Hydro Ekibinden Talha ALTINKAYA Sorularımızı Yanıtladı

  • Kriptobi
  • Ekim 17, 2019
  • 0
  • 330 görünümler

Hydro Nedir?     

Hydro İlk çıktığı günlerde ücretsiz(Airdrop) dağıttığı tokenlerin fiyatlanması ile adından çokça söz ettiren bir proje oldu. Hydro DA’larından (Developer Ambassador) ve halihazırda Türk telegram grubunun yöneticisi konumunda bulunan Talha ALTINKAYA ile soru-cevap yaparak Hydro’yu yakından tanıma fırsatı bulduk.   

Daphne: Öncelikle sizleri biraz tanımak isteriz. Talha ALTINKAYA kimdir?  Hydro içinde ne gibi görevleri vardır? Hydro dışında neler yapar, ilgi alanları nelerdir? 

T.A: Hydro ile yaklaşık olarak bir buçuk yıl önce tanıştım ve geçtiğimiz yılın ağustos ayında protokol takımı tarafından ilk seçilen DA’ler ile birlikte projeye dahil oldum. Projenin topluluğa devredilmesi ile birlikte ilk yapılan seçimlerde 6 ay süresince Head of Community/PR görevini yürüttüm. Merkeziyetsizlik Elçileri arasında daha çok topluluk tarafında çalışmalar yürütmekle birlikte video, görsel tasarım ve ürün destek alanlarında takımla birlikte çalışıyorum. 

Daphne: Hydro tam olarak nedir?  

T.A: Hydro, Ethereum ağı üzerinde merkeziyetsiz bir ekosistem yaratmayı hedefleyen ve hem protokol düzeyinde hem de bu protokolleri örnekleyen son kullanıcı ürünleri düzeyinde iş üreten açık kaynaklı bir blok zinciri projesidir. Küresel olarak bir topluluğa ve tutkulu bir geliştirici topluluğuna sahip olan Hydro temelde blok zincirinin benimsenmesini basitleştirmeye odaklanır. Bunun yanında P2P ödemeler, B2B ödemeler, Uluslararası Havale, Kredi, Tokenizasyon, Güvenlik gibi birçok alanda iş üreten Hydro, tüm bu ekosistemi devrim niteliğindeki ERC-1484 kimlik standardının üzerine inşa etmiştir. 

Daphne: Hydronun arkasındaki ekip kimlerdir? 

T.A: Hydro projesini ilk olarak başlatan ve proje üzerine kendi platformlarını inşa eden ve hala projenin geliştiricilerinden birisi olmayı sürdüren Hydrogen firmasıdır. Firma ile ilgili olarak detaylı bilgiye https://www.hydrogenplatform.com/ adresinden ulaşılabilir. 

Hydro projesinin küresel ekibine ise https://projecthydro.org/meet-the-team/ sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Daphne: Hydro bildiğimiz kadarıyla 5 ayrı projeden oluşuyor, bunları kullanım önceliğine göre biraz açıklar mısınız? 

T.A: Bu konudaki en önemli ve detaylı makaleyi Türkçeye çevirdim. Projenin fazları ve kullanım alanları ile ilgili bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir. 

https://medium.com/hydrogenturkey/hydro-projesinin-%C3%B6zellikleri-derinlemesine-bir-bak%C4%B1%C5%9F-df41211ebbc1

Daphne: Hydro’nun kripto dünyasında bir etki yapacağını düşünüyor musunuz? 

T.A: Ekosistemin yaygınlaşması ile birlikte dünyadaki önemli kuruluşlarla ortaklık geliştirerek milyonlarca insan tarafından Hydro ürünlerinin kullanılmasını hedefliyoruz. Bu hedef gerçekleştirmek istediğimiz etkinin en somut örneği. 

Daphne: Hydro’nun  erc20 tokeni olduğunu biliyoruz, gelecekte kendi ağlarını oluşturma fikirleri var mı? 

T.A: Şu anda ekip olarak böyle bir düşüncemiz yok. ETH ağının PoS’a geçmesi ile birlikte çoğu blok zincirinin de işlevsiz hale geleceğini düşünüyorum. 

Daphne: Hydro’nun su an piyasada dolaşan yüzlerce projeden en temel farkı nedir ? 

T.A: Şahsen ilk olarak reel kullanım alanlarına sahip olması diyebilirim. İkincil olarak ise Hydrogen gibi dünyanın en büyük finans şirketleri ile fiilen çalışan bir şirketle hem ortak olarak hem de kurucu olarak temasının bulunması. 

 
Daphne: Hydro’nun  farkındalığını birçok kişiye duyurma anlamında planladığınız büyüme hedefleriniz nelerdir ? 

T.A: Topluluğumuzun arzuladığı gibi marketing konusuna daha fazla eğilmek önceliklerimiz arasında. Ayrıca Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada projeye olan ilgiyi ve bilinirliği artırmak adına takımımızı büyütmeye önem gösteriyoruz. Bu tarz topluluk projelerinde sürekli olarak içerik üretilmesi ve bu içeriklerin farklı dillere çevrilmesinin farkındalığı artırmak açısından önemli olduğunu düşünüyorum. 

Daphne: Bir çok firma ile ortaklık kurduğunuzu biliyoruz, kripto dünyasında en çok merak edilen doğal olarak fiyatı olmaktadır. Gelecekte bu anlaşmaların (Hydro’nun kullanım amaçlarını da düşünürsek) fiyatlanmaya nasıl etki edeceğini düşünüyorsunuz? Topluluk olarak fiyatların konuşulmadığını biliyoruz ve vereceğiniz cevaplara saygı duyuyoruz. 

T.A: Herhangi bir rasyonel metriğe bağlı olmayan, tamamen spekülasyon ve manipülasyona dayalı olan bir piyasada fiyatlanmanın ne yönde olacağı üzerine konuşmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Tabii ki fiyatlanmaya pozitif etki etmesi hepimizin arzusu. 

Samimi cevaplarından dolayı Sayın ALTINKAYA’ya teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.  

Hydro projesinin yatırımcılarının ilk günden beri merakla beklediği gelişmeleri Kriptobi ailesi olarak takip etmeye devam edeceğiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir