Bitcoin’le kimyasal silah alan adam 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı!

  • seyit
  • Nisan 8, 2021
  • 0
  • 149 görünümler

Bitcoin’in herhangi bir merkezi otoriteye ya da bankaya bağlı olmamasıyla
birlikte yapılacak olan alışverişlerde aracı sitelerden satın alınan Bitcoin’lerin direkt Bitcoin cüzdanına
gönderilmesi ve buradan doğrudan satıcının cüzdanına aktarılması sebebiyle alıcı ve satıcının takip
edilememesinden dolayı bir çok yasa dışı materyaller bitcoin ile finanse edilebilmekte

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Jason William Siesser adlı kişi 300 kişiyi öldürmeye yetecek miktarda kimyasal silah olarak sayılan maddeyi Bitcoin ile satın aldı.

46 yaşındaki Jason William Siesser kimyasal silah olarak kabul edilen bir maddeyi almaktan ve bunu yaparken kimliğini gizlemekten dolayı yargılandı. Siesser, suçunu kabul etti ve 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kendisini terk eden sevgilisini öldürmek için kimyasal silah olarak kabul edilen satışı ve yayımı yasak olan dimetil civayı başkasının adına almaya çalışan Siesser, ödemeyi 150 dolar karşılığında Bitcoin ile yaptı. Dark web’de dimetil civayı alırken “onu yakında kullanmayı planlıyorum” notunu düştü.

2018 yılında özel bir tarayıcı ile bağlanılabilen bir sistemden ve ödemeyi de Bitcoinle yaparak sipariş verdi. Daha önceki birkaç denemesi başarısız olan Siesser üçüncü denemesinde suçüstü yakalandı. Çıkarıldığı mahkemede adını kullandığı kişilerin de göz altına alınmasından sonra suçunu itiraf etti.

Siesser’in avukatı Christopher Slusher çarşamba günkü bir röportajda müvekkilinin eylemlerinden ötürü büyük bir pişmanlık duyduğunu söyledi

Kripto paraların devletler tarafından kontrol altına alınmak ve yasalarla kripto varlık kullanımına düzenleme getirilmek istenmesinin en önemli nedenlerinden bir anonim olması ve bu paralar ile yapılan ödemelerin kontrol edilememesi. Kripto paralar hayatın birçok alanında büyük kolaylıklar sağlasa da devletler güvenlik gerekçeleri ile alması gereken önlemlerin önünde büyük bir engel olarak durduğunu değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir