.

4- Düzenlenen ödül kampanyalarda ödüllerin çok küçük parçalara bölünecek şekilde verilmemesi (Takip ettiğim kadarıyla 6 BTC ödülünde böyle bir durum yaşandı ve  ödüller çok küçük parçalara ayrıldığından dolayı kullanıcıların büyük çoğunluğu tepki gösterdi.

5-Karşılaştığım taleplerden biri de, yeni üye kampanyaları ile kıdemli üye kampanyalarının birbirinden ayrılması ve eski aktif kullanıcılara pozitif ayrıcalık tanınması.

6- Son olarak belirtmek istediğim konu, kriptoya gönül vermiş bizim gibi haber ve eğitim sitelerinin azda olsa reklam gelirleri ile desteklenmesi 🙂

******

Kripto üzerine sözler…

“Bitcoin’i saklıyorum ve geleceğe odaklanıyorum”

Özgür GÜNERİ, BtcTurk CEO’su

Özgür GÜNERİ, Bitcoin ile ilgili uzun vadeli düşünmek gerektiğini söylüyor ve adeta yazımın girişindeki KLASİK TÜRK YATIRIMCISI’na sesleniyor. Artık uzun vadeli düşünmeyi öğrenmeliyiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir