Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

  • Kriptobi
  • Ekim 15, 2019
  • 2
  • 562 görünümler

Ayı ve Boğa piyasası isimlerini piyasada sık sık duyabilirsiniz. Çünkü genel olarak ya ayı piyasasında ya da boğa piyasasında bulunuruz ve insanlar bu isimleri sürekli dile getirir. Ayı piyasası, kötümser bir havanın hâkim olduğu ve koinlerin kan ağladığı yani düşü trendinde olduğu dönemdir. Boğa piyasası ise, iyimser ve güzel haberlerin olduğu, koinlere ciddi bir talep artışı yaşanmasıyla fiyatların yükseliş trendine girmesidir. Bu piyasalarda nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmeniz için tam olarak bu piyasaların nasıl işlediğini bilmeniz gerekir.   

Ayı Piyasası  

Ayı piyasasında genelde sürekli kötü haberler duyarız. Bitcoin bir balon, bitcoin dolandırıcılık vs. Gibi haberler sıkça yapılır. Düşüş trendine giren koinleri hızla daha da düşürmeye çalışırlar. Kötü haberlerle insanların ellerindeki koinleri sattırmaya ve piyasayı olabilecek en düşük fiyat seviyelerine çekmeye uğraşırlar. Peki bunu neden yaparlar? Bunun birçok sebebi olabilir ama en belirgin sebep tabi ki de balina dediğimiz büyük yatırımcıların piyasayı iyice düşürüp fiyatların en düşük seviyeye gelmesini sağladıktan sonra çok düşük fiyatlardan koinleri yüklü şekilde geri satın almak istemesidir. Yüksekten satarak piyasayı düşürürler. Koinler düşüş trendine girdiği zaman kötü haberler, manipülasyonlar ile daha da düşürerek sattıkları fiyatların çok daha altından çok daha fazla koin alırlar.  

Boğa Piyasası  

Boğa piyasasında birçok firma şirket koinlerle ödeme almaya başlamıştır. Genelde bu tarz haberler görürüz. Sürekli iyi haberler lanse edilir Bitcoinin  çok iyi bir geleceği olduğunu ve 100 bin  dolarları göreceğini söylerler ve koinler yükseliş trendine girer. Yükseliş trendinde alıcı sayısı yani koinlere olan talep hızla artmaktadır. Piyasaya yeni yatırımcılar girmektedir. Buradaki amaç ise büyük yatırımcıların ayı piyasasında bolca alttan topladıkları koinleri boğa piyasasını getirerek çok yüksek fiyatlardan piyasaya yeni giren yatırımcılara satmaktır.

İşletmelerde olduğu gibi doyum dediğimiz nokta boğa piyasasında da vardır. Piyasaya gelen yeni yatırımcı ve yüklü alımların tükendiği zaman fiyatlar bir süre tıkanır ve daha artmaz. Fiyatlar sabit kaldığı zaman talebin tükendiğini anlarız ve hafiften düşüşler başlar.   

Boğa piyasasında doyuma ulaştıktan sonra hafiften düşüşe geçen koinler insanlara tekrar panik yaptırır. Boğa piyasası bitti mi? Düşüş başlıyor mu? Bana bu kadar kar yeter en iyisi çıkayım. Gibi cümleleri duyarız. Bunun sonucunda insanlar birer birer koinleri satmaya başlar ve satışlar arttıkça anlık ciddi bir fiyat düşüşü yaşanır. Düşüşlerin devam etmesiyle tekrar ayı piyasası gelir. Genellikle bu döngü böyle devam eder. Piyasada her zaman yükselişler ve düşüşler olur ama ayı ve boğa piyasalarında, yükseliş ve düşüş oranları çok yüksektir. Burada bilmemiz gereken şey şudur. Her boğa piyasasında bitcoin genellikle yeni tavan fiyata ulaşırken, her yeni ayı piyasasında da bitcoinin yeni taban fiyatı daha yüksektir. Bunun sebebi yeni gelen yatırımcıların her zaman artan oranlı olacak şekilde bir kısmı zararına asla satmaz ve bir sonraki boğa dönemini beklerler. 

2 comments on “Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

    1. Bizlerde özledik fakat yakın zamanda gelir gibi durmuyor. Ama şu da bir gerçek ki en beklenmedik anda geleceği kesin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir