Kripto Destekçisi Aday Yarıştan Çekildi

andrew yang bitcoin

Amerika başkanlık seçimlerinde kripto para ve blockchain destekçisi Andrew Yang adaylıktan çekildi.

Yang Neden Çekildi ?

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde aday olan ve aynı zamanda önemli bir girişimci olan Andrew Yang, başkanlık seçimlerinden çekildiğini açıkladı. NPR kaynaklı habere göre Yang halka böyle seslendi:

“Yapılması gereken daha çok şey var ama biliyorsunuz, ben sayıların adamıyım. Bu gece, mevcut rakamlara göre yarışı kazanamayacağımız açık. […] Kazanamayacağım bir seçimde bağış ve desteği kabul etmek istemiyorum. Bu yüzden başkanlık yarışından çekildiğimi ilan ediyorum.”

ABD’nin başkanlık seçimleri için ilk durağı olan Iowa parti toplantıları yaklaşık iki hafta önce gerçekleşti. Amerika’nın eyaleti olan Iowa’da yapılan toplantıda yalnızca %1 oy alan Andrew Yang, Amerika’nın başka bir eyaleti olan New Hampshire‘da da hemen hemen benzer oyları almasının ardından başkanlık adaylığından çekildiğini açıkladı.

Yang Twitter hesabından paylaştığı tweette ‘’Geri Döneceğiz’’ mesajını verdi.

Andrew Yang’ın Kripto ile İlişkisi

Andrew Yang kripto para ve blockchain teknolojisine destek veren ve aynı zamanda ileriye yönelik bir proje olduğunu savunan yaklaşımıyla bilinen bir adaydı. Ayrıca Universal Basic Income (Temel Evrensel Gelir) sistemini geliştirmek vaatleri arasındaydı.

Yang’ın 2020 seçimlerini kazanması halinde vaatleri arasında, blockchain tabanlı mobil oy verme sistemi geliştireceğini ve bunu piyasaya süreceği yer alıyordu. Fakat girişimci aday, başkanlık seçimlerinden çekilince bu vaatin gerçekleşmesi de zora düştü. Girişimci aday, 2019 Kasım ayında kripto paralar ve blockchain teknolojisi ile ilgili düzenleme planlarının olduğunu da eklemişti.

Yang, temel evrensel gelir ile herkese para vermeyi amaçlamış ve kripto para kullanıcılarından büyük tepkiler almıştı. Amerika’nın dış ve küresel borçlarının tavan yaptığı bir dönemde herkese para verme fikri halk tarafından eleştiriye maruz kaldı.

Amerika’da Blockchain Teknolojisi

Amerika türlü türlü kripto para ve blockchain şirketlerini ve projelerini bünyesinde bulunduruyor.

Blockchain alanında çalışan şirket Simba Chain, Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne bağlı, merkezi Kaliforniya’da bulunan, Deniz Hava Harp Merkezi’nden tabanı blockchainden oluşan güvenli bir iletişim uygulaması için yaklaşık 10 Milyon Dolar ödeme aldı.

Kripto para destekçi bir siyasetçiye ihtiyacı olan Amerika’nın tıpkı Yang gibi girişimci adaylara ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Donald Trump’ın kripto para işine sıcak bakmadığına kesin gözüyle bakılıyor fakat kripto neredeyse hayatımızın bir parçası olmak üzere. Dolar’ın Dünya üzerindeki hegemonyasını kaybetme korkusunu yaşayan Trump’ın, kripto paralar hakkında demeç vermesi, üzerinde oluşan baskıyı gözler önüne seriyor. Trump bu durumu küçümsemek yerine kabullenmeli. Kabullenmezse büyük bir kripto para topluluğunu karşısına almış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir