Ethereum’un Uçuk İşlem Ücretleri Düşmeye Başladı!

  • seyit
  • Nisan 15, 2021
  • 0
  • 164 görünümler

Kripto para piyasasının iki numaralı devi Ethereum (ETH), son aylarda özellikle rekor işlem ücretleri ile sık sık konu oldu. Ethereum (ETH) rakibi olarak görülen Binance Coin veya Cardano gibi kripto paralar da bu sayede ETH’nin pazar payında ciddi kayıplar oluşmasına yol açtı. Şimdi ise Ethereum bu payı geri alabileceği bir adım attı.

Ethereum’da Berlin Devri

İlk olarak 8 Mart tarihinde duyurulan Berlin hard fork’u, 15 Nisan tarihi itibarıyla hayata geçirildi. Ethereum ağındaki blok 12244000 itibarıyla ağ Berlin güncellemelerine ulaştı ve işlem ücretlerinde önemli bir azalma yaşandı.

Peki Berlin güncellemesi tam olarak nasıl değişimler getirdi? Berlin hard fork’u ile beraber 4 tane Ethereum Geliştirme Protokolü uygulamaya alındı ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

EIP-2565: ModExp (0x00..05) için olan işlem ücretini ve maliyeti azalttı.
EIP-2929: SLOAD, CALL, BALANCE, EXT ve SELFEDESTRUCT gibi kodlar bir işlemde ilk defa kullanıldığında oluşacak işlem ücretini arttırdı.
EIP-2719: Çoklu işlem türlerini daha kolay destekleyecek olan yeni bir tür işlem seçeneği uygulamaya alındı. Bu, güncellemenin en önemli geliştirme protokolü olarak görülüyor.
EIP-2930: Bir erişim listesi bulunan yeni işlem türü devreye alındı. Bu da sadece listede cüzdan adresi bulunan kullanıcıların söz konusu işleme ulaşmasını sağlayacak ve EIP-2929 ile gelen artan işlem ücretlerinin azalmasını sağlayacak.
ETH fiyatı basın saati itibarıyla ise 2.400 doların üzerinden işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir