Zcash (ZEC) Coin Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

  • Kriptobi
  • Aralık 6, 2019
  • 0
  • 543 görünümler
zcash coin

Zcash (ZEC) Coin

Zcash coin gibi bir çok kripto para birimlerinin son zamanlarda büyük ilgi görmesi ve bu anlamda, merkezsiz bir işlev sağlaması, bireylerin mahremiyetini de büyük ölçekte tehlikeye atmaktadır. Bu sorunun sebebi, genelde kripto para birimlerinin tasarlanma şekli ile ilişkilendirilir.

Blockchain her ne kadar açık defter görevi görerek yapılan tüm işlemleri izlenebilir hale getirse de kişisel bilgilerin gizliliğini temin etmez. Bu anlamda, Zcash, bu sorunun çözümü için piyasaya sürülen kripto para birimlerindendir.

Zcash Coin Nedir?

Yüksek günlük hacmi ve sıklıkla tercih edilmesi ile bilinen Zcash, merkezsiz blockchain teknolojisi esasında çalışan bir kripto para birimidir. Bitcoin ile ilişkili olsa da Bitcoin’den daha farklı bir platform sunmaktadır. Zcash’i diğer kripto paralardan ayıran en temel özellik, protokol yapısıdır. Zcash kullanıcıları, Zk – SNARK isimli protokol sayesinde yaptıkları tüm işlemlerde gizlilik elde ederler. Özellikleri açısından BTC ve ETH ile kıyaslansa da bu kripto paralardan farkı, tüm işlem değerini blokchain içerisinde saklı tutabilmesidir. Yani, yapılan işlemleri sadece görmesi gereken kişiler görebilir. Hem kişileri hem de yapılan işlemleri gizli tutan Zcash, bu özelliği ile de Bitcoin ve Etherum’dan farklı bir yapı sunmaktadır.

Zcash Bitcoin’den 7 yıl sonra piyasaya sürülmüştür ve tıpkı onun gibi 21 milyon coin sınırı bulunmaktadır. Ancak Bitcoin’den farklı olarak özel şifreleme yöntemleri kullanarak tam ve eksiksiz bir gizlilik sunmaktadır.

Zcash Coin Kökeni

Zcash coin 28 Ekim 2016 yılında piyasaya sürülmüştür. Zcash ismini almadan önce Zerocash protokolü olarak biliniyordu. Zcash CEO’su Zooko Wilcox’dur. Twitter’ı aktif olarak kullanan Zooko Wilcox, 20 yılı aşkın süredir kripto para piyasasında faaliyet göstermektedir.

Zcash ile madencilik ve birikim yapma imkanınız vardır. Aynı zamanda, e – cüzdan oluşturabilir ve borsaya girerek para kazanabilirsiniz. Zcash’in Zk- SNAKS protokolü sayesinde paranız da her zaman güvence altında olur ve internet korsanlarının eline geçmez. Bununla birlikte, Zcash ile güvenli bir şekilde para aktarma işlemi mümkündür. Tüm bu işlemleri yaparken hiçbir bankaya komisyon ödemek zorunda da kalmazsınız. Görülmesini istemediğiniz tüm transferlerin gizli kalması da mümkündür.

Zcash Özellikleri Nelerdir?

Zcash’in başlıca özelliği, açık bir finans aracı olmasıdır. Bu anlamda, yukarıda da belirttiğimiz gibi Zk – SNARKs protokolü sayesinde kullanıcılarının tüm işlemlerini gizli tutar. Bu sayede, güvenli sanal paralardan biri olarak bilinmektedir. Zk- SNARKs tamamen Zcash için hazırlanmıştır.

Zcash’in bir diğer özelliği harcama anahtarı ve görüntüleme anahtarı bulundurmasıdır. Bu iki anahtar, gizlilik için geliştirilen iki önemli şifredir. Hesap sahipleri bu anahtarlar ile gizliliğini saklı tutar. Harcama anahtarı, hesaba giriş bilgilerini, görüntüleme anahtarı ise hesap içerisindeki meblağı ve işlem yapılan adresleri takip etmeye izin verir. Bununla birlikte, Zcash, şifreli mesajlaşma imkanı sunar ve bu mesajlaşmaları da şifreli olarak korur.

Zcash Madenciliği

Zcash madenciliği, işlemci ve ekran kartı gücünden yararlanarak yapılmaktadır. Bu madencilikten en iyi sonuç,  GTX serisi ekran kartları ile alınabilir. Ancak madencilik yapabilmek için EWMF Cuda Zcash Miner yazılımı indirilmelidir. Yazılım sonrasında herhangi bir havuza katılmanız gerekir.

Zcash Artıları ve Eksileri

Zcash projesinin en büyük özelliği güvenli bir işlem sunmasıdır. Bu özelliği sayesinde diğer kripto paralara nazaran daha büyük fark yaratmaktadır. Bununla birlikte, kullanıcılar tarafından yapılan tüm işlemler zk – SNARKs tarafından da gizlenmektedir. Bu protokol, kullanıcıları internet korsanlarından korumaktadır.

Zcash’ın en büyük eksisi ise madencilik sırasında fazla miktarda elektrik tüketmesidir. Saatte ortalama 150 – 200 Watt elektrik tüketmesi nedeniyle kullanıcılar tarafından şikayetler alıyor. Bu da diğer kripto paralara nazaran 1.5 kat fazla elektrik tüketimi anlamına geliyor.

Zcash Özet

Bitcoin’de olduğu gibi Zcash kripto para birimi de ilk piyasaya sürüldüğünde 21 milyon adet üretilmişti. Şu anda ise kripto para piyasasında yaklaşık 4 milyon Zcash işlem görmektedir. 2018 yılından bu yana 208 Dolar’dan piyasada işlem gören Zcash’in piyasa hacmi günümüz itibariyle 913 milyon Dolar’dır. Bu anlamda, yatırımcıların da yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Zcash İstatiği

Zcash Fiyatı: 29 Dolar

Piyasa Sıralaması: 34

Dolaşımdaki Arzı: 8.006.794 ZEC

En Yüksek Fiyatı: 5.941.80 Dolar (29 Ekim, 2016)

En Düşük Fiyatı: 26.15 Dolar (23 Şubat, 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir