Electroneum Üzerine Genel Bakış

Electroneum misyonunu “Blockchain’in gücünü, gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca insan için küresel dijital ekonominin kilidini açmak için kullanıyoruz. Hayatı herkesin kendi şartlarında yaşamasına yardımcı olan çözümümüz, insanların girişimci ruhu benimsemelerini, ve yaşamlarını iyileştirmek için yeni yollar bulmalarını sağlıyor” şeklinde ifade ediyor. 

Electroneum Ltd. 2017 yılında Richard Ells tarafından kurulan, Londra merkezli bir İngiliz şirketidir. Electroneum, ETN adı verilen bir coine sahiptir. Aynı yıl, ICO yöntemiyle yaklaşık 40 milyon $ fon sağlayarak, 115.000’in üzerinde yatırımcının katılımı sağlanmıştır. Şimdiye kadar yapılan ICO’lar içerisinde katılımcı sayısı bakımından bir rekorun sahibidir.  

Türkiye, mobil telefon ile ETN yüklemede Electroneum tarafından seçilen 3. Ülke oldu… 

Electroneum iş modeli, akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış blockchain tabanlı bir dijital ödeme platformu olması üzerine kurulmuştur. Pazarlama politikasını ekonomik olarak daha kötü durumda, ancak potansiyeli yüksek ülkeler üzerine kurmuştur.  Bu amaçla, genişleme politikasını ilk olarak Güney Afrika, daha sonra Brezilya ve 27 Eylül 2019 yılında öğrendiğimiz üzere Türkiye’de başlatmıştır. Şu anda üç büyük operatör Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile ETN göndermek ve almak mümkündür. 

Düşük gelirli ülkelerde yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, halkın gelişmiş ülkelerdeki orana benzer şekilde mobil telefona sahip olmalarını dikkat çekici bulmuşlardır. Bu tip ülkelerde, Blockchain tabanlı dijital ödeme çözümlerinin şirketler ve devletler tarafından kullanılabileceği ve yoksullukla mücadele amaçlı kullanılabileceğini düşünmektedirler. Hatta, 2019 yılı başında 80 $ maliyeti olan ve mobil olarak ETN bulut madenciliği yapabilen M1 adında bir akıllı telefonu piyasaya sürmüşlerdir. M1, 4G bağlantı standardında, 8 GB RAM ve 32 GB depolama alanına sahip, çift SIM kart desteği sunan, sekiz çekirdekli 1,3 GHz hızında işlemci ile makul cihaz özelliklerine sahiptir. Şu an için ülkemizde bu telefonun satışı yapılmamaktadır. 

Electroneum, Blockchain üzerinde mutabakatı PoW (iş kanıtı) algoritması ile sağlamaktadır. Bu yüzden, coin olarak satın alınabilir, madencilik ile çıkarılabilir ve değişimi yapılabilir. Toplam ETN miktarı 21 Milyar olarak ayarlanmıştır. 

ETN nasıl edinilir? 

ETN, aşağıdaki yollarla edinilebilir

1-Kripto para borsaları: Ayrıntılı listesi resmi sitesinde mevcuttur. 

2- Madencilik: GPU ve ASICS donanımları ile işlemci gücü kullanarak 

3- Bulut madenciliği: Akıllı telefonlarda Google Android ve Apple IOS uygulamaları 

Bulut madenciliği adı ile açıklanan olay aslında bir kripto madenciliği değildir. Kullanıcılara, Electroneum kullandıkları için verilen bir bağlılık ödüllendirmesi veya bir airdrop modeli olarak açıklanabilir. Bu konuda çok farklı fikirler olmasına rağmen, kendi deneyimlerime dayanarak bu uygulamanın kesinlikle batarya gücünü etkilemediğini söyleyebilirim. Çünkü, sürekli açık kalması gereken bir uygulama değil, sadece haftada 1 kez girerek uzatma yapmanız gerekiyor. Bu konuda ısrarla bazı arkadaşlardan gelen batarya üzerine etkileri var konusunda, telefonumun son 10 gün batarya harcama yüzdelerine baktım ve aşağıdaki sonucu gördüm. Yani batarya gücünü etkilemiyor. 

Peki mobil uygulama nasıl yüklenir. Aslında son derece basit hiçbir teknik bilgi ve beceriye sahip olmanız gerekmiyor. Resimdeki kodu akıllı telefonunuzla taratın. Uygulamayı indirin ve kurun. Kurulum aşamasında, Referans olduğunuz kişilerden ayrıca ek ETN kazanın. Uygulamayı kurduktan sonra sizden KYC ve AML uygulamaları için çeşitli doğrulamalar yapmanız istenecektir. Bu uygulamayı kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır, bunu uygulamanın her açılışında göreceksiniz. Uygulamada, Türkçe dil desteği mevcuttur ve bulut madenciliği uygulaması ile kazanılan miktar 100 ETN ulaştığında mobil cüzdana eklenmekte. Top-Up (yükleme) uygulaması ile mobil operatörleri kullanarak başka bir kullanıcıya ETN yüklemenizde artık ülkemizde kullanılabilir durumdadır (Operatörlere göre fiyatlar değişmektedir). Kullanıcılar, mobil cüzdan ile ETN adresini kullanarak diğer kripto cüzdanlardaki gibi ETN alma ve gönderme yapabilirler. 

Sonuç olarak; Electroneum, şu anda online çalışacak dijital bir pazar yeri olan, Gig Guru projesini hayata geçirmek üzere ve bu proje ile ETN daha da yaygınlaşacak. Yaygınlaşmasına bağlı olarak, talep artacak ve coin fiyatı değerlenecektir. Yaygınlaşmasına etki edecek unsurlardan biriside, AML (Kara para aklama ile mücadele) politikası olup, Electroneum bu sistemi uygulayan ilk kripto para olmuştur. Şirketler ve devletler tarafından kullanımıyla ilgili kuşkular giderilmiştir. Yaklaşık, 2 yıldır takibimde olan ETN’nin gelecekte çok daha değerleneceğini düşünüyorum. 

Referans kodu olan (EEFA26) girerek uygulamayı yükleyin ve birlikte kazanmaya başlayalım. 

Kripto üzerine sözler… 

“Mobil internet 2.0 idi. Her şeyi değiştirdi. Kripto ise internet 3.0”  Gil Penchina (İş adamı-Melek Yatırımcı) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir