Tesla Likiditeyi Test Etmek İçin 272 Milyon Dolarlık Bitcoin Sattı !

  • seyit
  • Nisan 27, 2021
  • 0
  • 158 görünümler

Tesla, 272 milyon dolarlık Bitcoin rezervlerinin satışını açıkladı.

Tesla’nın 2021 yılının ilk çeyreği kazanç raporları, şirketin Bitcoin rezervlerinin bir kısmını Mart ayı sonunda sattığını ortaya koydu.

Piyasa, Bitcoin’in en büyük satış destekçilerinden birinin sattığı düşüncesiyle paniğe kapılırken, bu daha fazla kurumsal yatırıma kapı açabilir.

Elon Musk da konuştu: Kendi Bitcoin’lerimi satmadım

Tesla’nın Bitcoin satışı, birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Tüm bu tartışmalar yaşanırken, Twitter’da 2.4 milyon takipçisi bulunan internet fenomeni ve blog yazarı Dave Portnoy, Elon Musk’ı eleştirdi ve

“Şimdi ben doğru mu anlıyorum? Elon Musk Bitcoin aldı. Fiyatı yukarı çıkardı. Sonra sattı ve kendine bir servet yarattı.” dedi.

Musk’tan ise Portnoy’a kısa sürede cevap geldi. Tesla kurucusu, “Hayır doğru anlamıyorsun. Ben hiçbir Bitcoin’imi satmadım. Sadece Tesla, bilançoda nakit tutmak yerine alternatif olarak Bitcoin tutarak hızlı şekilde likidite elde edilebileceğini göstermek açısından yüzde 10’luk BTC satışı yaptı” dedi. Musk’ın bu cevabının, binlerce “RT” ve “Fav” alması da dikkat çekti. Açıklamasında bulundu.

Tesla, şirketlerin atıl nakit ile Bitcoin pozisyonlarına güvenle girip çıkabileceklerini göstermiştir. BTC, Tesla’nın bazı varlıklarını satmasıyla çarpışmış olsaydı, bu, piyasaların kurumsal yatırımı destekleyecek kadar güçlü olmadığının açık bir işareti olurdu.

Bu, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen büyük şirketler için önemli bir husustur çünkü nakit pozisyonları önemli olabilir. Piyasa yeterince likit değilse, BTC alırken veya satarken yüksek kayma yaşayabilirler.

Tek bir işlem, fiyatları alıcıya beklenenden önemli ölçüde daha kötü bir oran alacak kadar hareket ettirdiğinde kayma meydana gelir. Önemli pozisyonlara sahip yeterince aktif alıcı ve satıcı varsa, 272 milyon $ kadar büyük bir satış bile piyasayı önemli ölçüde hareket ettirecektir.

Tesla sadece cesur Bitcoin stratejilerinin potansiyel sınırlamalarını test etmekle kalmadı, bunu kanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir