Trump’tan Kripto Paraların da Olduğu Bütçe Teklifi

trump bitcoin

ABD Başkanı Donald Trump “Amerika’nın Geleceği” başlığı adı altında 2021 yılı için planlanan mali bütçe teklifini Kongre’ye sundu. Kongre’ye sunulan 4.8 trilyon dolarlık 2021 bütçe teklifinin olası bir kabulü durumunda, ABD Gizli Servisi’nin ve Hazine Bakanlığı’nın dijital para ve kripto paralar konusundaki yetkileri oldukça genişleyecek.

Yetkilerin Arttırılması İsteniyor

Trump’ın Kongre’ye sunduğu 2021  bütçe teklifinde, terörizm ve terörizme yataklık yapanlara finansman sağlanması, ABD’nin kendi çapında haydut olarak belirtilen devletlere yaptırımlar uygulanması, mali hataları ve kabahatlerin tespit edilmesi ve kişileri caydırma konusunda Hazine Bakanlığı’nın ve Gizli Servis’in halihazırda bulunan yetkilerini çoğaltırken, kanun ve ceza gücünü fazlalaştırarak elindeki yetkileri genişletmek istiyor.

Çoğu zaman Donald Trump ve aile üyelerini korumasıyla ünlenen Gizli Servis aynı zamanda Amerika’yı ziyaret eden yabancı liderlerin güvenliğinden de sorumlu. Bunlar dışında sahtecilik ve mali suçları araştırma konusunda da yetkilere sahip. Son dönemde kripto para ve blockchain kullanımının yaygınlaşması ile, Dünya üzerindeki tüm devletler, uçsuz bucaksız suç örgütleri ve Amerika, haydut olarak adlandırdığı devletlerin elektronik olarak hukuksuz girişimde bulunan gruplar arasındaki finansman akışı ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Amaç: Dolar’ın Değerini Korumak

Trump’ın sunduğu bütçe teklifini hazırlayan yetkililer de ABD Doları’nın ünvanını ve değerini korumak, ayrıca siber suç ve yasadışı hareketlerle mücadele edilebilmesi adına Gizli Servis’in desteğinin önemli ve büyük ölçüde katkı sağlayacağına inanıyor ve yetkilerinin arttırarak bu imkanlara erişim istediğini belirtiyor. Gizli Servis’in ayrıca Banka Gizliliği Yasası’nı takip eden ve para birimleri ihlalinde bulunanları takibe alan Mali Suçları İnfaz Ağı’nın (FinCen) birlikte çalışarak daha güçleneceğini ve bu alandaki başarının daha da artacağı belirtilmekte.

Sonucu Temsilsicler Belirleyecek

Gizli Servis ve Hazine Bakanlığı’ndaki ilgili makamların kripto para analizi ve yazılımları için oldukça fazla bir bütçe harcadığı halihazırda bilinmekte. Trump’ın sunduğu 2021 yılı için planlanan mali teklif ancak Temsilciler Meclisi’nden onay aldığı taktirde uygulamaya alınacak ancak Demokratların üstünlüğü olan Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın bu isteğinin reddedilmesi bekleniyor.

Donald Trump’ın Bitcoin için yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’i sevmediği hatta nefret ettiği gözle görülür şekilde belli oluyor. Facebook’un Libra’sına da karşı çıkarak önünü kesmek için uğraştı ve demeçleriyle yıldırmaya çalıştı. Bu demeçlere dayanamayan Libra’da adeta bir yaprak dökümü havası yaşandı. MasterCard, Visa, eBay ve Stripe’ın ardından Vodafone da Ocak ayında ayrılarak projeden çekilen son ekip oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir