Üniversiteler Bu Zor Dönemde Blockchain için Kurs Veriyor

kurs

Bir zamanlar sadece Bitcoin (BTC) meraklılarına tanıdık gelen bir terim olan Blockchain, 2020 için en çok talep gören aynı zamanda büyük bir beceri isteyen bir iş haline geliyor. Yakın tarihli bir LinkedIn blog yayınına göre, blockchain teknolojisi için çalışmak bu yıl oldukça zor. Zor olduğu kadar büyük bir yetenek isteyen bu teknoloji için çok büyük çalışmalar yapılmasının yanı sıra ‘’Bu yeteneğe sahip profesyonellerin küçük arzları büyük talep görüyor’’ denildi.

Büyük Sıkıntı Amerika’da

Koronavirüs pandemisi ABD’nin işsizlik oranını etkilemeye devam ederken, Başkan Donald Trump dört hafta önce ulusal bir acil durum ilan etmesinden bu yana 22 milyon insan işsizlik başvurusunda bulundu. Haliyle eve kapanan insanlar gelir elde etmek adına Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başladı.

Buna karşılık, profesyonel insan sayısına olan ihtiyaç arttıkça üniversitelerde sunulan blockchain kurslar daha yaygın hale geliyor. Coinbase’in üniversitelerle ilgili yıllık raporundan önemli bir bulguya rastlandı. Dünya’nın en iyi 50 üniversitesinin 28’i kripto para birimleri veya blockchain teknolojisi hakkında en az bir kurs sunduğunu gösteriyor. (2018’den bu yana %42 artış var.)

Portland Eyalet Üniversitesi’nde muhasebe profesörü Kristi Yuthas, Cointelegraph’a verdiği bir röportajda blockchain teknolojisinde uzman olan bireylere duyulan ihtiyacın, geleneksel şirketlerin teknolojiden etkilenmesinin bir sonucu olduğunu söyledi: “Blockchain şirketleri yıldırım hızında yenilik yapıyor. Bu yeniliklerden iş değeri yaratmak için zekâsı olan liderler artık yüksek talep görüyor.”

Bu Kurs Öğrencilere İş İmkanı Sağlayacak

Portland State, MIT, Stanford, California Santa Barbara Üniversitesi ve diğerleri gibi Amerikan üniversiteleri artık iş talebindeki artışı karşılamak için blockchain odaklı kurs sunuyor ve kursları alan öğrencilerin bu yıl iş bulma şanslarının olduğu belirtiliyor.

Örneğin, Portland Eyalet Üniversitesi kısa süre önce “İşletme Laboratuvarı’nda Blockchain” kurslarını tamamladı. Yuthas ve meslektaşı Stanton Heister’ın bulunduğu Portland Eyalet Üniversitesi’nde, öğrenciler blockchain geliştirme ve işin önemli yanları hakkında eğitilmek için açık kaynaklı bir kurum olan NULS Vakfı ile iş birliği yaptı. NULS ve PSU, Yuthas ve Heister gözetiminde 21 öğrenci için iki ayrı kurs tasarladı.

Yuthas’a göre PSU’nun blockchain programı, blockchain şirketlerinin ve yeniliklerinin derinlemesine analizini sağlamayı amaçlıyor. Laboratuvar tarzı derslerin, öğrencilerin çalışma bloğu oluşturmak ve gerçek işlemleri yürütmek için gerçek dünya deneyimi kazanmalarını sağladığını açıkladı.

PSU’nun İşletme Laboratuvarı’ndaki ilk Blockchain’i bu yılın Şubat ayında gerçekleştirildi ve bir blockchain geliştirme kiti olan NULS Chain Factory’yi kullanarak nasıl bir blockchain oluşturulacağına dair adım adım bir kılavuz sundu. NULS blok zincirinin geliştiricisi ve PSU programının ortak organizatörü Kathy Norman, Cointelegraph’a Chain Factory’nin blok zincir eğitimini sürmek ve ürünü bir eğitim aracı olarak test etmek için kullandığını söyledi.

Peki Öğrenciler Ne Düşünüyor ?

PSU’nun ikinci laboratuvarı blockchain kullanıcısı ve geliştirici etkinliklerine odaklandı. Bu derse, pratik blockchain uygulamaları, merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşme geliştirme ile ilgili eğitici oturumlar için kılavuzlar da dahil edildi. PSU’nun blockchain kurslarını tamamlayan bir öğrenci olan America Tirado, sınıfların blockchain çevresindeki korkularını hafifletmesine yardımcı olduğunu belirtti:

“Daha önce Bitcoin’i duymuştum ve 2000’lerin başında ona yatırım yapmam istendi. Yine de tereddüt ettim, çünkü anlamadım. Bu kurs sayesinde teknolojiyi, neler yapabileceğini, nasıl çalıştığını ve nasıl doğru kullanılacağını öğrendim.”

Ayrıca, blockchain kurslarını tamamlayan öğrencilerin, platformun oluşturulmasına yardımcı olmak için bilgilerini sunmak üzere NULS topluluğuna katılmaya davet edildiğine dikkat çekti:

“Tüm öğrenciler NULS topluluğumuza katılmaya davet ediliyor. Bu dönem PSU öğrencilerini davet edemedik, ancak bir dahaki sefere bunu kesinlikle gerçekleştireceğiz.”

Diğer Üniversiteler Neler Yapıyor ?

UC Santa Barbara ve California Los Angeles Üniversitesi de blockchain kursları sunmaktadır. Her iki üniversite de blockchain eğitimini hızlandırmayı taahhüt eden kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Blockchain Hızlandırma Vakfı’nın bir parçasıdır. Kripto para analiz firması CipherTrace, öğrencileri kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılıkları araştırmak için şirketin ürünlerini nasıl kullanacakları konusunda eğitmek için Blockchain Hızlandırma Vakfı ile ortaklık kuruyor.

CipherTrace’in baş finansal analisti John Jefferies, daha önceki bir makalede, şirketin kara para aklama, güç hukuku soruşturmalarını tespit etme ve düzenleyici denetimi sağlamak için uygulanan finansal araştırma yazılımını kullanmak için öğrencileri eğiteceğini ve belgelendireceğini söyledi.

Finansal uygulamalar için bir blockchain şirketi olan Findora’nın kurucularından Ben Fisch ve ünlü kriptografi profesörü Dan Boneh, Stanford Üniversitesi’nde bir blockchain ve kripto para kursu dersi veriyor.

Fisch, bir blockchain kursuna giden mühendislerin, blockchain teknolojisini pilotlaştırmakla ilgilenen büyük şirketlere başvururken büyük avantaj sağlayacağını söyledi. Fisch’e göre, Stanford’daki blockchain kursu, mühendislik yönlerinden ziyade blockchain konseptlerine daha fazla odaklandığı için blockchain teknolojisine kapsamlı bir teknik genel bakış sunuyor.

Anlaşılacağı üzere koronavirüs pandemisi dünyada ve özellikle Amerika’da Blockchain teknolojisine yönelme anlamında önemli bir rol almış durumda. Bu yönelmenin Blockchain’i geliştirmede önemli bir adım olduğunu ve iş istihdamı sağlamak adına önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Blockchain bu denli yaygınlaşır ve genç girişimcilerin elde ettikleri bilgilerle geliştirilirse yakın zamanda sanla birim dönemine geçiş yapabiliriz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir