Kripto Para Arzı

  • Kriptobi
  • Ekim 14, 2019
  • 0
  • 409 görünümler
kripto para arzı

Para arzı, bir ekonomide dönen toplam para miktarıdır. Doğal olarak kripto paralarda arz için her koinin kendi supply yani miktarıdır diyebiliriz. Koinler de miktar her projenin kendi çıkardığı koine göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak Bitcoin arzı 21 milyondur ve bu rakam değiştirilemez şekilde kodlanmıştır. Miktarı 21 Milyonu 1 adet bile geçemez. Kimi kripto paranın miktarı 1 milyar kiminin 1 milyon kiminin ise 1 trilyon olabilmektedir. Kısaca koinlerin miktarları her koine göre değişmektedir. Her proje kendi koininin miktarını kendi kriterleri doğrultusunda istediği gibi belirleyebilir.  

Kripto para miktarları neye göre belirlenir?  

Bu sorunun cevabı net değildir. Her proje kendi koininin miktarını istediği gibi belirlemekte özgürdür ama genel olarak miktarları belirlerken bazı şeyleri hesaba katarlar. Mesela X koininin amacı paranın yerine geçmek herkesin kullanmasını sağlamaktır ve doğal olarak bu işler için çok ciddi miktarlarda x koinine ihtiyaç duyulur. Buna göre x koini miktarı yüksek tutularak belirlenir. Buna örnek olarak XRP diyebiliriz. Miktarı çok yüksek olmasına rağmen fiyatı da çok iyidir. Ya da başka bir proje daha ufak çaplı işler peşindedir daha az kişinin kendi koinlerine sahip olmasını isterler bu yüzden koin miktarını düşük tutarlar. Başta da dediğim gibi tamamen kendi isteklerine bağlı olduğu için büyük çaplı projede miktarı düşük tutabilir, küçük çaplı projede miktarı yüksek tutabilir.  

Koin Miktarının Fiyatlara Etkisi  

Buna gerçek hayattan örneklerle bakabiliriz. Altın miktarı piyasada azdır ve fiyatı yüksektir. Çünkü az olan şey talebi karşılayabilmek için sürekli fiyatını arttırır. 100 Adet olan altını 101 kişiye satamayacağımıza göre fiyatını arttırarak yüksek fiyatlara razı olan alıcıların altına sahip olması sağlanır. Aynı şekilde bakır piyasada çok bulunur ve fiyatı altından daha düşüktür. Bol bulunduğu için her almak isteyen kolaylıkla satın alabiliyor. Projelerde koinlerinin daha değerli ve daha yüksek fiyatlarda olmasını istediğinde genelde düşük miktarda üretim yaparlar. Düşük miktardaki  koinin fiyatının yükselmesi çok daha kolaydır.   

Piyasada 1000 adet olan koine 1000 TL’lik alım geldiğinde 1000 TL koinin adeti olan 1000’e dağılır. Piyasada 2000 adet olan koine 1000 TL’lik alım geldiğinde de aynı şekilde 1000 TL koinin adeti olan 2000’e dağılır. Gördüğünüz gibi aynı para daha çok adete bölündüğü için fiyat daha düşük olacaktır. Adeti 2000 adet olan koinin fiyatını diğer koin gibi aynı oranda arttırmak istediğimizde 2 katı paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat koin miktarı tek başına fiyatların yüksek olmasını etkilemez. Bir koinin projesi veya arkasındaki ekip iyi ise miktarı ne olursa olsun kendisinden kat kat daha düşük miktara sahip koinleri fiyat olarak çok ciddi şekilde geçebilmektedir. Buna tekrar yukarıda örnek verdiğimiz XRP yi örnek olarak verebiliriz. XRP’nin miktarı 100 milyar olmasına rağmen fiyatı, 1-2 Milyon miktara sahip koinlerden yüksektir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir