Kripto Paralar ile Uluslararası Ticaret Nasıl Olur?

  • Kriptobi
  • Ekim 31, 2019
  • 0
  • 715 görünümler

Kripto paralar diğer ülke paraları gibi bir merkeze bağlı olmadıkları için müdahale edilemezler. Fiyatları tamamen alıcı ve satıcılar arasındaki işlemler sonucu doğal olarak belirlenmektedir. Miktarları genellikle sınırlı sayıda ve artırılamaz şekilde üretildikleri için kimsede piyasaya sürülen miktarın artması gibi endişeleri yoktur. Ülke paralarından Dolar üzerinden örnek verelim. Günümüz de ülkeler arası birçok ticarette dolar kullanılmaktadır. Amerika ülkeler arasındaki ilişkilerinin en ufak şekilde zarar görmesi durumunda o ülkeleri ekonomik saldırılarla tehdit etmektedir. Dolar ABD’nin resmi parasıdır ve piyasaya doları basıp süren ülke kendisidir. Ülkeleri kur saldırılarıyla tehdit ettiği için ticarette aksamalar ya da ABD tarafında bir üstünlük yaşanabilmektedir. Bu durum da ABD’ye bağlı bir şekilde ve zarar gören taraf olarak ticaret gerçekleştirmemize sebep olmaktadır. Kripto paralar ile ticaret yapılabildiği zaman o kripto paranın yönetimi kimsede olmadığı için, tamamen insanların alım satım yapmasıyla değerlenmesinden dolayı kripto paranın fiyatının yükseltilmesine yönelik yapılan bir işlemde herkesin elindeki kripto para fiyatı yükselecektir ya da tam tersi şekilde fiyatın düşürülmesine yönelik bir harekette herkesin elindeki kripto para fiyatı düşecektir. Ek olarak bu kripto paranın piyasasına doğrudan müdahale edebilecek bir ülke olmayacaktır. 

Olası Ticaret Senaryoları 

Günümüz şartlarında henüz kripto paralar ile ticaret pek mümkün gözükmüyor. İlk sebebi olarak ABD’nin kendi parası olan doları geri plana atmak istemeyeceğidir. Ekonomide büyük bir gücü olan Amerika kripto paraların, kendi parasından üst bir konuma geçmesini henüz istemeyecektir. Onun dışınca kripto paralar ile yapılan ticaretlerde birtakım sorunlarda oluşabilir. Şu an da kripto paralar için borsalarda ki hacimler Uluslararası ticaretleri karşılayacak yeterlilikte değildir. Ülkeler ticaretlerde çok büyük meblağlar ile alışveriş gerçekleştirmektedirler. Örneğin 300 milyar dolarlık ticareti kripto paralar ile yapan 2 ülkeden birisi o ticaretten ciddi şekilde zararlı çıkabilir fakat karda edebilir. Ticarette alıcı taraf 300 Milyar dolarlık Bitcoin(İsim sadece örnek) aldığı zaman fiyatta ciddi bir yükseliş olacaktır ve diğer Bitcoin sahipleri bu yükseliş etkisiyle ellerindeki Bitcoinleri satacaktır. Ticaret sonrası 300 Milyar dolarlık Bitcoin alan ülke ise bu kripto paraları nakde çevirmek istediği zaman ona geldiği fiyattın çok çok altında nakde çevirebileceği için büyük bir zarar edebilir. Aynı şekilde bu kadar yüksek meblağdaki kripto paraları bir anda satmak pek kolay olmayacaktır. Bu hacmi kaldırabilecek bir borsa gerekmektedir.  

Bir diğer olasılıkta da şu şekilde gerçekleşir. Ticareti gerçekleştirmek için 300 milyar dolarlık kripto para satın alın ülkenin oluşturduğu pump etkisiyle yani ciddi yükselişle birlikte boğa dediğimiz sezon geliyor düşüncesiyle bütün herkesin bir anda kripto para almasını sağlayacaktır. Bunun sonucunda fiyatlar yükselecektir ve ticaret karşılığında kripto para alan ülke bu durumdan dolayı kar bile edebilir duruma gelecektir. Fakat şu an da bile her türlü yapılan ticaretler haberler aracılığıyla duyurulduğuna göre o zamanda yapılan ticaretler bu şekilde duyurulabilir. Fakat bu durumda da ticaret öncesi ciddi yükselişler ya da düşüşler yaşanacaktır bu yüzden ticaret öncesi duyurmak belki de yasaklanacaktır. Bakalım bizleri ilerleyen zamanlarda ne gibi senaryolar bekliyor.   

Genel olarak baktığımızda kripto paraların Uluslararası ticarette kullanılması için henüz çok erken. Daha kripto paralar yeni yeni yaygınlaşıyor ve Global firmalar yeni yeni kripto para sektörüne girmeye başlıyor. Hatta kripto paralar bazı okullarda ders olarak görülmeye bile başlandı. Bu yüzden öncelikle kripto paraların tamamen her ülkeye ciddi bir seviyelerde yaygınlaşıp tanınması, borsalarda ki hacimlerin yükselmesi için ciddi bir kripto para yatırımcısı olması hatta güvenilirlik açısından kurumsal bir kripto para borsası ya da çok kaliteli bir DEX diye tabir ettiğimiz merkezsiz kripto para borsası gerekmektedir.  

Bu yazıyı tamamen günümüz şartlarında gözlemlediğimiz olaylara göre bizzat kendim yorumladım. Yazdığım şeyler için ne %100 doğru ne %100 yanlış diyemem. Burada yazılanlar tamamen benim kişisel yorumlarımdır. Kendi senaryolarınızı da yorum olarak yazabilirsiniz. Bu konu hakkında fikir alışverişi gerçekleştirebiliriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir