Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

  • Kriptobi
  • Ekim 16, 2019
  • 0
  • 328 görünümler

  

 Bu yazımızda arbitraj nedir, nasıl yapılır, riskleri nelerdir gibi sorularınızı cevaplayacağız. Kripto paralar ve kripto para borsalarının oldukça dinamik olmasından dolayı bir koin farklı borsalarda farklı değerlerde olabiliyor. Bu farklar ise arbitraj yapmamızı sağlıyor. Arbitraj bir koin in değerinin düşük olduğu borsadan satın alıp değeri yüksek olan borsaya göndererek kar sağlamamızdır.   

  

Arbitrajın Riskleri

-Arbitraj yapamadan önce verilecek transfer ücretlerinin hesaplanması gerekmektedir aksi taktirde arbitraj ile kazanacağımız para transfer ücretlerine gidebilir veya yetmeyebilir.   

-Koin aldığınız ve gönderdiğiniz borsalarda minimum çekim limitleri, işlem ücretleri, transfer ücreti ve borsadaki hacim gönderim yapılmadan incelenmelidir. Güvenmediğiniz borsaya arbitraj yapmayınız ve göndermeden önce mutlaka çekim için borsanın kimlik onayı isteyip istemediğine bakın aksi takdirde kimlik onayı yapmak zorunda kalabilirsiniz.  

-Transferiniz ağın yoğunluğundan normalden daha uzun sürebilir ve gönderiminiz gerçekleşene kadar borsalar arası fiyat farkı eşitlene bilir böyle bir durumda verdiğiniz transfer ücretleri size zarar ettirmiş olacaktır.  

  

Arbitraj nasıl yapılır?  

  

   Örnek vermek gerekirse bitcoin X borsasında 8000$ Y borsasında 8100$ sa x borsasından Bitcoin alıp Y borsasına satmanız %1,25 kar getirecektir. Ama bu işlemi 0.1 BTC ile yaptığımızı hesaplarsak göndermek için ve geri almak için ortalama 8$ transfer ücreti ödemeniz gerekecektir ve Y borsasında transfer sonunda fiyat hala aynı ise 2$ kar sağlamış olursunuz.  1 BTC ile yapılmış olsaydı 92$ kazanırdınız. Yani buradan çıkarılacak sonuç kazanacağımız para transfer ücretine gidebilir ve gönderim süresince borsalar arası fiyat farkı eşitlenebilir ve zarar edebilirsiniz.  

  

Yukarıdaki senaryo fazla riskli gelmiş olabilir ama transfer ücreti az olan, borsalar arası farkı 2x olan koinler bile bulabilirsiniz. Arbitaj gibi siteler borsalardan anlık olarak veri çekerek size en kazançlı arbitrajları göstermektedir. Coinmarketcap’de ise istediğiniz koinin piyasalar bölümüne bakarak listeli olduğu borsalardaki fiyatına ulaşabilirsiniz.  

  

 Sonuç olarak düzenli takip eder ve hesabınızı doğru yaparsanız güzel kazanç sağlayabileceğiniz bir sistemdir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir