Blockfolio Nedir? Detaylı İnceleme

  • Kriptobi
  • Ekim 22, 2019
  • 0
  • 684 görünümler

Blockfoliobitcoin ve diğer kripto paraların market fiyatını, portföyünüzü takip etmeye yarayan mobil uygulamadır. Blockfolio ile kripto paraların fiyatlarını, haberleri, son güncellemeleri takip edebilir aynı zamanda kendi portföyünüzü oluşturarak kendi portföyünüzü yakından takip edebilirsiniz.    

Portfoy Oluşturmak 

Portföyünüzü oluşturmak için sahip olduğunuz kripto paraları uygulamaya ekliyorsunuz. Zaten orada gözüktüğü gibi kripto paraların yanında ekle tuşu bulunmaktadır. Hangi kripto parayı eklemek istiyorsanız onun yanında ki ekle tuşuna basıyoruz. Ekle tuşuna bastığınız zaman karşınıza bir sayfa açılıyor. 

1. Alış ve Satış Kısmı. Bu sayfada o kripto parayı hangi borsadan aldığınızı seçerek o borsanın fiyatına göre bir takip oluşturuyorsunuz. Aynı şekilde o kripto paradan hangi miktarda aldığınızda giriyorsunuz. Ek olarak hangi tarihte aldığınızı ve alırken ne kadar işlem ücreti ödediğinize kadar yazabiliyorsunuz. Aynı işlemleri eğer alış değil de satış yaptığınız zamanda uyguluyorsunuz. 

Bunun olumsuz yönleri olarak şunu söyleyebiliriz. Aktif bir şekilde trade işiyle uğraşanlar için burada alım/satım işlemlerini kaydetmek amacıyla sürekli burayla girip aynı boşlukları tekrar tekrar doldurmak onlar için zaman kaybı olacaktır. Fakat uzun vade için bir coin aldığınızda bu kısmı doldurup daha sonra birkaç zaman geçtiğinde o coini satarak ne kadar kar yada zarar elde ettiğinizi görebilmek için tekrar uygulamaya girerek bakabilirsiniz. 

2. Transfer Kısmı. Bu kısıma yaptığınız transfer işlemlerini kaydedebilirsiniz. Hangi borsadan size ne zaman ne kadar ve ne geldiğini not girerek kaydedebilirsiniz. Ya da siz hangi coinden kime ya da nereye, ne kadar gönderdiniz kaydedebilirsiniz. Bu sayede yapılan transfer işlemlerinin detaylı bir muhasebe kaydını tutmuş gibi olursunuz. 

3. İzle Kısmı. Burada istediğiniz coini hangi borsadan ve hangi paritede takip etmek istiyorsanız seçerek ana sayfaya kaydediyorsunuz ve bu şekilde takip etmek istediğiniz coini detaylı şekilde istediğiniz borsadan takip edebiliyorsunuz. Mesela bir örnek verelim. Siz Algorand coini, Kucoin borsasındaki fiyatıyla birlikte ETH paritesi üzerinden izleyebilirsiniz. Bu şekilde 3 yeri kendi isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz. 

Ana sayfanın en üst kısmında bulunan Main Portfolio’ya tıklayarak kendi oluşturduğunuz portföyünüzü değişimini takip edebilirsiniz. Aldığınız kripto paranın saatlik, günlük, haftalık ve aylık olmak üzere istediğiniz gibi grafiğini ve yüzdelik değişimini inceleyebilirsiniz. Aynı şekilde ana sayfa üzerinden istediğiniz kripto paraya girerek o kripto paranında grafiğini görüntüleyip analiz yapabilirsiniz. 

Blockfolio Alt Menüler ve İşlevleri 

Blockfolio Sinyal 

Direkt CEO’lar dan, takip ettiğiniz kripto para birimleri ve kurucularından güvenilir bir şekilde haberdar olmanıza olanak sağlayan, türünün ilk örneği bir iletişim platformudur. Burada henüz Ethereum, Litecoin, Waves ve Blockfolio haberlerini güncel olarak bulabilirsiniz. Hesaplardan doğrudan alındığı için İngilizce şekildedir. 

Piyasalar 

Burada bütün kripto paraların anlık fiyatını ve Değer/Hacim oranlarını görebilirsiniz. Hangi kripto para yüzde kaç yükseldi veya düşüş yaşadı gibi durumları da takip edebilirsiniz. Bir nevi coinmarket cap şeklindedir.  

Ortada Bulunan (+) 

Buradan istediğiniz borsayı uygulamaya bağlayıp doğrudan o borsada ki portföyünüzü takip edebilirsiniz. İstediğiniz borsa şeklinde ifade kullandık fakat izlemek istediğiniz borsada API key bulunmuyorsa o borsayı bu uygulamaya bağlayamazsınız. Çünkü herhangi bir borsada ki  portföyünüzü izleyebilmek için o borsada ki API Key ve Secret Keyinizi bu kısma girerek uygulamayı borsa hesabınıza bağlamanız gerekmektedir. 

Haberler 

Haberler kısmında ise haber yazılarını paylaşan websitelerinin son haberleri yer almaktadır. Coindesk, CoinTelegraph ve Crypto Briefing gibi başlıca kripto para haber sitelerinin paylaştığı haberler yer almaktadır. Buradan her türlü haberi güncel bir şekilde ve bir araya toplanmış haliyle takip edebilirsiniz. 

Genel anlamda uygulama size birçok borsadaki portföyünüzü tek elden takip edebilmenize imkân tanıdığı için aşırı faydalı bir uygulama olarak gözükmektedir. Elbette söylediğimiz gibi bu uygulamanın da bazı olumsuz yönleri vardır fakat açıkça söyleyebiliriz ki bizlere sunduğu imkanlar karşısında bu olumsuzlukları görmeyebiliriz. Anlık trade yapanlar için zorlayıcı olsa da uzun vade şeklinde yatırım yapanlar için gerçekten kesinlikle kullanılması gereken bir mobil uygulamadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir