Authenticatör – 2 Faktörlü Güvenlik Koruması

  • Kriptobi
  • Ekim 14, 2019
  • 1
  • 348 görünümler

Authenticator başlıkta da yazdığımız gibi 2 faktörlü güvenlik korumasıdır. Mobil mağazalardan indirerek telefonumuza kolayca kurabiliriz. Bu uygulama bizim olmazsa olmazımızdır. Çünkü kripto piyasası hacklenme durumlarıyla sık sık karşılaşılan bir piyasadır. Elektronik ortam kullanımı arttıkça suç türleri de aynı oranda artmaktadır. Fakat güvenlik konusunda da geri kalınmıyor.   

Authenticator uygulamasını hemen hemen her yere kurmanızı öneririz. Mail adresinize, borsa hesaplarınıza gibi birçok alana kurduğunuz zaman çok daha güvende olacaksınız. Uygulamayı indirdikten sonra istediğiniz yere 2 faktörlü koruma sistemini kurabilirsiniz. Mesela borsa hesabınıza 2 faktörlü koruma koymak istiyorsunuz. Bunun için hemen hemen bütün borsalarda olan ayarlar kısmından 2 FA aktifleştirme seçeneğini buluyoruz. Bu kısımda bize 2 FA kodu ve barkod taraması veriyor. Uygulamaya girdiğimizde sağ altta olan kırmızı + kutucuğuna basıyoruz ve 2 FA kodunu ister elle isterseniz de barkodu tarayarak aktifleştiriyorsunuz. Daha sonra uygulama ekranına zaman sayaçlı kod geliyor. Bu kodu borsa hesabındaki kısma girerek onaylıyoruz. Artık hesabınız 2 FA korumalı duruma geçiyor.  

Hesabınıza 2 FA aktifleştirdikten sonra borsaya her girişinizde sizden uygulamada zamana dayalı değişen kodu yazmanızı isteyecektir. Kodu yazarak hesabınıza girebilirsiniz. Aynı şekilde koin transfer işlemlerinde ve alım satım işlemlerinde de 2 FA kullanabilirsiniz. Genellikle isteğe bağlı olarak borsanın ayarlarından düzenleyebilirsiniz. 2 faktörlü koruma sayesinde bir başkası hesabınızın şifresini bilse dahi hesabınıza girerken 2 FA kodu istenileceği için bu girişimi başarısız olacaktır.  

Uyarı: Piyasada birçok arkadaşımızın hesapları boşaltılmıştır. Bunun en büyük sebebi şifrelerinin hemen hemen her sitede aynı olması ve Authenticator kullanmıyor olmaları. Eğer telefonunuza Authenticator kurduysanız, isterseniz şifrenizi gazeteye ilan verin artık Authenticator de ki 30 saniyede bir değişen 6 haneli kodu yazmadıktan sonra hiç kimse hesabınıza erişemez. Bu yüzden en basit bir sitede bile 2 FA korumasını aktifleştirmenizi öneririz.  

1 comment on “Authenticatör – 2 Faktörlü Güvenlik Koruması

  1. 2FA kullanmadığım için çok para kaybetmiştim . Bilgilendirici bu yazınızla önlemlerimi alıcam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir