Amerika’nın Bitcoin’i 1.7 Milyar Dolar Zarara Uğrattı

amerika bitcoin

Son verilere göre birden fazla el koyma sonrası 185.230 Bitcoin’i elinde bulunduran Amerika hükümeti, elinde bulundurduğu Bitcoinleri fazlasıyla erken satarak ortalama 1.7 Milyar Dolar zarar etti. Buna nazaran farklı ülkelerin kendi Bitcoinlerini ellerinde bulunarak hodl ettiği ve henüz hodl etmeyen ülkelerin de yavaş yavaş Bitcoin biriktirmeye başlandığı belirtiliyor.

Amerika Zararda

Amerika’nın kripto para ve Blockchain teknolojisine karşı tutumsuz ve umursamaz tavrı nihayetinde sonuç gösterdi ve Amerika’yı zarara uğrattı. Amerika’nın geçmiş zamanda elinde tuttuğu Bitcoin sayısı belirtildiği gibi 185.230’du. Şu an elinde olsaydı 1.8 Milyar dolarlık bir bütçeyi elinde bulundurmuş olacaktı. Blockchain ve kripto para meraklısı, gizliliğin savunucusu olarak bilinen ve aynı zamanda bir cyberpunk olan Jameson Lopp, Amerika’nın zamansız satış yaparak ne kadar büyük bir zarara uğradığını gösteren bir veri yayınlayarak durumu gözler önüne sürdü.

Jameson Lopp yayınladığı verilerde yer alan bilgiler arasında, Amerika’nın Bitcoinler’ini açık arttırma yoluyla satışa sunduğu ve bu şubat ayı boyunca da yine açık arttırma yöntemiyle satışa sunulacağı biliniyor.

ABD Bu Satışlardan Ne Kadar Kazandı?

Yine Lopp’un yayınladığı verilere göre Amerika bu satışlardan yaklaşık 150 milyon Doların bir tık üstünde bir kazanç elde etti. Halihazırda 185.230 Bitcoin Amerika’nın elinde olsaydı 150 Milyon Dolar yerine 1.8 Milyar Dolar gibi bir rakamı konuşuyor olacaktık. Hükümetin yaptığı bu elden çıkarmalar dolayısıyla Amerika bünyesinin 1.65 Milyar Dolarlık bir zarar ettiği görülmekte.

Diğer Hükümetler Hodl Ediyor

Amerika Hükümetinin izlediği açık arttırma ile satış stratejisine karşı olarak birçok hükümet hodl stratejisi uyguluyor. Örnek vermek gerekirse Bulgaristan hükümeti bir operasyonda 213.000 Bitcoin’i ele geçirdiği ve bunları hâlâ elinde tuttuğu biliniyor. Kimse Bulgar hükümetinin ne yapacağını bilmese de veriler Bulgar Hükümetinin elinde yaklaşık 2 Milyar Dolar değerinde Bitcoin olduğunu gözler önüne seriyor.

Ayrıca İngiltere Hükümeti’nin de elinde bulundurduğu Bitcoinleri sattığı biliniyor. Fakat İngiltere Bitcoinleri 8.000 Dolarda satarak Amerika’ya nazaran daha mantıklı bir satış gerçekleştirdi.

Amerikan hükümeti her ne kadar tutarsız ve özensiz davransa da, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ABD’li tüketiciler için kripto paralar ile menkul değerlendirmeyi 2020 yılında da sürdüreceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir