SUKU ile Gerçekleştirilen AMA Etkinliği Özeti 

 • Kriptobi
 • Ocak 31, 2021
 • 0
 • 248 görünümler
suku

Türkiye’nin kripto paralar konusundaki en aktif gruplarından biri olan Kriptobi Telegram grubu, 27 Ocak 2021 tarihinde SUKU projesi Ürün ve İş Geliştirme Görevlisi Ian Campbell’i ağırladı. Etkinliğimizin ilk aşamasında SUKU projesi topluluk üyelerimize grup yöneticilerinin soruları ve konuğumuzun cevaplarıyla tanıtıldı, ikinci aşamasında Twitter üzerinden toplanan 3 soru konuğumuza yöneltildi ve üçüncü aşamasında ‘’Canlı Soru-Cevap’’ aşaması tamamlandı. İkinci ve üçüncü aşamada sorusu cevaplanan topluluk üyelerimiz, 10$ değerindeki hediye ile ödüllendirildi. Eğer siz de gelecekteki AMA etkinliklerine katılmak, bilgilenirken kazanmak istiyorsanız Kriptobi topluluğuna (https://t.me/kriptobi ) katılmayı unutmayın.

 

AŞAMA 1 (Grup Yöneticilerimizin Soruları, Konuğumuzun Cevapları)

Soru 1. SUKU’nun ne olduğu hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Bu sektörde ne yapmayı ve çözmeyi hedefliyor?

Ian. Herkese SUKU hakkında kısa bir bilgi vermek için, 2016 yılında çeşitli girişimcilerden oluşan bir ekip tarafından kurulduk. CEO’muz ve CTO’muz da dahil olmak üzere çekirdek ekibin çoğu Deloitte’un blockchain laboratuvarından geldi.  Misyonumuz tüketicileri, markaları ve tedarik zinciri katılımcılarını tek bir ekosistemde bir araya getirmeye odaklanmıştır. Tüketicilerin ürünlerin nereden geldiği konusunda giderek daha fazla endişe duymasıyla birlikte, sorumlu işin anlamı değişiyor, şirketlerin daha şeffaf olmasını, daha etik ve sürdürülebilir kaynaklara sahip olmasını ve müşterileri geri vermeye dahil etmesini talep ediyor.

SUKU, blok zincir teknolojisinden ve kullanımı kolay mobil uygulamalardan yararlanarak markaların sürdürülebilirliklerini ve sosyal çabalarını bilinçli müşterilerle daha iyi paylaşmalarına yardımcı oluyor. OMNI platformumuz, markalar tarafından sağlanan tedarik zinciri verilerini alır ve müşterilere kolayca sindirilebilir, erişilebilir ve etkileşime girmesi eğlenceli bir şekilde sunar. Ayrıca markalar, tedarik zincirleri, karbon ayak izi ve daha fazlasıyla ilgili analitik ve iç görülerden yararlanabilir. Özünde, “SUKU”, tedarikçiler ve müşterileri blok zinciri kullanarak bir araya getirme misyonumuzu temsil ediyor, bu nedenle SUKU biraz kelime oyunu. “SU” “tedarikçileri” ve “KU” “müşterileri” temsil eder.

Soru 2. Sizi diğer projelerden ayıran temel özellikleriniz nelerdir ve hangi rekabet avantajlarına sahipsiniz?

Ian.  SUKU ürün grubumuz, SUppliers’dan KUstomers’a çözümler sunarak tedarik zincirlerine bütünsel bir yaklaşım benimsemektedir. Ayrıca ekibimizin ve çözümlerimizin birçok yönden öne çıktığını düşünmeyi seviyoruz! Öne çıkanlardan sadece birkaçı:

 1. Sektörde tedarik zincirini ele alan başka projeler de var, ancak bunların hiçbiri, tedarik zinciri verilerini markanın pazarlama ekipleri tarafından daha fazla ürün satmak ve pazarda ürünlerini farklılaştırmak için kullanılabilir hale getirme yaklaşımına sahip değil. Pazara açılma yaklaşımımız bu şekilde benzersiz oldu ve sonuç olarak hem küçük hem de büyük müşterilerle çalışıyoruz.
  2. Omni çözümümüzden halihazırda faydalanmakta olan müşteriler, markalar ve tedarik zinciri katılımcıları grubuna uyacak şekilde DeFi’nin benimsenmesini artırmaya yardımcı olmak için platformumuza doğal olarak açık finansal erişimi dahil ediyoruz.
  3. Çözümlerimiz hem tedarikçilerin ihtiyaçlarını hem de bilinçli tüketici pazarını karşılar.
  4. Ekibimizin büyük bir kısmı Deloitte’nin Blockchain Laboratuarından geldiği için ekibimiz blockchain ve finans endüstrilerinde uzmanlığa sahiptir.

Soru 3. SUKU’da hangi ürünler var?

Ian.  Özellikle, SUKU DeFi’nin hedefi, tedarik zinciri katılımcılarına merkezi olmayan finansmanı sağlamaktır. Tedarik zinciri katılımcıları (çiftçiler, üreticiler ve distribütörler gibi), SUKU tarafından takip edilen ürünleri hakkında bilgi paylaşır, ödüllendirilir ve blok zinciri üzerine inşa edilen merkezi olmayan finansmanın birçok avantajından yararlanabilir.
SUKU Omni’nin amacı, şirketlerin şeffaflık ve teknoloji yoluyla bilinçli tüketicilere daha iyi hizmet vermesine yardımcı olarak tüketicilerin doğru, şeffaf, doğrulanmış ürünler bulmalarına yardımcı olmaktır.
SUKU Infinite’in amacı, tüketicilerin özellikle ikincil pazarda lüks ürünlerin orijinalliğini doğrulamasına izin vermektir. Infinite, şirketlere ürünleri doğrulama konusunda yardımcı olur ve tüketicilere ürün erişimi ve sahipliği konusunda yardımcı olur.

Soru 4. Son olarak, yol haritanız ve #SUKU’nun şu ana kadar nasıl ilerlediği hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? Gelecekte bizi neler bekliyor?

Ian.  SUKU DeFi ile ilk büyük hedeflerimizden birini tamamlamaya çok yakınız. SUKU DeFi protokolünü yakında ana ağda yayınlayacağız. İş geliştirme aynı zamanda hem kısa vadeli hem de uzun vadeli vizyonlarımız için önemli bir odak noktasıdır. Mevcut hattımızda pek çok heyecan verici marka ve fırsat var ve bazıları zaten pilot aşamada. Bu potansiyel müşterileri yönlendirmeye ve diğer çeşitli fırsatları keşfetmeye devam edeceğiz; bunları herkesle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!

Ek olarak, aşağıdakileri içerebilen ağ ortakları aracılığıyla SUKU DeFi’nin erişimini genişletmek istiyoruz:
1) Kooperatif organizasyonları
2) Sosyal etki fonları
3) Bireyler

Bu cevabın ardından AMA etkinliğimizin ilk aşaması tamamlandı. Ve hemen ardından Twitter üzerinden gönderilen soruların cevaplanacağı 2. aşamamız başladı.

 

AŞAMA 2 (Twitter kullanıcılarının soruları, Konuğumuzun cevapları)

Twitter Sorusu 1
Sizce SUKU’nun çözeceği en büyük sorun nedir? Henüz başka projeler tarafından çözülmemiş bir sorunu çözmek neden önemlidir? (Gönderen: @rasim7878)

Ian.  SUKU’nun misyonu tüketicileri, markaları ve tedarik zinciri katılımcılarını tek ve şeffaf bir ekosistemde bir araya getirmektir. Tüketicilerin ürünlerin nereden geldiği konusunda giderek daha fazla endişe duymasıyla birlikte, sorumlu işin anlamı değişiyor, şirketlerin daha şeffaf olmasını, daha etik ve sürdürülebilir kaynaklara sahip olmasını ve müşterileri geri vermeye dahil etmesini talep ediyor. SUKU, blockchain teknolojisinden ve kullanımı kolay mobil uygulamalardan yararlanarak markaların sürdürülebilirliklerini ve sosyal çabalarını bilinçli müşterilerle daha iyi paylaşmalarına yardımcı oluyor.

OMNI platformumuz, markalar tarafından sağlanan tedarik zinciri verilerini alır ve müşterilere kolayca sindirilebilir, erişilebilir ve etkileşime girmesi eğlenceli bir şekilde sunar. Ayrıca markalar, tedarik zincirleri, karbon ayak izi ve daha fazlasıyla ilgili analitik ve iç görülerden yararlanabilir. Bunun bir başka örneği SUKU DeFi’dir. Çiftçiler, üreticiler ve distribütörler gibi geleneksel olarak haklarından mahrum bırakılmış tedarik zinciri katılımcılarına mikro finans fırsatları sağlamak için merkezi olmayan finans protokollerinden yararlanır. Merkezi olmayan finans platformumuzun misyonu ve hedef kitlesi ile diğerlerinden farklı olduğuna inanıyoruz: tedarik zinciri katılımcılarının yaşamlarını iyileştirmek isteyen markalar, kurumlar ve bireyler.

Twitter Sorusu 2
Projenizi rakiplerinden önde yapan kaç katil özelliği var? Bize 2-3 özelliği anlatır mısınız? (Gönderen: @ahmetsalihduma1)

Ian.  SUKU’nun TextMeCrypto’su sayesinde, DeFi’nin görünüşte karmaşık olan tedarik, ödünç alma ve diğer yeteneklerini hızlı bir SMS mesajının basit biçiminde etkinleştirebiliriz. Nasıl çalıştığını tam olarak buradan öğrenin.

Bu, SUKU DeFi için özel bir örnek. Çözümümüzle gerçekten karşı çıkıyoruz. Ayrıca geleneksel finans denkleminin dışında kalan bireyleri de bünyemize katıyoruz. Küçük, yetersiz hizmet alan, bankasız tedarik zinciri katılımcıları. Bu bireyler, yılda 1.168 dolardan daha az geçinerek, istikrarsız gelir akışlarına sahipler. Kararsız olan yerel para birimleri ile sermayeye veya geleneksel finansmana çok az erişimleri olabilir veya hiç olmayabilir. Sonunda ailelerinin geçimini sağlamak için mücadele ediyorlar.

SUKU DeFi ve SUKU Ekosistemi aracılığıyla, boşluğu dolduruyor ve gerçek kullanıcıları DeFi alanına getiriyoruz.

Twitter Sorusu 3
Bildiğiniz gibi kişisel verilerin güvenliği mobil uygulamalarda çok önemlidir. Projenizin ürettiği mobil uygulamalarda verileri siz insanlar nasıl korursunuz? Güvenliği nasıl sağlıyorsunuz? (Gönderen: @waybesuricata)

Ian.  SUKU DeFi söz konusu olduğunda güvenlik önemli bir husustur ve en büyük önceliktir. Bu alanda çok fazla güvenlik açıkları gördük. Bu nedenle, önceden denetlenmiş Bileşik finans protokolünü ve ilgili akıllı sözleşmeleri çatalladık ve yeniden tasarladık. Hepinizin bildiğinden emin olduğum gibi, Compound bu alandaki önde gelen ve en güvenli projelerden biridir. Bu güvenli temeli SUKU DeFi için başlangıç noktası olarak kullanmak, çözümümüzün bütünlüğüne güvenmemizi sağlıyor.

Bu cevabın ardından etkinliğimizin 2. aşaması sonlandı ve son aşama için Kriptobi topluluk üyeleri tarafından ‘’Canlı Soru-Cevap’’ aşaması başladı Dakikalar içinde gelen sorular içerisinden konuğumuzun cevapladığı 7 soru ise aşağıdaki gibi şekillendi.

 

 

AŞAMA 3 (Topluluk üyelerinin canlı soruları, Konuğumuzun cevapları)

Canlı Soru 1. Küresel anlamda daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve onların ilgisini çekmek için uygulayacağınız pazarlama stratejileri nelerdir? Özellikle İngilizce’nin 1. dil olarak konuşulmadığı bölgeler için planlarınız nelerdir?

Ian.  Harika soru! Küresel bir proje olarak küresel bir odağa sahibiz ve tüm ürünlerimize dünyanın her yerinden erişilebilir. Özellikle DeFi için, geleneksel finansal altyapıya erişimi olmayan birçok kişi olduğu için dünya genelinde ortaklıklar kurmaya odaklanıyoruz. Türkiye, diğer birçok ülkeye kıyasla kripto para birimlerini daha fazla benimsiyor, bu yüzden bu gerçekten SUKU DeFi için çok uygun. Pazara girmek için, kooperatif organizasyonları ve merkezi olmayan finanstan en büyük faydaları elde edebilecek bu bireylere erişmemize yardımcı olabilecek diğer kuruluşlarla ortaklıklar kuruyoruz.

Türkiye’de iyi bir ortak tanıyorsanız, lütfen doğrudan benimle iletişime geçin! Gerçekte bankasız kişilere erişimi olan herhangi bir varlık iyi olurdu.

Canlı Soru 2. Projelerin gelişiminde elçiler önemli rol oynar. Sizin projeniz için de bir elçilik programı mevcut mudur? Varsa eğer elçi olma şartları nelerdir?

Ian.  Güçlü bir topluluk oluşturmak, herhangi bir blockchain projesinin kalbi ve ruhudur. Az önce bahsettiğim şeye ek olarak, zaten birçok sadık SUKU Squad üyemiz var ve her zaman üssümüzü oluşturmanın yaratıcı yollarını arıyoruz.

Bu yollardan biri Marka Elçisi programımızdır. SUKU ile ilgilenen gelecek nesil insanları meşgul etmek, eğitmek ve güçlendirmek için bir grup blok zinciri meraklısı bulmak istiyoruz. Bu sen olabilirsin! Elbette zamanınız ve çabalarınız için bazı avantajlar sunabileceğiz. Neden şu bağlantıya bakmıyorsunuz: www.suku.world/ambassadors

Canlı Soru 3. DeFi’nin geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir? Çok sayıda DeFi projesi arasında SUKU’yu farklı kılacak olan nedir? SUKU’nun DeFi hakkındaki planları nelerdir?

Ian.  DeFi ve gerçekten tüm kripto için kişisel ilham kaynağım, denklemin dışında kalan insanlara gerçekten yardım etme yeteneğine sahip olmasından geliyor. Kripto paranın izinsiz ve sınırsız olduğu göz önüne alındığında, herkes ona erişebilir. Bunu DeFi’nin gücü ve bu yeni finansal yenilik dalgasıyla birleştirin ve bütün bir sektör olarak sahip olabileceğimiz etki gerçekten heyecan verici. DeFi ekosistemini inşa etmek ve bu kişilere erişmek, alanımızın geleceğini gördüğüm yerdir.

Venmo veya paypal gibi kripto para kabul edene kadar sabırsızlanıyorum. Stablecoin’lerin kullanımı kolay olduğunda ve DeFi ana akım olduğunda. Şahsen ben potansiyeli gördüm ve sadece yolculuğumuz için burada olmak, sektörümüzün ilerlemesine yardımcı olmak istedim.

Canlı Soru 4. Proje geliştirme aşamalarında topluluk geri bildirimlerini ve isteklerini dikkate alıyor musunuz?

Ian.  Evet kesinlikle! Bu harika bir soru. Ürünlerimizin herhangi biri hakkında herhangi bir girdisi veya geri bildirimi varsa, bunu duymak isteriz! Ekibimizle Discord sunucumuz üzerinden etkileşim kurabilirsiniz:
Benimle etkileşim kurmak ve herhangi bir şey konuşmak istiyorsanız beni buradan takip edin!

Canlı Soru 5. SUKU Infinite nasıl çalışır ve ben onu nasıl onaylanmış bir ürüne dönüştürebilirim?

Ian.  Harika soru! Fiziksel bir varlık ile fiziksel varlığın dijital temsili arasında dijitalden fiziksele bir köprü oluşturmak için NFT’leri ve NFC’leri birleştiriyoruz. Kurcalamaya karşı korumalı NFC etiketleri ve blok zinciri tabanlı NFC’ler sayesinde bunu daha önce mümkün olmayan güvenli bir şekilde yapabiliriz. Spor ayakkabılarla başlıyoruz. Bir ürünü doğrulamak için getinfinite.io adresinden edinebileceğiniz INFINITE Uygulamasına erişmeniz gerekir. Ürününüz doğrulandıktan sonra size postayla bir NFC etiketi gönderebilir ve ürününüz için aktif hale getirebiliriz!

Nasıl çalıştığına dair bir videoya buradan göz atın.

Canlı Soru 6. 2020 yılında Covid-19 tüm dünyayı esir aldı. Sizin proje geliştirmenizi etkiledi mi? Eğer 2021’de de devam edecek olursa ekibinizin bu konu hakkında bir çalışması mevcut mudur?

Ian.  Yılın başında Topluluğa 2020 Sonu Mektubu gönderdik. Web sitemizi ziyaret etmeniz ve okumanız için harika bir zaman olacaktır.

Canlı Soru 7. SUKU ağı komisyonları hakkında bilgi verir misiniz? Ne tipte bir çalışma göreceğiz? Kullandığınız alt yapı ne olacak? Ve bildiğinizi üzere Ethereum komisyon ücretleri çok yüksek, bununla nasıl başa çıkmayı düşünüyorsunuz?

Ian. Verileri yakalama şeklimiz çok dinamik olabilir çünkü bir çözüm evrensel olarak işe yaramayabilir. Örneğin, özellikli bir telefonu olan herkes tarafından erişilebilen TextMeCrypto’ya sahibiz, ancak birinin akıllı telefonu varsa, diğer yöntemlerle bize kolayca veri sağlayabilir.

DeFi için planım, coğrafi konumun ve kullanıcı ihtiyaçlarının bunu operasyonel hale getirme şeklimizi yönlendirmesine izin vermek. Dolayısıyla, mikro kredilerin Türkiye’deki yetersiz hizmet alan kişilere en iyi nasıl dağıtılacağına dair bir fikri olan varsa bize ulaşın!

Bu cevabın ardından 3. aşamanın ve tüm etkinliğin sonuna geldik. Değerli konuğumuza, nazik teklifimizi kırmadığı ve topluluğumuza katıldığı için teşekkür ediyoruz.

Kriptobi topluluğundaki diğer etkinliklerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’dan (Kriptobi (@kriptobi) / Twitter ) takip etmeyi unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir