Japonya İktidar Partisinden Dijital Yen Önerisi

dijital yen

Japonya’daki iktidarı elinde bulunduran Liberal Demokrat Parti’den üst düzey bir milletvekili olan Kozo Yamamoto, Japonya’nın önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde kendi kripto parasını yani dijital Yen’ini oluşturması ve piyasaya sürmesi gerektiğini belirtti.

“Ne Kadar Erken O Kadar İyi”

Liberal Demokrat Parti milletvekili Kozo Yamamoto Pazartesi günü ulusal haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, “Ne kadar erken o kadar iyi. Hükümetin politika yönergelerine dahil edilecek dijital Yen teklifleri hazırlayacağız ve umarım iki ile üç yıl içinde gerçekleşmesini sağlayacağız.” ifadeleri yer aldı. Kozo Yamamoto, Çin’de oluşan dijital para girişimlerinin ve Çin’in bu yönde bir hayli ilerlemesinin Japonya’daki milletvekillerinin üzerinde oldukça fazla bir baskı oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Japonya’nın eski ekonomi bakanı Akira Amari geçen ay yaptığı açıklamada, kendisinin liderliğini yaptığı başka bir Japon milletvekili grubunun, dijital Yen oluşturma üzerine çalıştığını dile getirdi. Kozo Yamamoto’nun bugün yaptığı açıklamaların sebebi ise Japon hükümetini dijital Yen çıkarmak için zorlamaktı. Ayrıca Yamomoto hükümeti önerilerine ikna etmek amacıyla Akira Amari ile birlikte çalışacaklarını da dile getirdi.

Japonya’nın bir diğer büyük amaçlarından biri, Çin’in yaklaşmakta olan dijital Çin Yuan’ının potansiyel etkisini azaltmak. Liberal Demokrat Parti’den bir milletvekili olan Norihiro Nakayama, geçtiğimiz günlerde Çin’in dijital Yuan’ı için “Mevcut küresel rezerv para birimi sistemi ve para birimi hegemonyası için bir meydan okuma” yorumunu yapmış ve Japonya’nın Çin’i karşılarına alabilmeleri için ABD’nin desteğine ihtiyaçları olduğunu dile getirmişti.

Dijital Yen için Araştırmalara Başlandı

Ülkenin merkez bankası durumunda bulunan Japonya Merkez Bankası, dijital para birimlerini araştırma ve geliştirme girişimlerine hummalı bir şekilde başladı. Geçtiğimiz Ocak ayında, diğer beş büyük merkez bankasıyla (İsveç Ulusal Bankası, İsviçre Ulusal Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Bankası ve Kanada Bankası) dijital para birimlerini araştırmak, geliştirmek ve keşfetmek için iş birliği yapıldığı açıklandı.

Ayrıca Yamamoto bugün yaptığı açıklamada, “Her ülke para akışlarını kendi dijital para birimleriyle kontrol etmeyi başarırsa, bu durum kriz anında büyük bir salınımı önleyebilir ve kendi ekonomisini dengeleyebilir.” ifadelerine de yer verdi.

Kaynak: The Block

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir