Çin Hükümeti Madenciliğe Başladı!

Çin, Madenciliğe Başladı

Gazeteci Colin Wu, konu hakkında yaptığı açıklamada Çin hükümetine bağlı medya kanalı PengPai‘nin ulusal hükümet tarafından Bitcoin madenciliğine başlandığını aktardığını vurguladı. Çin’in kripto paralara olan bakış aısı oldukça değişken ve daha önce Bitcoin alım satımını yasaklayan hükümetin şimdi Bitcoin madenciliği yapması kafalarda soru işaretine neden oldu.

%20 Komisyon İndirimli Binance Kayıt İçin Tıklayın

Medya kanalı, Pekin hükümeti ile yaptığı teyit görüşmesinden de teyit alındığını vurguladı. Çin’e bağlı olan birkaç veri merkezinde direkt olarak Bitcoin madenciliğinin yapıldığı belirtildi. Raporda Çin içerisindeki veri merkezlerinin aslında bu durum konusunda kafa karışıklığı yaşadığı ve sorunu üst birimlere bildirdiği bile belirtilmekte.

Bitcoin Madenciliği Devlet Eliyle Yapılıyor

Pekin Ekonomi ve Bilgi Bürosu tarafından aktarılan bilgilere göre ise veri merkezlerinin yaptığı şikayetler özellikle enerji tüketimi ile ilgili oldu. PengPai, Çin Özel Blockchain Komitesi Başkanı Yu Jianing’in ifadesini de haberinde kullandı. Alıntılanan ifade de Jianing’in ülkenin çevre ile ilgili gereklilikleri nedeniyle Bitcoin madenciliğine sıcak bakmaması gerektiğini vurguladığı görülmekte. Jianing buna rağmen Bitcoin veya kripto para madenciliğini kaçınılmaz olarak nitelendiriyor.

Çinli yetkililerin şimdi Bitcoin ve kripto para madenciliğine başlaması kesinlikle kripto para sektöründe her şeyi değiştirebilir. Kripto paralara yönelik yasaklarla BTC fiyatının 2018 yılında sert düşmesine neden olan Çin, zaten madenciliğin merkezi olsa da artık bunu devlet eliyle yapmaya başladı.

Çevresel Endişeler, BTC Madenciliğini Engelleyebilir mi?

Tsinghua Üniversitesi tarafından kısa süre önce yayınlanan bir araştırmada ise Çin içerisindeki Bitcoin madenciliğinin 130,5 milyon metrik ton karbon emisyonu yaratacağı vurgulanmıştı. Bu ise çevre konusunda ciddi bir endişe yaratabilir.

Bu durumun Çin içerisinde panik yarattığı ve Çin’in madencilik şirketlerine karşı harekete geçip regülasyonu arttıracağı belirtilse de şimdi resmi olarak Bitcoin madenciliği yapıldığı haberi ortaya çıktı. Madencilerin BTC’ye ek olarak Ethereum ve Filecoin’e de ilgi duyduğu belirtiliyor. Bitcoin fiyatı an itibarıyla düşmeye devam ederken Ethereum ve Filecoin ise yükseliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir