Koinim Borsası Kullanımı ve Genel Bilgiler

  • Kriptobi
  • Ekim 22, 2019
  • 0
  • 645 görünümler
koinim borsası

Koinim borsası Türkiye’nin en eski kripto para borsalarından birisidir. Tam olarak 2013 yılının Kasım ayından beri kullanıcılarının hizmetine açık şekilde devam etmektedir. Kurucusu ise Ali Çağatay Yüksel’dir. 

Koinim borsası, kullanıcıları için birkaç farklı kripto para ticaretine imkân tanımaktadır. Bunlar; Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dogecoin ve Dash olmak üzere toplamda 6 çeşittir.  

Koinim Hesap Onayı Gereklimi? 

Koinim’de hesap onayı bazı işlemler için gerekli fakat zorunlu değildir. Koinim üzerinden hesap onayı almadığınız halde istediğiniz gibi 6 farklı kripto paranın Çekme/Yatırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yani e-cüzdan olarak kullanabilirsiniz. Fakat koinim üzerinden Türk Lirası ile kripto para almak istediğiniz zaman Hesap onayı gerçekleştirmek zorundasınız. Hesap onayı gerçekleştiği zaman banka hesabınızdan Koinim’e Türk Lirası yatırabilirsiniz ve daha sonra yatırdığınız Türk Lirası ile istediğiniz kripto parayı satın alabilirsiniz. Aynı şekilde istediğiniz kripto parayı TL olarak satıp banka hesabınıza çekim yapabilirsiniz. 

Hesap onayı yalnızca Kimlik kartınız ile yapılmaktadır. Yani ehliyet veya pasaport ile doğrulama yapamazsınız. Aynı şekilde kimlik kartınızın yanı sıra onay talep yazısı yazarak kimliğinizle birlikte selfie çekilmelisiniz. 

Koinim Kayıt İşlemleri 

Koinim borsasına kayıt olmadan önce doğru siteye giriş yaptığınızdan emin olmanızı öneririz. Öncelikle koinim.com adresine giriyoruz. Kayıt olmak için herhangi bir ek sayfaya girmenize gerek yok. Siteye girdiğinizde karşınıza çıkan anasayfa üzerinden kayıt oluyorsunuz. Kayıt olurken sadece mail ve şifre girip kullanıcı sözleşmesini onaylıyorsunuz. Daha sonra giriş yapabilirsiniz. 

Kripto Para Çekme ve Yatırma İşlemleri 

Kripto para yatırmak için Sağdaki menülerden biri olan hesap işlemleri kısmından Yatır yazan yere basıyoruz. Açılan sayfanın üst kısmında borsada listeli olan bütün kripto paraları ve Türk Lirasını görebilirsiniz. Yatırmak istediğiniz kripto parayı seçip orada size verilen adrese kripto paranızı yolluyorsunuz. Aynı şekilde kripto para çekimi yapmak içinde menüden Çek kısmına basıyoruz ve çekmek istediğimiz kripto parayı seçiyoruz. Seçtiğimiz kripto parayı hangi adrese göndermek istiyorsak miktarıyla birlikte göndereceğimiz adresi yazıyoruz ve altındaki Çek tuşuna basıyoruz. 

Hesaba Türk Lirası Yatırmak 

Hesabınıza Türk Lirası yatırabilmeniz için yukarıda da bahsettiğimiz gibi Hesap doğrulaması yapmış olmanız gerekmektedir. Hesap doğrulamasını yaptığınızı varsayarak devam ediyorum. Yatırma kısmından Türk Lirasını seçiyoruz. Burada karşımıza Koinim hesap adı ve 2 farklı bankaya ait Iban bilgileri çıkıyor. Göndermek istediğiniz miktarı 2 banka hesabından birine, açıklama kısmında verilen kod ile birlikte gönderiyorsunuz. Burada önemli olan açıklama kısmı. Açıklama kısmındaki kod sizin hesabınıza aittir ve o açıklama ile gönderdiğinizde paranın sizden geldiğini anlayarak yatırdığınız miktarı hesabınıza yansıtırlar. Bu yüzden açıklama kısmını girmeyi asla unutmayın. 

Kripto Para Ticareti 

Satın almak veya satmak istediğiniz kripto parayı sol taraftaki Alış/satış menüsünün altından seçiyorsunuz. Seçtiğiniz kripto paraya göre sayfa açılır ve bu sayfada sizde o koinden ne kadar olduğu ve o koinden alabilmek için ne kadar Türk Lirasına sahip olduğunuz gözükür. Orta kısımda Alım ve satım kısımları yer alır. Alt kısımda ise Satış emirleri ile alış emirleri yer almaktadır. 

Satış emirlerinin en üstünde ki emir, o kripto parayı satmak için emirler arasında girilen en düşük fiyattır. Alış emirlerinin en üstündeki emir ise o kripto parayı en yüksek fiyata almak isteyen kişinin verdiği emirdir. Alım satım yaparken isterseniz buradaki emirlere göre anında satabilirsiniz ya da isterseniz bir emir girerek satılmasını yada alınmasını bekleyebilirsiniz. 

Kripto Para Yatırma/Çekme Limitleri 

Kripto Para Yatırma ve Çekme İşlemleri İçin Belirlenen Limitler aşağıdaki tabloda zaten gösterilmiştir. En düşük yatırma limiti sadece Ethereum da vardır. Onun dışında istediğiniz kripto paraya istediğiniz miktarda yatırım yapabilirsiniz. En yükseğin ise bir limiti yoktur. 

Fakat kullanıcılar için günlük en yüksek TL yatırma miktarı 100.000 TL dir. Aylık ise 1.000.000 TL dir. Günlük en yüksek TL çekme limiti ise 200.000 TL dir. Aylık ise 2.000.000 TL dir. Ek olarak belirtmek isteriz ki koinim Türk Lirası çekim ücreti 3 TL olarak belirlenmiştir. 

Koinim borsasına kayıt olup kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz. Borsanın referans sistemi bulunmamaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir