İngiltere’nin Başı Siber Suçlarla Dertte

phill ariss

İngiltere’nin Leicester kentinden polis, 18 Nisan’da DarkNet satıcısı Paul Johnson’un Şubat ayında tutuklanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Johnson sekiz yıl hapse mahkûm edildi ve çevrimiçi uyuşturucu satmaktan 2,5 milyon dolardan fazla para kazandığı iddia edildi. Leicester polis memuru Çavuş Phil Ariss, “dijital medya müfettişlerine, görevli memurların eşlik ettiğini” belirterek, yaklaşık 375.300 dolar değerindeki kripto paralara el konulduğunu açıkladı.

Phill Ariss 2016’dan Beri Uzman

Ariss, 2016’da East Midlands Özel Operasyonlar Birimi Siber Suçlar Ekibi’ne ve daha sonra 2018 yılında Ulusal Polis Baş Konseyi (NPCC) Siber Suç programına katıldığından beri ağırlıklı olarak kripto para ile uğraştı. Ayrıca 2016 yılından beri oldukça önemli operasyonlarda görev aldı.

Phill Ariss yaptığı açıklamada diğer memurların da eğitilmesi ve bilgilendirilmesi konusunda yardımcı olduklarını belirtti:

“Gün geçtikçe daha fazla suçlu Bitcoin ve diğer finansal gizlilik yöntemlerini kullanmaya yöneliyor. Bu yüzden her ayrıntıya dikkat edilmeli ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Memurları ve personeli düzenli olarak blockchain kullanımının işaretleri konusunda eğitiyoruz.’’

562 Bitcoin Dolandırıcılığı Yaşandı

Ariss, polise ilk kez 2008 yılında katıldı. Bulunduğu mahallenin subayı olarak çalışmaya başlayan Ariss, kendisi için konuştuğunda kripto para birimlerinde uzmanlaşacağı aklının ucundan bile geçmediğini belirtti ve ekledi:

“Suçluların bunu anonim kalmaya çalışmak için bir araç olarak nasıl kullandıkları hakkında çok şey öğrendim. Sadece yasa dışı uyuşturucu pazarında değil, siber suç, dolandırıcılık ve şantaj gibi diğer alanlarda da kullanılıyor.”

Geçtiğimiz ay, İngiltere polisi, son iki yıl boyunca ulusal olarak 562 Bitcoin (BTC) ile ilgili şantaj dolandırıcılığı olayının meydana geldiğini açıkladı.

Ariss, yetkililerin suçlulardan kripto varlıklarını yakalayabilmesinin ardından bireylerin ve işletmelerin kayıp fonları alabildikleri birkaç örneği not ediyor.

Bu Teknoloji Kolluk Kuvvetleri Tarafından Desteklenmeli

Ariss, Bitcoin’i anlamak için gelişen kripto para ve blockchain teknolojilerini takip etmek ve suçluların tespiti amacıyla Kolluk Kuvvetlerine ihtiyaç duyulduğunu net bir şekilde belirtiyor.

“Giderek daha fazla suçlu Bitcoin ve diğer finansal gizlilik yöntemlerini kullanmaya yöneldiğinde, neye dikkat edeceğimizi bilmemiz önemlidir. Memurlara ve personele kullanım belirtileri hakkında düzenli olarak eğitim veriyoruz. Böylece suçluların mali olarak yararlanmasının önüne geçiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir