Borsalarda Hesap Güvenliği ve Alınması Gereken Önlemler

  • Kriptobi
  • Ekim 22, 2019
  • 0
  • 427 görünümler
borsa güvenliği

Borsalarda hesap güvenliği adına bir şeyler yapmadan önce borsanın ne derece sağlam ve güvenli olduğuna bakmamız gerekiyor. Eğer yeni açılmış bir borsaya güvenirseniz, bütün güvenlik önlemlerini aldığınız halde bütün paranızı kaybedebilirsiniz. Borsa dolandırıcı olabilir, hacklenebilir, ciddi derece yavaş ve ilgisiz olabilir. Bu yüzden kesinlikle önceliğiniz en sağlam borsalarda işlem yapmak olmalıdır. Peki en sağlam borsalardan 3 tanesine para yatırdım. Hesap güvenliğimi en iyi nasıl sağlarım? sorusuna geçelim 

Borsalarda Hesap Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler 

1. Borsalara üye olurken kullandığınız mailin güvenliği çok daha fazla önem arz edebiliyor. Bu yüzden üye olurken kullandığınız mail hesabına gerekli tedbirleri almalısınız. Bizim kullandığımız gmail hesabı bu konuda çok iyi. Mail hesabınıza 2FA, sms doğrulaması, şifre oluştururken zor bir şifre seçimi gibi hususları yerine getirmelisiniz. 2FA hakkında bir bilginiz yoksa 2FA üzerine tıklayarak gerekli anlatıma ulaşabilirsiniz. Mail hesabınıza her girişte 2FA yada sms istemesi durumunda, bir başkası sizin şifrenizi bilip mail hesabınıza girmeye çalıştığı anda 2FA veya sms giremeyeceği için hesabınıza da erişim sağlayamaz.    

  Kesinlikle mail hesabınıza 2FA veya sms doğrulaması kurun. 

2. Borsalarda hesap güvenliği sağlamak için öncelikle şifrenizi asla diğer sitelere verdiğiniz şifrelerle aynı yapmamalısınız. Özellikle airdroplara katılanlar şifre konusunda daha çok sıkıntı yaşayabilmektedir. Bir çok airdrop sitesi dolandırıcı olduğu için şifrelerimizi çalmaya yönelik hareket ediyorlar.

  Bu yüzden Kesinlikle şifrenizi her zamankinden çok farklı yapın. 

3. Mail kısmında anlattığımız gibi aynı durum borsa hesabınız içinde geçerli. Borsa hesabınıza girdiğinizde Ayarlar menüsündeki güvenlik kısmına girerek oradaki güvenlik seçeneklerinden 2FA kurabilirsiniz. Hatta kurabilirsiniz değil kesinlikle kurmak zorundasınız. Aksi taktirde hesabınız tamamen risk altındadır.     

 Kesinlikle borsa hesabınıza 2FA kurun. 

4. Aynı şekilde Ayarlar menüsündeki güvenlik kısmına girerek Sms doğrulaması da yapabilirsiniz. Hem Google Authenticator (2FA) hemde sms doğrulamasının aynı anda kurulu olması hesabınızı neredeyse tamamen koruma altına alınmasını sağlar diyebiliriz.      

En azından ya sms ya da 2FA seçeneklerinden birisini kesinlikle kurmak zorundasınız. 

5. Bazı borsalarda parmak okuma gibi ekstra güvenlik önlemleri de yer almaktadır. Diğer maddelerde anlattıklarımızı yaptığınız sürece biz buna pek gerek olduğunu düşünmüyoruz. Ama tabi ki de seçim sizin. 

Önemli Notlar! 

Hesaplarınıza 2FA kurduğunuzda kesinlikle kurulurken size verdiği anahtar kodunu saklamalısınız. Bu sayede 2FA uygulamasının silinmesi durumunda başka bir cihaza aynı doğrulama sistemini geçirebilirsiniz. Bu kodu kaybettiğiniz ihtimalleri düşünelim. Bu durumda da baya bir uğraşmanız gerekecek. Öncelikle hesabın gerçek sahibi olduğunuza inandıra bilmeniz için hesabınıza daha önceden KYC yani kimlik doğrulaması yapmış olmanız büyük önem arz edecektir. Daha önce gönderdiğiniz belgeleri diğer bilgilerle beraber tekrar yolladığınızda doğrulamayı kısa sürede gerçekleştirebileceksiniz. Bu yüzden sürekli söylediğimiz gibi eğer gerçekten çok ciddi miktarlarda yatırımınız var ise en sağlam 3 borsadan birisini kullanın aynı zamanda mümkün olduğunca bu borsalarda kimlik doğrulamanız yapılmış olsun ve anlattığımız bütün güvenlik önlemleri alınmış olsun. Umalım ki hiç kimse herhangi bir mağduriyet yaşamasın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir