Kripto Paralar ve Likidite Kavramı

  • Kriptobi
  • Ekim 15, 2019
  • 0
  • 382 görünümler

Likidite ve İşlem Hacmi 

Kripto paralar ve likidite yorumuna geçmeden önce likidite Nedir? sorusuyla başlayalım. Bir varlığın paraya dönüşme hızına yani her an nakde dönüştüre bildiğimiz varlığa likit varlık deriz. Mutlak likidite nakit paradır. Nispi likidite ise para olmayan ama dönüşebilen varlıktır. Likit bir piyasa ise piyasada işlem yapmaya hazır çok sayıda yatırımcı olmasıdır. Kripto para piyasasında likidite kavramı yerine genellikle işlem hacmi kullanılmaktadır. Oysa işlem hacmi: Bir menkul kıymette ya da borsa genelinde tüm alış ve satışların toplam parasal değeridir.  

  

İşlem hacmi yüksek olan bir borsa aynı zamanda yüksek likidite oranını işaret eder diyebiliriz. Fakat tek başına işlem hacmi yeterli olmayabilir. İşlem hacminin yanı sıra yatırımcı sayısı ve bu yatırımcıların aktifliği de önemli bir etkendir. Aktif yatırımcı sayısı ne kadar fazlaysa o borsadaki fiyatlar o kadar sağlıklıdır. Eğer fiyatı 10 TL olması gereken bir ürün yüksek hacme sahip olduğu halde ancak 8 TL ye anında çevire biliyorsanız bu durum sağlıksızdır. Yani evet işlem hacmi fazla, elinizdeki kripto parayı da anında nakde çevirebiliyorsunuz demek ki likidite oranı da yüksek fakat çevirebildiğiniz fiyat piyasanın altında bir fiyat olacağından sağlıksızdır. Ki şunu da belirtelim ki genellikle böyle bir durum yaşanmaz. İşlem hacmi ve likidite oranı yüksek olan bir borsada bu tarz sıkıntılara pek rastlanmaz. 

Şimdi bu durumu kripto paralar ve likidite şeklinde yorumlayalım. 

  

Kripto Para Borsaları ve Likidite 

Nasıl ki bir ekonomide likidite oranının fazla olması o ekonomide nakit paranın fazla olduğunu gösteriyorsa, likidite oranının az olması da o ekonomide nakit işlemlerden daha çok vadeli işlemler gibi diğer likidite oranı az işlemlerin gerçekleştiğini gösterir. Kripto para borsalarının likit oranının yüksek olması, yatırımcıların kolayca işlem yapabilmesini ve ellerindeki kripto paraları oldukça hızlı nakde çevire bilmelerini sağlar. 

Tabi bu durumda kripto para borsasının tek başına likidite oranının yüksek olması yeterli değildir. Bunun yanı sıra satılacak kripto paranın da likidite oranı önemlidir. Yani siz yüksek likidite oranına sahip bir borsada bir ürünü anında nakde çevirmek isteseniz bile o borsaya yeni girmiş ve işlem hacmi düşük olan bir kripto parayı borsanın likidite oranının yüksekliğine rağmen çeviremezsiniz. 

  

Tavsiyeler 

Genel olarak kripto paralar ve likidite yazımızı toparladığımızda işlem hacminin veya likidite oranının yüksek olmasının tek başına yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Aktif trader olan kişiler birçok durumu bir arada değerlendirmelidir. Kullanacağınız borsanın yatırımcı yani paralı kullanıcı sayısı fazla olmalı, İşlem hacimleri yüksek olmalı ve hem borsanın hemde listelenen kripto paraların yüksek likidite oranına sahip olması durumunda sizlerin sağlıklı işlemler yapabilmesi kaçınılmazdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir