İco Nedir? Neden Düzenlenir?

  • Kriptobi
  • Ekim 14, 2019
  • 1
  • 393 görünümler
ico nedir

ICO ( Initial Coin Offering ), kripto para piyasasında alternatif bir kitle fonu diyebiliriz. Projeler ICO başlatarak kendi tokenlerini belirledikleri ICO fiyatıyla belirli bir süreliğine insanlara sunarlar. ICO da satışa sunulan koinler sınırlıdır. Genellikle ihtiyaç duydukları sermaye kadar satış yapmaktadırlar.  

Projeler Neden ICO Düzenler?  

Projelerin belirli bir hedefleri vardır. Hedeflerini gerçekleştirebilmek ve insanlara istedikleri şeyleri sunabilmek için başlangıç aşamasında sermayeye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duydukları sermayeyi kripto para piyasasında toplamanın yollarından bir tanesi olan ICO sayesinde projeler kendi koinlerini ön satış şeklinde belirledikleri fiyattan insanlara satarlar. İnsanlar koinleri alarak hem kendileri için bir yatırım yapmış olurlar hem de projeye başlangıç aşamasında sermaye desteği sağlamış olurlar. Aynı zamanda ICO da başarılı olmaya çalışmalarının en büyük sebeplerinden biriside reklamdır. ICO’da bütün koinleri satarak başarılı olan projeler insanlar arasında çok konuşulur ve projenin gerçekten önemli olduğu algısı oluşturulur.  

ICO’dan Koin Almanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?  

ICO’dan aldığımız koinler borsaya girdiği zaman eğer aldığımız fiyattan yüksekse bu size kar ettirir ama eğer aldığınız fiyattan düşüğe girerse doğal olarak zarar edersiniz. Bu yüzden yatırım yapacağınız projeyi çok iyi araştırmalısınız ve başarıp başaramayacağını iyice kafanızda yorumlamalısınız. ICO’da satışa koyulan koinlerin tümü satılamayıp proje yeterli sermayeyi toplayamayabilir ya da tam tersi şekilde satışa koydukları koinler anında tüketilebilir. Koinlerin anında tükenmesi projeye olan güvenin yüksek olduğunu gösterir ve ICO fiyatından almayı başaramayan insanlar koinin borsaya girmesini bekler ve borsadaki fiyat ICO fiyatının altı veya aynısı ise satın alırlar. Buda siz ICO’ya yatırım yapanlar için çok güzel fırsatlar sunar. Daha önce aldığınız fiyattan daha yüksek fiyata elinizdeki koinleri satabilirsiniz.   

ICO’lara Katılmalı mıyız?  

Daha önceki dönemlerde olsaydı bu sorunun cevabı kesinlikle evet olurdu fakat günümüz şartlarında ICO’lara katılmak %90 sizi ciddi zararlara sokacaktır. Piyasada bitcoin ve diğer koinlerin fiyatlarının ciddi düşüş yaşamasından sonra piyasaya olan güven azaldığı için insanlar ICO’lara yatırım yapmıyor. Bizzat kendi gördüklerimizden yola çıkarak şunu söylemek istiyoruz. Şu anda düzenlenen ICO’ların büyük çoğunluğu borsalara ICO fiyatlarının 2 kat 5 kat 10 kat gibi ciddi oranlarda daha düşük fiyatlara işleme açılmaktadır. Doğal olarak bunu fark eden yatırımcılar koinleri ICO dan satın almak yerine koinlerin borsaya girmesini beklerler. Borsaya giren koinlen genellikle ICO fiyatından çok daha düşük olduğu için daha ucuz şekilde borsadan toplarlar. Bu yüzden bizim tavsiyemiz ICO’lara katılmak yerine beğendiğiniz projeleri takip ederek borsalara girdiğinde çok daha ucuz fiyatlara toplamanızdır.  

Genel olarak eğer bir projeyi çok beğendiyseniz ve başaracağına canı gönülden inanıyorsanız çok fazla risk almadan cüzi miktarlarda ICO satışından koin alabilirsiniz. Kimsenin ağzıyla bir işe girmeyin ya da bir işten vazgeçmeyin. Kendi araştırmanızı yapıp kendi kararları verin.  

1 comment on “İco Nedir? Neden Düzenlenir?

  1. bu yazınız çok iyi olmuş, Nasıl ico yapabiliriz bunun hakkındada bir yazı süper giderdi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir