Bounty Nedir?

  • Kriptobi
  • Ekim 12, 2019
  • 0
  • 384 görünümler

Kripto İçin Bounty Nedir?  

Bounty kelimesi birçok alanda kullanılmaktadır. Kelimenin Türkçe anlamı cömertlik, hediye gibi anlamlara gelmektedir. Kripto paralar içinde hemen hemen aynı anlamda kullanılmaktadır.   

Bazı kripto projeleri bountyler düzenlemektedir. Bountyleri airdroplara benzetebilirsiniz fakat karıştırmamak gerekir. Airdroplar birkaç basit görev karşılığında ücretsiz koin kazandırırken, bountyler ise size daha zahmetli ve daha emek isteyen görevler vererek kazandırma yoluna gider. Aynı zamanda airdroplar daha çok projelerin sosyal hesaplarına üye toplama üzerine çalışırken, Bountyler ise projenin dünya çapında duyulması için farklı dillere çevrilmesi, websitelerin de duyulması, youtube da video olarak tanıtılması gibi görevler vererek büyük reklamlar amaçlamaktadır.  Kripto projelerinin bir kısmı bounty düzenlerken bir kısmı da düzenlemez. Bu tamamen onların reklam stratejilerine bağlıdır.  

Bountylere Nasıl Katılabiliriz?  

Bounty düzenleyecek olan projeler bu bountyleri sosyal medya hesaplarında duyurmaktadır. Aynı zamanda bitcointalk forumunu ve bounty kanallarını takip ederek rahatlıkla bountylere ulaşabilirsiniz. Katılmak istediğiniz projenin bounty sayfasında yapmanız gerekenler detaylıca yazmaktadır. Bountylerin birçok türü vardır ve bunlardan istediğinizi veya hepsine katılma hakkına sahipsinizdir. Katılmak istediğiniz bounty türünü seçip o kısımda size sunulan görevleri bounty bitene kadar yerine getirmeniz gerekmektedir.  

Bounty Ödülleri Nelerdir?  

Bounty ödülleri tamamen katılmakta olduğunuz bountyleri düzenleyen projenin kendisi belirlemektedir. Ödül olarak sizlere kendi koinlerinden verebilirken aynı zamanda Ethereum, Bitcoin vs. Gibi ana koinlerden de verebilirler. Alacağınız ödül miktarını ise topladığınız stake yani puanlar belirler. Bountylere katıldığınız kadar stake toplarsınız ve en son bounty bittiğinde toplam havuzdaki koin miktarı katılan kişilerin toplam stake miktarına orantılı şekilde dağıtılır.  

Bounty Türleri Nelerdir?   

Yukarıda da dediğimiz gibi birçok bounty türü mevcuttur. Bunlardan en bilinenlerini sizlere yazmak istiyorum.  

1. İmza Kampanyası 

İmza kampanyalarına bitcointalk hesabınıza projenin size verdiği imzayı ekleyerek katılabilirsiniz.  

2. Bloglama 

Bu kısımda sizlerden projeleri hakkında makale, tanıtım yazısı, yorumlar gibi yazılar yazmanızı ve bu yazıları Blog sitelerinde, Medium, Reddit, Steem gibi hesaplarınızda paylaşıp insanlara göstermenizi isterler.  

3. Video Oluşturma 

Video kısmında ise sizden projelerini detaylı bir şekilde anlatmanızı ve insanlara izletmenizi isterler.  

4. Çeviriler 

WhitePaper dediğimiz kısımda projenin bütün bilgileri bulunmaktadır. Projeler bu kısmı bütün herkes okuyup projenin amacını anlayabilsin diye kendi belirledikleri birkaç dile çevrilmesini isterler. İngilizce olan bu kısmı kendi dilinize çevirerek ekibe gönderirsiniz ve beğenilirse stake kazanırsınız.  

5. Facebook 

Bu kısımda sizden kendi sayfalarında paylaştıkları postları haftada 2 – 3 kez veya aylık olarak sizin de paylaşmanızı isterler.  

6. Twitter 

Facebook gibi burada da sizden belirli zamanlarda ve belirli sayıda retweet yapmanızı veya orijinal yorumlarınızla tweet atmanızı isterler.  

7. Telegram 

Grubunuzda veya kanalınızda size verdikleri gönderileri düzenli paylaşmanızı isterler.  

Bunların dışında kalan herhangi bir sosyal medya görevi veya daha farklı görevler olabilir. Genel anlamda sizden istenilen görevler bunlardan ibarettir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir