Japonya ve Çin Merkez Bankası Rekabeti Kızışıyor

bank of japan and bank of china

Facebook, kendi kripto parası olan Libra’yı piyasaya sürmek için çalışmaları hızlandırdı. Bu olay üzerine Çin Merkez Bankası yerli kripto para çıkarma işlemlerine hız verdi. Kendi kripto para birimini çıkarmak isteyen Çin eğer başarılı olursa ‘‘Kendi kripto para birimini çıkarmış ilk büyük ülke’’ unvanına sahip olacak ve birçok rakibini geride bırakmış olacak.

Japonya’da dijital para konusunda girişimlere başlasa da fazlasıyla geç kaldığı ne yazık ki belli oluyor. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız haberde, Liberal Demokrat Partisi Milletvekili Kozo Yomoto’nun Reuters’a yaptığı açıklamada “Ne kadar erken o kadar iyi. Hükümetin politika yönergelerine dahil edilecek dijital Yen teklifleri hazırlayacağız ve umarım iki ile üç yıl içinde gerçekleşmesini sağlayacağız.” İfadeleri yer aldı. Fakat bu açıklamalar yapıldığı halde henüz bir ilerleme sağlandığı söylenemez.

Japonya Dijital Para Konusunda Sürpriz Yapabilir Mi?

Japonya’nın asıl hedefi Çin’in dijital parası ile rekabet edebilecek bir varlık çıkarmak. Liberal Demokrat Parti Milletvekili Kozo Yomomoto’nun açıklamalarına göre, Japonya’nın bu isteksiz tavırları yüzünden kendi dijital para birimini geliştirmesi yukarıda belirtildiği gibi “iki ile üç yıl” sürebilir.

Japonya’nın önde gelen diğer yetkililerinden iki ile üç yıl tahminine rağmen, ülkede bulunan yetkili kişilerin Dijital Yen çıkarma çalışmalarına başladıkları biliniyor. Bu haberlerin çıkması ile beraber Japonya büyük bir sürpriz yapıp dijital para birimini çıkarma işlemlerini bu yıl içerisinde büyük ölçüde tamamlayabilir.

2018 yılının Nisan ayına dayanan dijital para çıkarma fikrinde yavaş yavaş ilerleme sağlansa da Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya dijital para çıkarma hakkında yaptığı açıklamada olumsuz bir tutum sergilese de bu fikre tam olarak karşı çıkmadıklarını da göstermişti.

Çin Ne Durumda?

Üç yıldan fazla süredir çalışmalarda bulunan Çin’in, 2020 yılı içerisinde Dijital Yuan’ı piyasaya sürmesi bekleniyor. Stabil kripto paralarla ilgili konuşan Changpeng Zhao (CZ) Çin’in bu çalışmaları hakkında “Sahip olmak, sahip olmamaktan iyidir. Stabil paralara sahip olmak, sahip olmamaktan iyidir. Libra’ya sahip olmak, sahip olmamaktan iyidir” ifadelerini kullandı. Çin’in Merkez Bankası Dijital Yuan’ını çıkarması neredeyse an meselesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir