ChainX ile Gerçekleştirilen AMA Etkinliği Özeti 

  • Kriptobi
  • Kasım 26, 2020
  • 0
  • 315 görünümler

 

Türkiye’nin kripto paralar konusundaki en aktif gruplarından biri olan Kriptobi Telegram grubu, 15 Ekim 2020 tarihinde ChainX projesinden Sayın Cao Yu’yı ağırladı. Etkinliğimizin ilk aşamasında ChainX projesi topluluk üyelerimize grup yöneticilerinin soruları ve konuğumuzun cevaplarıyla tanıtıldı, ikinci aşamasında Twitter üzerinden toplanan 5 soru konuğumuza yöneltildi ve üçüncü aşamasında ‘’Canlı Soru-Cevap’’ aşaması tamamlandı. İkinci ve üçüncü aşamada sorusu cevaplanan topluluk üyelerimiz, 15$ değerindeki hediye ile ödüllendirildi. Eğer siz de gelecekteki AMA etkinliklerine katılmak, bilgilenirken kazanmak istiyorsanız Kriptobi topluluğuna (https://t.me/kriptobi ) katılmayı unutmayın. 

 AŞAMA 1 (Grup Yöneticilerimizin Soruları, Konuğumuzun Cevapları)

Soru 1: ChainX nedir? Kısaca anlatabilir misiniz? 

Bu AMA’ya sahip olmak, sizi burada ve ChainX adına görmek benim için büyük bir zevk. Her şeyden önce, lütfen kısa bir kişisel tanıtım yapmama izin verin. Ben, Çin’deki ChainX’in erken evanjelistlerinden XiaMiPool’un kurucusu Cao Yu. ChainX konseyinin üyesiyiz ve bu hafta başkanız. Biz, ChainX ve Polkadot’un doğrulayıcı düğümüyüz. ChainX’i desteklemek için Çin’de güçlü topluluklar kurduk. Herhangi biriniz ChainX yatırımcılarıyla WeChat üzerinden iletişime geçmekle ilgilenirse, sizi de bize üye olmaya davet etmekten memnuniyet duyarım.  

İlk yerli ‘’Substrate’’ zinciri olan ChainXPolkadot üzerindeki ilk Bitcoin köprüsüdür ve Bitcoin’in yeni ekosistemi için çaba göstermektedir. ChainX’in konumu, Bitcoin’in ekolojik portalıdır. Zincirler arası bir varlık ağ geçidi olarak ChainX, Bitcoin’e DeFi, DApp, stablecoin ve bu gibi işlevleri içeren Ethereum benzeri fonksiyonları kaçınılmaz olarak getirecek ilk başarılı uygulama platformu olacaktır.  

Chainx, Bitcoin’in yeni işlevlerini gerçekleştirmek için Bitcoin’e yeni bir akıllı sözleşme aşılamak amacıyla ‘’Substrate’’ alanındaki geliştirme deneyimini kullanacaktır. BTC akıllı sözleşme ekosisteminin gelişmesiyle birlikte altta yatan dijital altının, yüksek değerli internetin ve değerin varlık ağ geçidinden zincirden zincire serbestçe aktığı bir ‘’web 3.0 dönemi’’ inşa edeceğiz. 

 

Soru 2: İnsanlar neden PCX Token’e yatırım yapmalılar? Sizi diğer projelerden ayıran en önemli özellikleriniz nelerdir? 

PCX, toplam 21 milyonluk arzı ile ChainX‘in asıl tokenidir. Ön madencilik, özel ve halka arz yok. PCX tutmak, bir kullanıcının proje yönetimine ve stake etmeye katılmasına izin verir. Şu anda, 100 PCX her gün yaklaşık 0.134 PCX elde edebiliyor ve PCX‘in 77%‘sinden fazlası stake ediliyor. Ödül oldukça yüksek ve ödülün ilk yarılanmasına 7 ay kaldı. 

Ek olarak, ChainX’in Kusama öncü ağı yakında piyasaya sürülecek ve yeni tokenler 1:1 oranında PCX sahiplerine  airdrop olarak verilecek. PCX sahibi herhangi bir cüzdan yeni tokeni alacak. 

 

Soru 3: ChainX neden ETH ağına bağlı değil? 

ETH 1.0’ın mevcut sürümü, çapraz varlık zinciri için bir zorluk olan Pokonsensusuna dayanmaktadır. Gelecekte ETH’dan umduğumuz şey daha iyi köprülenebilir olmasıdır. Bu nedenle ETH’nin 2.0’a yükseltilmesini dört gözle bekliyorduk. Bu süre çok uzunsa geliştirme planını bunun yerine Ethereum 1.0’a bağlanacak şekilde ayarlayabiliriz. 

 

Soru 4: Bilindiği üzere ChainX’in mevcut geliştirme odağı 2.0 yükseltmesidir. Bize bu konu hakkında bilgi verir misiniz? 

ChainX 2.0 zaten test ediliyor ve Kasım sonunda resmi olarak piyasaya sürülecek. 2.0, doğrulama düğümlerinin sayısının toplam 50’ye genişletilmesi, blok oluşturma süresinin Polkadot ile uyum sağlamak için 2 saniyeden 6’ya ayarlanması, akıllı sözleşme modüllerinin ve yönetişim modüllerinin başlatılması ve kullanıcı deneyiminde diğer bazı küçük işlev yükseltmelerini içerir. Bu işlevler, Chainx’in daha da iyi olmasına izin verecektir. 

 

Soru 5ChainX çapraz zincirini kullanmanın avantajları nelerdir? ChainX’in diğer projelere göre rekabet avantajları nelerdir? 

Şu anda, zincirler arası teknik çözümler temel olarak üç türü içerir: Hash kiliti, noter ve aktarma zinciri.
Hash kilidi, Bitcoin Lightning Network’ten kaynaklanır ve belirli bir süre içinde belirli işlemleri gerçekleştirmek için kullanıcılara büyük ölçüde güvenir, aksi takdirde işlem hatası, kullanıcı varlıklarının kaybına bile yol açacaktır. Şu anda, çoğunlukla atomik işlemlerde kullanılmaktadır ve büyük ölçekte tanıtılamaz. Hash-lock, zincirler arası varlıkların değişimini gerçekleştirir, ancak zincirler arası varlıkların transferini gerçekleştiremez ve zincirler arası sözleşmeleri destekleyemez, bu nedenle uygulama senaryoları nispeten sınırlıdır. Noter mekanizması, işlemin her iki tarafının da noter halinde aracı olarak güvenebileceği bir üçüncü taraftır. Böylece işlemdeki iki taraf dolaylı olarak birbirine güvenebilir. Bu çözüm çok basit, ancak merkeziyetsizlik kavramı ile çelişiyor. Noterlik mekanizmasının güvenliği sadece blok zincirinin kendisi tarafından değil, noter tarafından ve ipotekli varlıklar tarafından belirlenir. Güvenlik sorunları olabilir. 

 

ChainX, Inter-Chain’e hafif bir düğüm yaklaşımı kullanır. Hafif düğümlerin aktarma zinciri şemasına güvenmek, farklı blok zincirleri arasında zincirler arası işlemleri gerçekleştirebilir. Hafif düğümdeki röle zinciri, ana ve yan zincir mekanizmalarına ayrılabilir. Ana zincirin, yan zincirin varlığını bilmesi gerekmezken yan zincirin, ana zincirin varlığını bilmesi gerekir. Amacı, ana zincir varlıklarını kilitlemek, yan zincir üzerinde demirlemek ve yürütmek, blok zincir ağının değerini ve işlevini artırmak, daha yüksek güvenliğe sahip olmak için çoklu imza mekanizması kullanmaktır. 

 

Soru 6: Son olarak gelecekte bizi ChainX için neler bekliyor, gelecek planlarınız nelerdir?  

Daha fazla çapraz zincir varlığı, daha fazla geliştirici, daha zengin DApp uygulamaları ve daha büyük borsalar! 

 

Bu cevabın ardından AMA etkinliğimizin ilk aşaması tamamlandı. Ve hemen ardından Twitter üzerinden gönderilen soruların cevaplanacağı 2. aşamamız başladı.  

 AŞAMA 2 (Twitter kullanıcılarının soruları, Konuğumuzun cevapları)

 ChainX AMA etkinliği twitter postu için buraya tıklayınız.

Twitter Sorusu 1: (Gönderen: @Musaploto)
Websitenizde 3 tür düğüm olacak gibi görünüyor. Aralarından en etkileyici olanları ‘’Doğrulayıcı’’  ve  ‘’Güven’’ düğümleri. Doğrulayıcı ve Güven düğümüne nasıl karar verilecek? Ödüller farklı olacak mı?

Bir ‘’güven’’ düğümü, bir ‘’doğrulama’’ düğümü olmalıdır; güvenilen, doğrulama düğümünün yanı sıra başka bir kimliktir. Mevcut güven düğümleri çoğunlukla büyük kurumlar ve cüzdan operatörleri tarafından tutulur. Güven düğümü, Bitcoin’in çapraz zincirinden ve Bitcoin zincirindeki çok imzalı hesapların muhafazasından sorumludur. Sıradan kullanıcıların gözünden, doğrulama düğümleri için oylama ve güven düğümleri için faydalar aynıdır. Düğümün karı, düğümün türüne bakılmaksızın blok bırakılsa da bırakılmasa da düğümün sağlığında yatmaktadır. 

 

Twitter Sorusu 2: (Gönderen: @lathanh17091993)
Uzun mesafeler kat etmek isteyen bir projenin belirli ve uzun vadeli bir plana ihtiyacı vardır. ChainX’in, 2022’ye yönelik stratejisini ve vizyonunu bizimle paylaşır mısınız? 

2022’de ChainX, diğer Parachain’lere sağlanabilecek daha fazla çapraz zincir varlığına sahip olacak. Geliştiricilerin ChainX üzerinde DApp’leri daha rahat bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olabilecek akıllı sözleşmeler ve yönetim modülleri içeren alt tabaka sürümümüzü 2.0’a yükselteceğiz ve hatta Ethereum akıllı sözleşmeleri bile doğrudan ChainX’e yerleştirilebilir olacak. Ek olarak, gelecekte hem DOT hem de PCX elde etmek için ChainX üzerinde DOT Dual Mining’i destekleyeceğiz. 

 

Twitter Sorusu 3: (Gönderen: @waybesuricata)
AcalaNetwork ve ZenlinkPro ile yapılan iş birliğinin katkıları nelerdir? 

AcalaNetwork ve ZenlinkPro hem mükemmel projeler hem de ortaklarımızdır. Bir Polkadot çapraz zincir varlık ağ geçidi olarak ChainX‘in en önemli görevi, BTC ve diğer varlıkları mükemmel DeFi projelerine dahil etmektir. Bu, X-BTC’yi Acala’da teminat olarak ve Zenlink’te bir ticaret çifti olarak kullanmak anlamına gelir. Daha sonra, Acala ve Zenlink’in Polkadot DeDi’yi zenginleştirmesine yardımcı olmak için mevcut BTC çapraz zincir modelini optimize etmeye ve diğer yüksek kaliteli varlıkları tanıtmaya devam edeceğiz 

 

Twitter Sorusu 4: (Gönderen: @Okannattess)
ChainX, hafif düğümler arası zincirlerarası bir yaklaşım kullanarak ilk kez Bitcoin’in zincirlerarası uygulamasını başarıyla uyguladı. Bunun ve diğer zincirlerarası yaklaşımların avantajları nelerdir? 

ChainX, Inter-chain’e hafif bir düğüm yaklaşımı kullanır. Hafif düğümlerin aktarma zinciri şemasına güvenmek, farklı blok zincirleri arasında zincirler arası işlemleri gerçekleştirebilir. Hafif düğümdeki röle zinciri, ana ve yan zincir mekanizmalarına ayrılabilir. Ana zincirin, yan zincirin varlığını bilmesi gerekmezken yan zincirin, ana zincirin varlığını bilmesi gerekir. Amacı; ana zincir varlıklarını kilitlemek, yan zincir üzerinde demirlemek ve yürütmek, blok zinciri ağının değerini ve işlevini artırmak ve daha yüksek güvenliğe sahip olmak için çoklu imza mekanizması kullanmaktır. 

 

Twitter Sorusu 5: (Gönderen: @AhmetSalihDuma1)
Daha fazla insanın projeyi anlamasını sağlamak için farkındalığı ve benimsemeyi artırmak için neler planlanmaktadır? 

Biz ve diğer Polkadot Parachain’leri, Çin’de ‘’roadshow’’lar düzenliyoruz. Daha önce Chengdu, Qingdao, Şangay ve diğer birçok Çin şehirlerinde bulunduk. Denizaşırı topluluklarda, projelerimizi tanıtmak için bazı tanınmış  KOL’ler ile iş birliği yapacağız. Şimdi bizi destekleyen birçok Polkadot hayranımız var. Belki gelecekte salgın bittikten sonra yurtdışında bir roadshow’da sizlerle buluşacağız. 

 

Bu cevabın ardından etkinliğimizin 2. aşaması sonlandı ve son aşama için Kriptobi topluluk üyeleri tarafından ‘’Canlı Soru-Cevap’’ aşaması başladı. 5 dakika içinde gelen sorular içerisinde konuğumuzun cevapladığı 5 soru ise aşağıdaki gibi şekillendi. 

 AŞAMA 3 (Topluluk üyelerinin canlı soruları, Konuğumuzun cevapları)

Canlı Soru 1: Gelecekte ChainX projesini daha ileri götürmek için ne tür çalışmalarınız var? 

Bazı ürünlerin tasarımı da dahil olmak üzere, ChainX konseyinin çalışmalarının bir kısmından sorumluyum. Şu anda BTC köprüsünü optimize ediyoruz. Bunun için çalışıyorum. 

 

Canlı Soru 2: PCX stake etme ödülleri etkileyici, bu düşürülebilir mi? 

Günde 14.400 PCX üretiliyor. Stake etmeye katılan PCX sayısı fazlalaştıkça getiri oranı düşecektir. 

 

Canlı Soru 3: Bildiğim kadarıyla $KCX adında airdrop ile yeni bir token dağıtımı gerçekleştiriyorsunuz. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz? 

KCX’i uzun süredir parlamentoda tartışıyoruz ve yakında resmi olarak açıklanacak olan gerçek fırsatlar oluşacak. 

 

Canlı Soru 4: Kristen bize PCX sahipleri için KSM airdropundan bahsetmişti. Bu olduğunda, sahiplerinin değiş tokuşu için airdrop yapılacak mı? 

PCX’i resmi cüzdanınıza aktarsanız iyi olur. Borsanın airdropları destekleyip desteklemediği hala belirsiz. 

 

 

Bu cevabın ardından 3. aşamanın ve tüm etkinliğin sonuna geldik. Sayın Cao Yu’ya nazik teklifimizi kırmadığı ve topluluğumuza katıldığı için teşekkür ediyoruz. Kriptobi topluluğundaki diğer etkinliklerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’dan (Kriptobi (@kriptobi) / Twitter ) takip etmeyi unutmayın… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir