Fork Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Kriptobi
  • Ekim 17, 2019
  • 0
  • 508 görünümler

Fork Hakkında Genel Bilgi, Fork Nedir? Ne İşe Yarar? 

Fork işlemini anlatmak için kısaca blockchain yapısından bahsetmemiz gerecek. 

 Blokchain verileri birbirleri ile bağlı bloklar ile saklamaktadır bu blokları bir zincirin halkaları gibi düşünebiliriz. Bu blokları ise dağıtık bir veri tabanında saklamaktadır yani blokchain ağına bağlanan her cihaz birer sunucu ve bilgi deposu olarak kullanılır. Fork işlemi ise bu zincirlerin farklı nedenler ile ayrılmasıdır. 

Fork neden yapılır? 

Fork işlemi coin madencileri, sahipleri arasında çıkan fikir ayrılıkları, yeni bir sisteme geçme, blok büyüklükleri değiştirme ve her türlü blok bütünlüğünü değiştirecek güncelleme için yapılabilir. 

Fork işlemi hardfork ve softfork üzere ikiye ayrılmaktadır. 

Hardfork Nedir? 

Hardfork(sert çatallaşma)’da bloklar bölünme bloğundan sonra birbirinden bağımsız olarak devam etmektedir. Bunu da ikiye ayrılan bir yol gibi düşünebiliriz. Bu yol ayrımında eski koin yoluna aynı şekilde devam ederken  ayarlı maile oluşturulan koin yeni teknolojisi, değeri ve arzı ile kendi yoluna devam eder.  

Hard fork yapılacağı zaman koinin resmi web sitesi twitter sayfalarında hangi blok da bölüneceği bölünmeden sonra yeni çıkacak koinden hangi oranda verileceği paylaşılır. Bitcoin hardfork unda 1 btc başına 1 bch oranında dağıtım yapılmıştı yani ne kadar btc sahibi iseniz o kadar bch veriliyordu. 

Softfork Nedir? 

Softfork(yumuşak çatallaşma)’u güncelleme gibi düşünebiliriz yapılan değişiklikler önceki bloklar tarafından destekleniyor  

ise bundan sonraki bloklar herhangibir ayrılma olmadan yeni yazılımları ile devam eder. 

Fork Fiyatı Etkiler Mi? 

Fork duyurusu yapıldığında genellikle fork yapılacak koinin değeri artmaktadır. Bunun sebebi fork işleminin haber içeriği olmasından dolayı hızlı şekilde yayılarak kullanıcıların her yerde koinin ismini ve fork yaptığını öğrenmesi sonucunda alım yapıp kar etmek istemeleridir. Bir başka sebep olarak da mesela bazı koinler elinizdeki miktar kadar fork sonrası çıkan koinden dağıtırlar. Yani elimizde 1 BTC var ve btc fork yapıp BCH çıkıyor. 1 BTC karşılığında bize 1 BCH veriliyor ve ekstra kar edebiliyoruz. 

Fork yapan koini almalı mıyım? 

Genellikle fork haberi duyurulduğu anda koin değerinde ciddi bir yükseliş olur ve bölünme bloğuna yaklaşıldıkça değeri düşmeye başlar. Bu yüzden haber yayıldığı anda alıp az karla geri satabilirsiniz. Yada riske girerek son ana kadar bekleyebilirsiniz ama son anda ciddi bir düşüş yaşayarak zarar dahi ettirebilir. Her fork yapan koin yükselecek diye bir kuralda yoktur. Ne olursa olsun doğru düşünüp ona göre risk almalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir