Finnexus ile Gerçekleştirilen AMA Etkinliği Özeti 

 • Kriptobi
 • Şubat 2, 2021
 • 0
 • 246 görünümler
FinNexus

Türkiye’nin kripto paralar konusundaki en aktif gruplarından biri olan Kriptobi Telegram grubu, 28 Ocak 2021 tarihinde FinNexus projesi Kurucu Ortağı Ryan Tian’ı ağırladı. Etkinliğimizin ilk aşamasında FinNexus projesi topluluk üyelerimize grup yöneticilerinin soruları ve konuğumuzun cevaplarıyla tanıtıldı, ikinci aşamasında Twitter üzerinden toplanan 3 soru konuğumuza yöneltildi ve üçüncü aşamasında ‘’Canlı Soru-Cevap’’ aşaması tamamlandı. İkinci ve üçüncü aşamada sorusu cevaplanan topluluk üyelerimiz, 10$ değerindeki hediye ile ödüllendirildi. Eğer siz de gelecekteki AMA etkinliklerine katılmak, bilgilenirken kazanmak istiyorsanız Kriptobi topluluğuna (https://t.me/kriptobi ) katılmayı unutmayın.

 

AŞAMA 1 (Grup Yöneticilerimizin Soruları, Konuğumuzun Cevapları)

Soru 1. FinNexus’un ne olduğu hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Bu sektörde ne yapmayı ve çözmeyi hedefliyor?

Ryan.  FinNexus, bir DeFi opsiyon platformudur. Web sitemiz www.finnexus.io‘dur. 2019’da kuruldu ve çekirdek ekip Çin’den. CEO Boris, blok zinciri konusunda deneyimli biriydi ve 5 yıl önce Wanchain adlı halka açık bir zincir kurdu. Şu anda Çin, ABD, Hindistan, Avrupa ve Singapur’da 10’dan fazla tam zamanlı ve 5 yarı zamanlı ekip üyemiz var. Haziran 2020’de FinNexus ilk DeFi opsiyon modelini piyasaya sürdü ve DeFi’deki ilk birkaç modeldi. Bugüne kadar 3 versiyon güncelleme aldı. En son sürüm FPO (Seçenekler için FinNexus Protokolü) v1.0, Ethereum ve Wanchain’de canlı olarak adlandırılır.
Sadece 3 gün önce FinNexus, UIUX’u güncelledi ve yeni madencilik programını başlattı (şimdi yaklaşık %2000 APY’ye kadar). Lütfen options.finnexus.io’ya göz atmaktan çekinmeyin

Soru 2. Sizi diğer projelerden ayıran temel özellikleriniz nelerdir ve hangi rekabet avantajlarına sahipsiniz?

Ryan.  Sanırım özellikler hakkında konuşmaya başlamadan önce, seçenekler hakkında biraz bilgi vermem gerekiyor, bazı topluluk üyeleri için biraz uzak olabilir. Opsiyonlar ne anlama gelir?

Opsiyon, alıcının dayanak bir varlığı (mallar, hisse senetleri, endeksler, vb.) Belirli bir zaman çerçevesi içinde önceden belirlenmiş bir fiyattan satmasına veya satın almasına izin veren bağlayıcı bir sözleşmedir. Örneğin bir meyve dükkanı, bir meyve bahçesi sahibinden 500 kg elma satın almak istiyor, ancak elmalar bu Ağustos’a kadar henüz olgunlaşmamış oluyor. Meyve dükkanı, bu yıl kuraklıktan etkilenen fiyat artışından endişe duyuyor. Bu nedenle, meyve bahçesi sahibi ile ağustos ayında elmaları 4$/kg fiyatına satın alabileceği konusunda anlaşıyor. Ancak piyasada daha ucuz bir fiyat varsa bunu yapmak zorunda değildir. Bu hakka sahip olmak için meyve dükkanı, meyve bahçesi sahibine tazminat olarak 100 $ öder.
Yukarıdaki sözleşme tipik bir opsiyon örneğidir.

Varlığı elma olarak $BTC veya $ETH olarak değiştirirsek ve sözleşmeyi zincire koyarsak, kripto para birimlerinde “merkezi olmayan seçenekler” haline gelecektir. FinNexus’un yaptığı bu. FinNexus’ta bazı benzersiz özellikler var, bunu basit ve grafiklere ayıracağım.

1) Evrensel Seçenekler Protokolü: FinNexus, zincirler arası protokoller oluşturmayı ve kripto para birimleriyle sınırlı olmamak üzere zincirdeki herhangi bir temel varlıkla seçenekleri sunmayı hedefliyor.
2) Havuzlanmış bir model ile likiditenin artırılması: FinNexus, likiditeyi teminat havuzunda toplayacak ve bir araya getirecektir. Opsiyon ticareti likiditesini çok derinleştirecek.
3) FinNexus’ta opsiyon alıcıları, paylaşılan likidite ile özelleştirilmiş opsiyon satın alabilir. Kullanıcı arayüzünde olduğu gibi istenen seçenek şartlarını tam anlamıyla ayarlayabilirler.
4) Seçenekler fiyatlandırmasında, BS modelini akıllı sözleşmelerde kodladık ve fiyatı beslemek için Chainlink’i kullandık. IV, canlı Deribit (en büyük merkezi opsiyon borsası) feed’inden dinamik olarak alınır.
5) Başka benzersiz güvenlik özellikleri vardır ve bunlardan biri burada bulunabilir. https://www.docs.finnexus.io/options/security/

Soru 3. FinNexus’ta hangi ürünler var?

Ryan.  Az önce tanıttığım gibi, anahtar ürün Seçenekler için FinNexus Protokolü olarak adlandırıldı. Opsiyon alıcılarının opsiyon satın alıp uzlaştırabileceği ve opsiyon satıcılarının likidite havuzuna katılarak opsiyon primleri ve madencilik teşvikleri kazanabileceği merkezi olmayan bir opsiyon ticaret platformudur. Opsiyonlar, kripto varlıklarınızı korumak ve takdir etmek için güçlü araçlardır. CMC hakkında daha önce bir makale yazdım, lütfen kontrol etmekten çekinmeyin. https://coinmarketcap.com/alexandria/article/protecting-and-appreciating-crypto-wealth-with-options
Lütfen ayrıntılı ürün tanıtım belgesini burada bulabilirsiniz. https://www.docs.finnexus.io/about/productpaper/

Soru 4. FinNexus Protocol for Options (FPO) modelinin ne olduğunu kısaca açıklayabilir misiniz? Farklı blok zincirlerinden oluşan geniş bir ağda yaşamak için FPO’nun havuzlanmış sürümünü genişletme planınız var mı?

Ryan.  FPO v1.0 (Opsiyonlar için FinNexus Protokolü) havuzlanmış likidite ile opsiyon yazma, ticaret ve uygulama için merkezi olmayan ve gözetim dışı bir protokoldür. Protokol artık Wanchain ve Ethereum’da başlatıldı ve options.finnexus.io’daki tek bir arayüzden erişilebilir. Daha sonra, FPO sözleşmeleri diğer zincirlerde uygulanacak. FPO v1.0 aracılığıyla, opsiyon alıcıları seçenekleri çok kolay bir şekilde satın alabilir. Opsiyon alıcıları, işlem yaparken derinlik veya kayma konusunda endişelenmeden istedikleri opsiyon koşullarını ayarlayabilirler. Ayrıca opsiyonlar Amerikan tipi olduğundan, opsiyon sahipleri vade bitiminden önce istedikleri zaman alıştırma yapabilirler.

Sipariş defterlerindeki likiditenin aksine likidite tüm opsiyonlar arasında paylaşılır. Bu, Uniswap’teki likidite havuzları gibi, Merkezi olmayan finansmanda da büyük bir gelişme olabilir. Ayrıca, havuz risk çeşitlendirmesini otomatik olarak yapacağından, Opsiyon satıcıları belirli opsiyon risklerine karşı korunma konusunda uzmanlığa ihtiyaç duymadan güvenli ve istikrarlı bir şekilde ödüller kazanabilirler. FinNexus’un Elrond, Kardiachain ve Huobi Eco Chain (Heco) ile iş birliği vardır. Çapraz zincir dağıtımı, 2021’deki yol haritamızdadır. Ayrıca, Polkadot ve BSC’ye yayılmayı planlamaktan ve iş birliğinden bahsediyoruz.

FPO, Peckshield tarafından denetlenir ve FinNexus Github’daki raporu kontrol edebilirsiniz.

Soru 5. Tokenomiklerinizi bizimle paylaşır mısınız? $FNX’in kullanım alanları nelerdir?

Ryan.  FNX tokeni, FinNexus protokolleri için ağ hizmet belirtecidir. Ödeme aracı, ödeme aracı, teminat, likidite madenciliği, yönetişim ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli amaçlara hizmet eder. FNX tokeni 2020’de piyasaya sürüldü. Şu anda dolaşımdaki arz yaklaşık 4 milyon USD. FNX, birçok kişi tarafından DeFi mücevherleri olarak kabul edilir. Lütfen Coingecko sayfasını buradan bulun. https://www.coingecko.com/en/coins/finnexus

Token dağılımının ayrıntıları burada bulunabilir. https://www.docs.finnexus.io/token/. Ve işte kontrol paneli. https://finnexus.io/dashboard.

Soru 6. Ödüllerde 320x alabilecek yepyeni bir madencilik programı olduğunu fark ettim, bize biraz daha anlatabilir misin?

Ryan.  Evet! Yeni madencilik sadece bu pazartesi başladı ve 2 günde likidite havuzunda 3 Milyon USD’den fazla TVL çekti. Özetlemek gerekirse, yeni madencilik programında birkaç özellik var:

 1. Yüksek ödüller: Yaklaşık 2000%’e kadar APY, bir yılda 20 kat anlamına gelir. Gerçek zamanlı APY’yi sitede görebilir ve “benim” sayfasına gidebilirsiniz.
 2. Nasıl katılınır: USDC / USDT gibi sabit paralarla kalıcı kayıp yoktur
 3. Ödüller nasıl maksimize edilir: Madencilikte 20 kat artış elde etmek için sabit koinlerinizi kullanarak ve FNX ile birlikte; daha sonra ödüllerde 16x’e kadar kazanmak için FNX’i madencilik havuzuna kilitleyin.

Ve bu, madencilikte cüzdanınızla nasıl çalışacağınız ve onunla nasıl etkileşim kuracağınız konusunda size adım adım bir lonca verecektir. https://www.docs.finnexus.io/guides/mining-fpo/.

Soru 7. Son zamanlarda, bu günlerde başlattığınız oldukça büyük bir airdrop hakkında biraz dedikodu oldu. Her şey ne hakkında?

Ryan.  Yarın airdrop zamanı! Her nitelikli 500 DeFi kullanıcısına 1000 FNX (şu anda yaklaşık 200$ değerinde) dağıtıyoruz. https://finnexus.io/blog/finnexus-airdrop-campaign. Peki, airdrop kimler için?

 1. FPO USDC/USDT likidite katılımcıları, UTC’den önce 12: 00-05-2021,
 2. Hegic likidite havuzlarında 0,5 WBTC veya 10 ETH katılımcısı,
 3. 2000’den fazla CRV bakiyesine sahip Curve Dao katılımcıları,
 4. 5’ten fazla YFII’ye sahip YFII Sahipleri,
 5. Beyaz listedeki diğer adresler…

Yoğun DeFi kullanıcıları için son derece hedefli bir airdrop. Hâlâ zaman var, FinNexus USDC/USDT havuzuna 1000 $ ‘dan fazla katkıda bulunursanız yarın 200$ değerinde airdrop alabilirsiniz 🙂

Soru 8. Son olarak, bize yol haritanız ve #FinNexus’un şu ana kadar nasıl ilerlediği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Gelecekte bizi neler bekliyor?   

Ryan.  2021’in 1. çeyreğinde kısa vadeli plan:

 1. Sushiswap’ta FNX/ETH likidite madenciliği,
 2. $FRAX ile iş birliği içinde, algoritmik sabit paralarla deneysel bir havuz,
 3. FNX belirtecinin yeniden dağıtılması/yakılması için topluluk oylaması.

Orta ve uzun vadeli yol haritası:

 1. L2 ve çapraz zincir
 2. Ticaret seçenekleri için teminat olarak daha fazla varlık
 3. Seçenekler için daha temel varlıklar
 4. Daha kullanıcı dostu strateji kombinasyonu, NFT stratejik belirteçleri
 5. IL hedging gibi kasalarla işbirliği https://coinmarketcap.com/alexandria/article/hedging-against impermanent-loss-a-deep-dive-with-finnexus-options
 6. Likidite ve ticaretin daha da iyileştirilmesi için opsiyon protokolünde sürekli yenilik,
 7. Diğer merkezi olmayan türevler
 8. Nihayetinde, Uniswap veya Sushiswap gibi, ancak DeFi Seçeneklerinde herhangi bir varlıkla teminat olarak herhangi bir opsiyonu herkesin ihraç etmesine izin veren evrensel bir protokole entegre edin
 9. Tam zincir içi Merkezi olmayan yönetişim

Bu cevabın ardından AMA etkinliğimizin ilk aşaması tamamlandı. Ve hemen ardından Twitter üzerinden gönderilen soruların cevaplanacağı 2. aşamamız başladı.

 

AŞAMA  2(Twitter kullanıcılarının soruları, Konuğumuzun cevapları)

Twitter Sorusu 1.
FinNexus hangi hedef kullanıcılara hizmet vermeyi hedefliyor? Teknolojisinin katılımcıların kullanması kolay olacak ama yine de açık, şeffaf ve eşit bir yol sağlayacak mı? (Gönderen: @rasim7878)

Ryan.  FPO kullanıcıları hem opsiyon alıcıları hem de getiri takipçileri (opsiyon satıcıları olarak) olabilirler. Opsiyon alıcıları, fiyat hareketi risklerine karşı korunmak ve bir sonraki piyasa hareketi hakkında spekülasyon yapmak için seçenekleri kullanabilir. Bireyler, kurumlar, madenciler ve kasalar olabilirler. Satıcılar olarak havuz katılımcıları normalde getiri avcılarıdır.

Zincir üstü altyapısı, likidite havuzunun ve opsiyon satın alma ve yerleştirmenin açık ve şeffaf bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca opsiyon satın alımları, alım satım işlemleri, yerleşimler ve havuz analizi ile ilgili tüm detayları göstermek için detaylı bir gösterge paneli oluşturacağız.

Twitter Sorusu 2.
FinNexus’un araçları ve esas olarak gerçek kullanım durumları nelerdir? FinNexus’un 2-3 yıl içindeki uzun vadeli planı nedir? (Gönderen: @nguyennhu2908)

Ryan.  FNX tokeninin ana kullanım durumlarını tanıttığımı düşünüyorum. Ödeme aracı, ödeme aracı, teminat, likidite madenciliği, yönetişim, oylama ve daha fazlasını içeren çeşitli amaçlara hizmet eder. En ilginç kısım, FPO modelinde toplanan ücretleri yeniden dağıtacak ve uzun vadeli FNX staker’larına yeniden dağıtacağız. Bu, FNX staker’larının hem FNX hem de USDC ödüllerine sahip olacağı anlamına gelir. 2-3 yıl içinde likidite havuzunu büyüteceğiz ve daha fazla dayanak varlığa sahip olacağız. Bu, havuzun yalnızca kripto para birimleri için değil, altınlar, hisse senetleri, fiatlar, endeksler için de karşı taraf olabileceği anlamına gelir. Bu şekilde havuzların riskleri daha da çeşitlendirilecektir. DeFi opsiyonlarının lider gücü olmayı ve CMC’de ilk 50’de yer almayı hedefliyoruz.

Twitter Sorusu 3
Yönetişim süreci, tekliflerin ilk kez tartışıldığı FinNexus Yönetişim Forumu’nda başlar. Bize bu yönetişim sürecinin ayrıntılarını anlatır mısınız? Oy verme gücü herkes için eşit mi? ((Gönderen: @waybesuricata)

Ryan.  Yönetişim portalımız yaklaşık iki ay önce https://finnexus.io/  adresinde yayındaydı ve merkeziyetçi yönetim konusunda hala çok genciz. Ancak forumda zaten birçok verimli konu tartışması var, https://forum.finnexus.io/. Gördüğünüz gibi iki zincir üzerinde yaşıyoruz, bu yüzden oylama için anlık görüntü sayfalarımız var. Kurallar burada bulunabilir https://www.docs.finnexus.io/governance/. Şimdiye kadar orada tartışılan ve kabul edilen 5 teklif vardı.

Daha da önemlisi, mümkün olan tüm oylama gücünü, hatta FNX sahiplerini FPO protokollerine, Uniswap havuzlarına, Sushiswap havuzlarına ve Wanswap havuzlarına dahil etmiş olmamızdır. Katılımı eşit ve kolay hale getirmek için çabalıyoruz. Hedef, FinNexus’u 2 yıl içinde toplam DAO zincir içi yönetişim haline getirmektir.

Bu cevabın ardından etkinliğimizin 2. aşaması sonlandı ve son aşama için Kriptobi topluluk üyeleri tarafından ‘’Canlı Soru-Cevap’’ aşaması başladı Dakikalar içinde gelen sorular içerisinden konuğumuzun cevapladığı 7 soru ise aşağıdaki gibi şekillendi.

 

 AŞAMA 3 (Topluluk üyelerinin canlı soruları, Konuğumuzun cevapları)

Canlı Soru 1. Gelecekte FinNexus için NFT desteği oluşturmayı düşünüyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, bu bağlantıyı nasıl yapacaksınız?

Ryan.  Evet. NFT yol haritasında yer alıyor ve seçeneklerle harika bir kombinasyon olacak. Size planladığımız şeyin bir örneğini vereceğim. Bir ETH satın almak istiyorsanız, ancak yakın gelecekte ETH fiyatının düşebileceğinden korkuyorsanız. Size NFT formatında koruyucu ETH sağlayabiliriz. Satma seçeneği ile birlikte bir ETH olacaktır. Örneğin, cari fiyat 1300USD’dir. ATM satış opsiyonu ile NFT değeri asla 1300USD’nin altına düşemezken, ETH fiyatı boğa koşusunda ise kazançlara tam olarak hak kazanırsınız. Bu, FinNexus’ta gelecekteki NFT modelinin basit bir örneği olacaktır.

Canlı Soru 2. Yakın zamanda benzeriniz olan projelerden bazıları kullanıcıları dolandırıp kaçtılar. Buna benzer bir durumla karşılaşmayacağımızı nasıl garanti edeceksiniz?

Ryan.  Merkezi olmayan yönetişim ve topluluk kontrolü FinNexus’un hedefidir. Şimdi toplam arzın 70%’inden fazlasını topluluk rezervlerinin ellerine tahsis ediyoruz. Ve 2 ay önce topluluk yönetişim sistemini başlattık. Bu iyi bir başlangıç. Önümüzdeki ay jeton yakmak için önemli bir topluluk oylaması yapılacak. Topluluk yönetişiminin ve kontrolünün FinNexus’un geleceğinde kilit bir rol oynayacağına inanıyorum.
Token dağıtımı açık ve şeffaftır. Gelecekte, FPO ve token için tüm protokolün anahtarları, zincir yönetişim için toplulukların elinde olacak.

Canlı Soru 3. FinNexus ile benzer hedeflerle yola çıkmış ve başarılı olmuş birçok proje mevcut. Sizi bu gibilerinden ayıran özellikleri bize açıklar mısınız? Kullanıcıları cezbetmek için FinNexus’un özellikleri konusunda kendinizden emin misiniz?

Ryan.  DeFi seçeneklerinde çok fazla yok. Bu platformlar hakkında bazı detaylı karşılaştırmalar için makaleler yazdım. Lütfen onları burada bulun.
-https://medium.com/coinmonks/a-comparison-of-decentralized-options-platforms-140b1421c71c
-https://medium.com/coinmonks/an-update-of-a-comparison-of-decentralized-options-platforms-91b14d3a6170 

Canlı Soru 4. Akıllık sözleşmelerdeki bug’lar saldırılara çok açıktır. Hatta bu nedenle son günlerde 3 farklı DeFi projesinin akıllı sözleşmelerinden kullanıcı fonları çalındı. Akıllık sözleşmeleriniz ne kadar güvenli ve etkili? Ve herhangi bir üçüncül parti tarafından denetlendi mi?

Ryan.  Peckshield tarafından denetlendik ve ayrıntılar burada bulunabilir: https://github.com/FinNexus/Pdfs/blob/master/PeckShield-Audit-FinnexusOptionsV1.0.pdf.

FPO protokolünün güvenliği için aşağıdakiler dahil bir dizi tasarım vardır:
1. Asgari Teminat Gereksinimi
2. Fiyatlandırma Düzeltme Katsayısı
3. Bir saatlik Chill Süresi
4. Hareketli Ortalama IV ve IV Yüzey Haritalama
5. Merkezi Olmayan Çift Oracle

Lütfen burada bulabilirsiniz: https://medium.com/finnexus/designs-to-make-fpo-v1-0-safe-and-secure-afee6a729e1b.

Canlı Soru 5. Projenizin isminin kaynağı nedir? Sizin için bir anlam ifade ediyor mu? Ve bu ismi neden seçtiniz?

Ryan.  Finans + Nexus, adın geldiği yer burasıdır. Finans alanındaki farklı taraflar arasında bağlantılar kurmak ve boşlukları kapatmak istiyoruz.

Canlı Soru 6. Lütfen FinNexus’u diğer projelerden ayıran 3 temel özellikten bahseder misiniz?

Ryan.  FNX’e yatırım için en iyi özelliklerden 3 tanesini söyleyebilir miyim?

1) Düşük piyasa değeri
2) Gelecek vaat eden DeFi türev pazarı ve evrensel opsiyon modeli
3) Yenilikçi madencilik mekanizması ile deneyimli ekip ve yaratıcı protokol

Canlı Soru 7. Kripto para piyasalarında projhenizin ulaşmak istediği nihai hedef nedir? Açıkçası piyasa, gelecek yıllar içerisinde hızlı bir büyüme gösterecek. Bu şartlar altında FinNexus’un oynayacağını düşünüdüğünüz roller nedir?

Ryan.  FinNexus, Merkezi Olmayan Türevler’de lider güç olmayı hedefliyor. Geleneksel finansta türev piyasasının ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Spot piyasanın 100 katı büyüklüğünde katrilyonlarla ölçülür. Şimdi Uniswap ve Sushiswap, DeFi’deki Dex. DeFi türevinin 3-5 yıl içinde neye dönüşebileceğini bir düşünün.

Bu cevabın ardından 3. aşamanın ve tüm etkinliğin sonuna geldik. Değerli konuğumuza, nazik teklifimizi kırmadığı ve topluluğumuza katıldığı için teşekkür ediyoruz.

Kriptobi topluluğundaki diğer etkinliklerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’dan (Kriptobi (@kriptobi) / Twitter ) takip etmeyi unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir