Blockchain Teknolojisi ve Kripto Paralar

  • Kriptobi
  • Ekim 12, 2019
  • 0
  • 363 görünümler
blockchain

Bu yazımızda tamamen yüzeysel, ayrıntılara inmeden ve sizlere sıkmayacak şekilde basitçe kripto paralar ve blockchain teknolojisi hakkında bilgiler vereceğiz. Gün geçtikçe bir çoğumuz kripto paralardan zengin olan insanlara ya da kredi çekip bir gecede batan insanlara şahit olmuşuzdur. Sizlere bütün kripto dünyasını ve blockchain teknolojisini detaylı bir şekilde anlatmadan önce ” kripto nedir? ” sorusuyla başlamak istedik. Crypto ve currency terimleri yani cyrptocurrency kripto para anlamına gelmektedir. Kripto kelimesinden kasıt gizli demek. Doğal olarak kripto para paranın gizli, şifrelenmiş olduğunu belirtiyor. Blockchain kelimesi ise blokzincir anlamına gelmektedir. Buda şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanıdır. 

Kripto para; Hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, dijital bilgi değişimini sağlayan, internet aracılığıyla kullanılan, dijital bir sanal para birimidir. 

İlk kripto para hepinizin duyup bu işlere merak salmasını sağlayan Bitcoin’dir. Bitcoin lakabı ”Satoshi Nakamato” olan bir yazılımcı tarafından bulunmuştur. Daha sonra çıkan koinler Namecoin, Xrp, Litecoin,  Ethereum vs. koinlerdir. Bu liste şu an da sayamayacağımız kadar uzayıp gitmiştir. Kripto paraların genelinin belirli bir limiti vardır. Mesela Bitcoin‘in Max. Supply 21 Milyondur. Kimisinin 1 Milyar Kiminin 100 Milyar kiminin ise 10 Milyon olabiliyor. Devletlerde olduğu gibi istedikleri zaman arttırma imkanları yoktur. Koinlerin fiyatlarının değerlenmesinin sebeplerinden biriside budur. Sınırlı sayıdadır ve herkes benimde 1 tane olmalı düşüncesiyle satın alır ve bir rekabet oluşur. Bu rekabet de coinlerin arz sabitken talebinin hızla artmasına sebep olur. 

Günümüzde kripto paralara ve blockchain teknolojisine olan ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Şu an da birçok kripto para olduğundan insanlar yatırım yaparken o koinin yazılımına, ekibine, projesine supply miktarına, işlevine gibi birçok özelliğini dikkate alarak yatırım yapmaktadır. Hiç şüphesiz ki bir gün marketlerde bile alışveriş yaparken kullanabileceğimiz kadar yaygın bir hale gelecektir. Merkezsiz, müdahale edilemez, hızlı, güvenilir ve ciddi anlamda kolaylık sağlayan bu teknolojiden kaçamayız. 

blockchain

Blockchain Teknolojisi 

Kripto paraların en çok ilgi görme sebeplerinden birisi tabi ki teknolojisidir. İnsanlar yatırım, ani fiyat yükselmesi vs. gibi sebeplerden yatırım yapıyor olabilir fakat devletlerin, bankaların ve daha birçok alanın kripto paralara merak sarma sebebi bu teknolojidir. Blockchain; şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Her bir bilginin bloklar halinde, gelişmiş şifreleme algoritmaları ile birbirine bağlanarak kaydedildiği bu dağıtık veri tabanı, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkânı sağlıyor. Blockchain ağı, tüm para alışverişlerinin kaydının tutulduğu bir sistem. Bu sistemin en önemli özelliği tek bir noktada tutulmak yerine, birden fazla yerde yani bir ağın tamamında tutulmasıdır. Bu teknolojinin her alanda ilgi görmesinin en önemli özelliği yüksek güvenlikli bir sistem olarak kullanılabilmesidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir