Soğuk Cüzdan – MEW – ERC20 Kavramları

  • Kriptobi
  • Ekim 14, 2019
  • 0
  • 347 görünümler
erc20

Soğuk Cüzdan   

Piyasada bu kavramları sıkça duymuşsunuzdur. Özellikle airdroplara katılırken bizden Ethereum adresi istediklerinde bunu ERC20 – MEW- Soğuk Cüzdan şeklinde not düşerler. Soğuk cüzdanları paramızı bir borsaya gerek duymadan kendi offline cüzdanımızda saklamak olarak düşünebiliriz.

Borsa dışında elde edindiğimiz ethereum cüzdanları genellikle soğuk cüzdanlardır. Erişimi ve keyi bize aittir. Koinlerimizi rahatlıkla uzun yıllar bu cüzdanlarda saklayabiliriz. Bizden ERC20, MEW veya soğuk cüzdan istedikleri zaman anlamamız gereken şey istedikleri cüzdanın tamamen bize ait olmasıdır diyebiliriz. 

MEW  

Mew dediğimiz olay MyEtherWalletin kısaltılmasıdır. MyEtherWallet standart bir web cüzdanı değildir. Bu siteden oluşturmuş olduğumuz ethereum adresleri ERC20 desteklidir ve bu adresimizi airdroplara rahatlıkla verebiliriz. MyEtherWallet bize airdroplara katılma imkânı sunar, kazandığımız tokenlerin gözükmesine olanak sağlar token veya ethereum koinlerimizi saklamamıza yardımcı olur. Aynı zamanda rahatlıkla herhangi bir token veya ethereum transferi yapabilirsiniz. 

ERC20  

ERC20’nin ise ethereum temelli tokenlerin bağlı olduğu birtakım kuralları bulunmaktadır. ERC20 bu kurallarla cüzdan geliştiricilerine, borsalara ve smart kontratlara yeni tokenlerin nasıl kullanılacağını önceden belirleme olanağı sağlar. Airdroplarda eğer bizden erc20 istiyorlarsa anlamamız gereken ethereum tokenlerin desteklendiği offline bir cüzdandır. Katıldığımız bütün ethereum tabanlı token airdroplarına rahatlıkla offline cüzdanımızı girebiliriz. Eğer ERC20 istenen bir airdrop formuna borsa adresinizi yazarsanız o koini kesinlikle alamazsınız. Çünkü borsa genellikle sadece ethereumu desteklemektedir. Borsada olmayan bir koini size vermelerine imkân yoktur. Mantık olarak airdrop koini verdiğiniz borsa adresine gelir fakat o adresi biz borsa sayesinde kullandığımız için yani private keyi borsaya ait bir cüzdan olmasından dolayı tokenlere erişemeyiz. Bu yüzden asla ama asla airdroplara borsa adresi girmemelisiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir