Bitcoin Nedir?

  • Kriptobi
  • Ekim 12, 2019
  • 0
  • 403 görünümler

Bu yazımızda bitcoini teknoloji, hız, güvenlik, madencilik, geçmiş değerleri, konularında inceleyeceğiz. Konulara sizi sıkmadan yüzeysel değineceğiz.  

Son zamanlarda oldukça popüler olan bitcoin 2009 ocak ayında Satoshi Nakamoto lakaplı kişi tarafından piyasaya sürülmüş ilk kripto para birimidir. Bitcoini diğer madeni paralardan ayıran en büyük özellik merkezi olmamasıdır. Paradan çok altın ve gümüşe benzetebiliriz. Altın nasıl doğada sınırlı sayıda bulunuyorsa bitcoin de sınırlı sayıda üretilmektedir. Bitcoin 21.000.000 adet ile sınırlıdır, 17.500.000 tanesi kazılmış durumdadır ve kazılmaya devam edilmektedir. Son bitcoinin ise 2033 yılında kazılacağı hesaplanmaktadır. Evet sanal oluşu ve kazılıyor olabilmesi aklınızın karıştırmış olabilir şimdi size Bitcoin madenciliğini ayrıntıya girmeden kısaca bir değinelim, detaylı halinide sitemizde bulabilirsiniz. Bitcoin madenciliği yüksek işlemci, bilgisayar gücü gerektiren, bilgisayarın sürekli olarak belirli bir algoritmayı çözmesi ile gerçekleşir. Bu da bitcoinin belirli bir matematik kanıtına dayalı olduğu anlamına gelir. Merkezi olmayışı size güvenilmez gelmiş olabilir ama açık kaynak kodlu olması, algoritmanın hacklenemez olması ve şeffaflığı bitcoini güvenilir yapmaktadır. Her bitcoin yüz milyonda bir olarak bölünmüştür 0.00000001 olarak gösterilen en küçük birimine Satoshi adı verilir. Bunun nedeni sınırlı sayıda olması sebebiyle çok fazla değerli hale gelebileceğidir. Bitcoin şuanda 100 lerce madeni paradan kat ve kat daha değerlidir.  

Bitcoin oldukça hareketli bir piyasaya sahiptir. Dakikalar içinde yüzlerce dolar yükselebilir, düşebilir bu da iyi traderlara güzel kârlar bırakmaktadır. 2010 yılında 1 cent gibi düşük bir değeri olan bitcoin 2017 aralık ayında yaklaşık 20.000 dolara kadar yükselmiştir.  

Bitcoin hızlı ve ucuz para transferi, yatırım, online alışveriş için kullanılabilir. Bunları biraz açacak olursak milyonlarca liralık parayı istediğiniz yere 0.0005 btc (şimdiki kur ile 10tl) civarlarında oldukça ucuz bir miktar ile ağın yoğunluğu ve verilen transfer ücretinin miktarına göre değişmektedir. Transfer işlemini birkaç saat yada daha kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım ve online alışverişi birlikte anlatabileceğimiz çok güzel bir örnek var. 2010 yılında tarihteki ilk bitcoin alışverişini yapan Laszlo Hanyecz 2 büyük boy pizza için 10.000 bitcoin ödemiştir o zamanlar 50 dolara tekâbul eden 10.000 Bitcoin günümüzde milyonlarca dolar etmektedir. Dünyanın en pahalı pizzası olarak her yıl kutlanmaktadır.  

Bitcoin Nasıl Alınır? 

Bulunduğunuz ülkedeki yerel borsalar dan havale, eft ile kolaylıkla alabilirsiniz. Son dönemlerde bazı büyük borsalar Kredi kartı ile bitcoin almanıza imkân tanımaktadır. Uzun vadede daha da yaygınlaşmasıyla bankalardan dahi alınabilir duruma geleceğine inanıyoruz.  

Değeri Nasıl Belirlenir? 

Bitcoin’in değeri, elindeki bitcoin’i en düşükten satmak isteyen ve en yüksek değerden bitcoin almak isteyen kişilerin buluşması ile oluşur yani değerini tamamen kullanıcı belirler. Mesela bitcoin ile ilgili olumlu bir haber geldiğinde herkes bitcoin fiyatları yükselmeden almak isteyecektir ve bu yüzden düşük fiyata alım girmek yerine hemen yüksek fiyattan almayı seçecektir. Birçok kişinin yüksek fiyattan bitcoin almasıyla başlayan durum bitcoinin değerini hızla arttıracaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir