O3 Labs İncelemesi; O3 cüzdan ve O3 Swap

  • Kriptobi
  • Mayıs 13, 2021
  • 0
  • 133 görünümler
o3swap

Proje 2017 yılında Tokyo’da kurulan O3 labs tarafından geliştirilmekte, proje adını da buradan almakta. Global bir ekibe sahip olan O3, Tokyo, New York, Singapur, Şangay ve Taipei gibi lokasyonlardan ekip üyelerine sahip. Buradan da işlerini profesyonel olarak yapan insanların bir araya gelerek projeye başladıklarını anlıyoruz bu şehirlerin diğer bir özelliğide teknolojinin ve finansın kalbi burada atmakta. Ana ürünleri olan O3 cüzdanı açık kaynak kodlu olup,100’ün üzerinde varlığı desteklerken 100.000 üzerinde de kullanıcıya sahip. Halihazırda kullanılan ve talep gören bir ürüne sahipler.

O3 Labs Btc, Eth, Erc20, Neo, Ont gibi pek çok ağ cüzdanca desteklenmekte. O3 cüzdan kullanmak güvenlidir, cüzdanınıza erişim yalnızca sizin tarafınızda yapılabilir; 12-24 kelimelik anımsatıcı kodunuz ve özel anahtarınız ile cüzdanınıza erişebilir, eğer isterseniz cüzdanınızı saniyeler içerisinde de başka bir yere aktarabilirsiniz. Cüzdanımıza bizden başkasının erişememesi güvenliği arttırmakta , fonlarımızın çalınma ihtimalini azaltmakta ancak kullanımda birden fazla anahtar sahibi olmak zorluklar yaşatabilir.

 

O3 Swap

O3 Swap, bir çapraz zincir toplama protokolüdür. Blockchain ağlarında likidite parçalanması sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. O3 Swap, doğrudan merkezi olmayan borsalara bağlanır, en iyi takas fiyatını bulmak için fiyatları karşılaştırır ve kullanıcıya sunar. Takas özelliğinin yanı sıra zincirler arası takasıda mümkün kılmaktadır.Bu sayede kullanıcılar tek bir blokzincirine bağlı kalmadan zincirler arası takas yapabilirler.

Ethereum, Binance Smart Chain, Huobi ECO Zinciri, Neo gibi zincirlerde çalışan merkeziyetsiz borsaların likiditelerini bir araya getirir.  DeFi kullanıcıları, tek bir tıklama ile zincirler arası işlemleri kolayca etkinleştirebilir. BNB’ye sahip bir kullanıcı HUSD almak istiyorsa 2 tane merkezi borsaya bu parayı götürmesi, o borsalarda kimlik dorğulaması ,2fa işlemini yapması ve tekrardan merkezi olmayan cüzdan veya DEX’e çekmesi gerekiyor. Kullanıcılar kimlik doğrulama zorunluluğundan ve bu uzun süreçten bu sayede kurtuluyorlar.

 

O3 Swap, bir uygulama katmanından ve bir yerleşim katmanından oluşur. İlki O3 Cüzdan, O3 Swap ve ödeme özelliği ile oluşturulmuştur. İkincisi, O3 toplayıcı ve çapraz zincir protokolü tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca O3 Swap, likidite sağlamak için otomatik piyasa yapıcı, emir defteri ve para piyasası özelliklerine sahiptir. Son olarak, birçok uygulama ile entegre edilecek bir servis API’sine sahip bir O3 Swaps uygulama katmanı vardır.O3 ekibi, zincirler arası işlemlerin yenilikçi keşifleri için çok çalıştı. Zincir üzerindeki varlıkların farklı likiditesini birbirine bağlamak için zincirler arası havuz yöntemini kullanan ilk yöntemdir ve kullanıcıların varlık yatırma ve çekme olmadan zincirler arası varlıkları takas etmelerine izin verir.

Proje özetle DEX borsalardaki alım satımlarda oluşan makası daraltmayı , kullanıcı lehine bir nevi arbitraj yapmayı vaad ediyor. Kriptopara piyasalarına günden güne ilgi artmakta, sadece kullanıcıların değil hükümetlerinde ilgisi ve çekinceleride artıyor bunun doğal sonucu olarak bazı yaptırımların & vergilerin gelmesi ihtimali oldukça yüksek. Bundan dolayı DEX kullanımında bir artış göreceğe benziyoruz. Merkezi borsa özelliklerine sahip bir DEX oldukça talep görecektir. Kullanıcılar borsa seçiminde güvenlik ve yüksek likidite ararlar, O3 ikisini de aynı anda vaad ediyor.

 

O3Labs Yatırımlar ve Partnerler

O3 Labs, Nisan 2021 itibariyle $2.000.000 değeriyle yatırım aldı. Yatırımcıları arasında dünyanın sahip olduğu likidite itibariyle en büyük borsalarından birisi olan OKEx, Blokcdream Ventures, SevenX Ventures, Neo Eco Fund gibi ünlü firmalarda yer almakta. Coinbase, Moonpay,Switcheo Network ve NEO topluluğuda projenin partnerleri arasında.

OKEx borsası 2018 yılında dünyanın en büyük borsasıydı şuanda ilk 5’te olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek likiditesi ve kemikleşmiş bir kitlesi var. Coinbase borsasını anlatmamıza bile gerek yok dünyanın fiat borsalarda listelenen ilk ve en büyük borsası. Coinbase etkisini de duymuşsunuzdur, yüksek likiditesi ile borsasında listelenen tüm coinlerde ciddi bir yukarı hareket görülmekte. Neo topluluğu da projenin destekçileri arasında.

 

O3 labs

 

Son olarak : Projeye gerçek ve kullanılan ürünlere sahip , DEX konusunda yenilikler vaad ediyor, dinamik ve global bir ekibe sahip olması işbirlikleri imkanını arttırmakta. Coinbase, OKEx , NEO gibi devlerin boş bir projeyi desteklemeyecekleri ortadadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir