WhitePaper Nedir? Nasıl Hazırlanır?

  • Kriptobi
  • Ekim 23, 2019
  • 0
  • 404 görünümler

Whitepaper’ın türkçe olarak kelime anlamı beyaz sayfadır. Kripto para piyasasında ise projeler kendileri hakkında bilgi vermek için Whitepaper hazırlarlar. Hemen hemen bütün kripto para projeleri, özelliklle ICO veya IEO düzenleyen projeler Whitepaper hazırlamaktadır.  

WhitePaper İçeriği Nedir? 

Whitepaper proje hakkında tüm detayları içermektedir. Projenin neler hedeflediği, hangi problemlere çözüm kaynağı olacağı, reklam anlaşmaları, proje ekibi, şimdiye kadar yaptıkları veya yapacakları, pazar yeri, yapılacak olan ICO yani token arzı hakkında bilgiler, kripto paranın teknik bilgileri (alt yapısı, koin miktarı vs.) eğer varsa madenciliği hakkında detaylı bigiler, yol haritası gibi projeye dağir her şey whitepaper da yer almaktadır. 

İyi Bir WhitaPaper Nasıl Hazırlanabilir? 

İyi bir whitepaper ne çok uzun nede çok kısa olmalı. Eğer bir proje gidip 3 sayfa whitepaper sunarsa o projenin kalitesinden şüphe edilir. Çünkü kısa bir whitepaper o projenin yapacağı işlerinde kısa olduğu algısı oluşturur. Ya da 50 60 sayfa gibi bir whitepaperı okuyarak kimse zaman harcamak istemez. 

Whitepaper proje hakkındaki tüm bilgileri belirli bir sıraya uygun ve tamamen lafı dolandırmadan açıklayıcı şekilde insanlara anlatmalıdır. Buna iyi bir giriş kısmı hazırlayarak başlayabilirler. 

Projenin şu an ki durumu ve ileride gelmek istediği yer net bir şekilde belirtilmeli. 

Finans ve Fon Kullanımı 

Parasal kısımlardan şüphe çekmeyin insanlara şeffaf olmalısınız. Yani bu proje için neden bir kripto paraya ihtiyaç var, kripto para satışları ile elde edilen gelir ile neler hedeflenmektedir, paraya hangi kısımlara ne şekilde finanse edeceksiniz gibi belli başlı şeyler kesinlikle belirtilmelidir. 

Yatırımcıların paraları tam olarak hangi işlerde kullanılacak, yatırımcıyı korumak adına projenizde ne gibi önlemler alacaksınız gibi konularda yatırımcıların aklındaki bazı soruları çözecektir. 

Yol Haritası 

Yol haritası bir projenin hangi tarihlerde ne gibi işler yapacağını gösteren bir tablodur diyebiliriz. İyi bir yol haritası ile projenin hangi tarihlerde neler yapmayı hedeflediğini göstermenin yanı sıra o tarihler geldiğinde yol haritasına uymanız durumunda yatırımcıların size daha çok güvenmesini sağlayabilir ve daha fazla yatırım toplayabilirsiniz. Bu yüzden iyi bir yol haritasının yanı sıra iyi bir şekilde uyulmuş yol haritası gereklidir. Uymadığınız yol haritası projeyi zedeleyecektir. 

Proje Takımı 

İyi bir projenin yanı sıra iyi bir takım olması gerçekten çok önemlidir. Özellikle çevremizde birçok kişiden şu lafı duyuyoruzdur. Bu projeye şu isim dahil olmuş kesinlikle yatırım yapın şeklinde ifadeler kullanılır. Aslında çoğu projenin ne olduğunu bile bilmez fakat projenin ekibinde çok iyi isimler yer aldığı için insanlar o projeye koşulsuz güvenirler. Bu yüzden proje takımı çok önemlidir. Proje takımında yer alan kişilerin iş hayatları, elde ettiği başarılar ve uzman olduğu alanlar net bir şekilde belirtilmeli. Aynı zamanda takımda ki kişilerin bu projede ne gibi görevlerde yer alacağı ve projeye ne gibi katkılar sağlayacağı belirtilmelidir. 

Yazı Düzeni 

Siz siz olun bizim burada kullandığımız gibi sohbet tarzı bir yazı dili kullanmayın. Whitepaper projenin tüm detaylarını kamuoyuna duyurduğu ve yatırımcı çekmeyi hedeflediği için son derece akademik tarza yakın, profesyonelce bir şekilde yazılmış olması gerekir. Bahsettiğiniz rakamsal ifadeler, yer verdiğiniz grafikler, şablonlar vs. kesinlikle gerçek analizlere dayanmalıdır. Varsayımlar üzerine konuşmaktan ziyade, yapılmış olan işlerden ve elde edilen verilerden bahsedilmelidir.  

Genel anlamda incelediğimiz ve gördüğümüz üzere whitepaper konusuna değindik. Whitepaper örnekleri için coinmarket cap sitesine girerek oradan istediğiniz projenin web sitesinde o projeye ait whitepapera göz atabilirsiniz. Örnek olarak vermemiz gerekirse VeChain whitepaperına göz atabilirsiniz. Siteye girdiğiniz gibi ana sayfada whitepaper yazısını göreceksiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir