Waves Cüzdanı ve Waves Dex

  • Kriptobi
  • Ekim 26, 2019
  • 0
  • 583 görünümler

Waves cüzdanı hakkında bilgi vermeden önce DEX ifadesinden bahsedelim. Kripto para piyasasında DEX, Merkezi olmayan kripto para borsasını ifade etmektedir. Waves merkezsiz bir kripto para borsası olduğu için, Waves üzerinden kripto para ticareti yaparken tamamen kendi cüzdanınızı kullanırsınız. Borsalarda kullandığımız cüzdanlar aslında borsalara aittir. Bizler o cüzdanların private keylerine sahip değiliz. Fakat Waves’de private keyini sadece bizim bildiğimiz kendi kişisel cüzdanlarımızda ticaret yaparız. Doğrudan alıcı ve satıcı birleşir ve alım/satım işlemlerinden sonra kripto paralar doğrudan kişilerin kendi cüzdanlarına aktarılır.  

Waves kullanıcılarına birçok alternatif sunmuştur. İster websitesi üzerinden, isterseniz de mobil uygulama üzerinden kripto para ticareti yapabilirsiniz. Bu yazımızda Waves’in mobil cüzdanını inceleyeceğiz.

Waves mobil cüzdanı ile Waves, Waves tokenleri, Bitcoin ve Ethereum gibi birçok kripto parayı saklayabilirsiniz. Kripto paraları saklamanın yanı sıra bu kripto paraları da herhangi bir aracı olmadan, fiyatları doğrudan alıcı ve satıcıların belirlediği şekilde uygulama üzerinden alıp veya satabilirsiniz. Burada ki kripto para ticareti ve transfer işlemleri doğrudan kullanıcılar arasında gerçekleşmektedir. Yani siz Waves cüzdanınızdan başka bir borsaya ya da cüzdana kripto para çektiğiniz zaman ne bir mail onaylarsınız nede bir başkasının onay vermesini beklersiniz. 

Waves Mobil Uygulama Kurulumu 

Waves cüzdan mobil uygulamasını play store ve ios mağazaların da bulabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda öncelikle sağ üst tarafta EN yazan kısma tıklayarak orayı TR yapıyoruz ve uygulamayı Türkçe diline çevirmiş oluyoruz. Daha sonra ister tamamen sıfırdan yeni bir cüzdan oluşturuyorsunuz ya da zaten bir Waves cüzdana sahipseniz ekrandaki hesabı içe aktar seçeneği ile sahip olduğunuz Waves cüzdanınıza giriş yapıyorsunuz. 

1. Daha önce Waves cüzdanı olmayanlar, ekrandaki Yeni bir hesap oluştur tuşuna basıyorlar. Burada hesap adına isminizi koyabilirsiniz. Alt kısımdaki parola ve parolayı doğrula kısmına kendi belirlediğiniz şifreyi giriyorsunuz. Bu parola uygulama içindeki transfer işlemleri gibi durumlarda gerekecek. 

2. Parolayı da belirledikten sonra karşımıza gelen ekranda Şimdi yedekle ye basıyoruz ve karşımıza 15 tane kelime geliyor. Bu sizin cüzdan keyinizdir. Bunu kesinlikle bir yere kaydediyorsunuz ve hiç kimseye vermiyorsunuz. 

3. Cüzdan keyinizi not aldıktan sonra not aldım tuşuna basıp ilerliyorsunuz ve karşınıza çıkan ekranda bu 15 kelimeyi sırasına göre diziyorsunuz. Dizilim tamamlandıktan sonra karşımıza pin ekranı geliyor ve burada 4 haneli pin oluşturuyoruz. Bu pin uygulamaya her giriş çıkışınızda sizden istenecektir. 

Bu 3 adımdan sonra artık bir Waves cüzdanına sahip olmuş oluyorsunuz. Zaten Waves cüzdanı olanlar Hesabı içe aktar tuşuna bastıktan sonra elinizdeki 15 kelimeden oluşan keyinizi girerek cüzdanınızı açabilirsiniz. Ek olarak uygulama üzerinde birden fazla Waves cüzdanı oluşturabilir ve hepsini birlikte kullanabilirsiniz. Keyi girilen cüzdanlar giriş yap kısmında birikmektedir ve bunlara tekrardan key girmeniz gerekmez. Sadece pin kodlarını girerek cüzdanınıza erişim sağlayabilirsiniz. 

Waves Cüzdan Kullanımı 

Hesabınız açık durumdayken Tokenler kısmında üstte 1.sırada Waves 2.sırada VST 3.sırada Bitcoin şeklinde aşağıya doğru bazı kripto paralar gözükecektir. Burada bunlardan istediğinize tıklayarak o kripto paradan gönderim yapabilir ya da deposit yapabilirsiniz. Aynı şekilde tıkladığınız kripto paranın Adı, simgesi ve Toplam miktarı gibi bilgileri de görebilirsiniz. 

Sol üstteki 3 çizgiye tıkladığınız zaman  Waves platform linki, whitepaper, Waves sosyal medya hesapları gibi bilgileri görürsünüz. 

Sağ üstteki Barkod ile Waves cüzdan adresinizi yazılı şekilde ve barkod haliyle görebilir, kopyalayabilir ve paylaş seçeneği ile birisine gönderebilirsiniz. 

Ortada ki (+) seçeneği ile Alım/satım işlemi için doğrudan kripto para seçebilirsiniz. 

4.sıradaki dönen ok simgesine tıklayarak hesabınızdaki bütün her şeyin işlem geçmişini görebilirsiniz. 

Şapka ve gözlük simgesi ise sizi profile götürür. Profil kısmında Waves cüzdan adresinizi görebilir, Dil ayarları yapabilir, Cüzdan keyinizi tekrar yedekleyebilir, hesabınızın parolasını ve pin’i değiştirebilirsiniz aynı zaman da hesabınızı kullandığınız cihazdan silebilirsiniz. 

Waves Cüzdan ile Kripto Para Ticareti 

Waves cüzdanı ile kripto para ticareti yapabilmek için en alt kısımdaki cüzdan simgesinin yanında bulunan simgeye tıklıyoruz. Burası henüz bir kripto para eklemediyseniz bomboştur. Sağ üstteki + işaretine tıklayarak istediğiniz Waves tokenleri ya da coinleri istediğiniz paritede olacak şekilde ekleyebilirsiniz. 

-Daha sonra eklediğiniz kripto paranın üzerine tıklayarak Emir tahtası üzerindeyken alım/satım yapabilirsiniz. Örnek olarak Al tuşuna bastığınız zaman açılan sayfada en üste almak istediğiniz miktarı giriyorsunuz. Limit kısmına o coini almak istediğiniz fiyatı giriyorsunuz.  

-Üst kısımda bulunan grafik seçeneği ile o kripto paranın dakikalık ya da 24 saatlik grafiğini görerek analizini yapabilirsiniz.  

-Son işlemler kısmından o kripto para için yaptığınız alım/satım geçmişini görebilirsiniz. Emirlerim kısmında aktif bekleyen emirleriniz ve iptal edilen emirleriniz gözükür. 

Ayrıca Waves airdroplarına katıldığınız zaman burada oluşturduğunuz Waves cüzdan adresinizi verebilirsiniz. Burada bütün waves tokenlerini görebilirsiniz. Sonuç olarak toparladığımızda görüyoruz ki Waves Mobil uygulaması ile kendi kripto para cüzdanınızı oluşturabilir, kripto para ticareti yapabilir ve airdroplardan gelen Waves tokenlerinizi görebilirsiniz. Waves cüzdanın en iyi yanlarından biride kripto para ticaretini ve transferlerini çok düşük komisyonlarla gerçekleştirebilmektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir