LUCIEN CHEN Projesi Volume Network’ü Anlatıyor

 • Kriptobi
 • Ekim 21, 2019
 • 0
 • 301 görünümler

2008’de Satoshi Nakamoto, Bitcoin fikrini önerdi ve 2009 yılında Bitcoin açık kaynaklı yazılımı yayınladı. Bitcoin iniş ve çıkışlarla dolu 10 yıl geçirmiştir. Ancak, çoğunluk için, Bitcoin kapısı sadece birkaçına açık olan özel bir kulüp gibi görünüyor. 2019 yılında, eski Tron baş teknoloji sorumlusu Lucien Chen, daha fazla kişiyi dijital para dünyasına yönlendirmek amacıyla Volume Network adlı bir projeye başladı. Volume Network, sabit disk kapasitesi ile şifrelenmiş konsensus algoritması ile yeni bir dijital para birimi VOL üretmektedir. VOL, Bitcoin gibi bir para birimidir, ancak halka açık zincir projesi ya da bir uygulama projesi değildir. VOL, sabit disk madenciliği endüstrisinin BTC’si olarak görülebilir. 

BTC’ye dayanan VOL hangi iyileştirmeleri yaptı? 

VOL para biriminin üretimini garanti altına almak için sabit disk kapasitesiyle ilgili şifreli bir algoritma kullanır. Hesaplama kapasitesiyle ilgili şifreli bir algoritma kullanan Bitcoin’e benzer şekilde, para biriminin dolaşımı adildir. Aradaki fark, BTC gibi ağın tamamındaki rastgele sayıyı hesaplamak yerine, VOL ağın sabit sürücülerinde bu sayıyı arar. 

BTC ile karşılaştırıldığında, VOL’un öne çıktığı noktalar vardır: 

 1. Çevre dostu madencilik: BTC madenciliği, büyük elektrik tüketimi nedeniyle eski üretim kapasitesi olarak kategorize edildi. Buna karşılık, VOL’un PoST sabit disk madenciliği algoritması, büyük miktarda elektrik tüketmiyor, bu sadece enerji israfını engellemekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların evde madencilik yapmasını da kolaylaştırıyor. Ek olarak, sabit sürücünün ömrü BTC tarafından kullanılan ASIC çipi ve grafik kartını aşıyor; bu da cihazlarınızı sık sık güncellemeniz gerekmediği anlamına geliyor. 
 2. Doğal olarak merkeziyetsizleşmiş: BTC madenciliği CPU’dan GPU’ya FPGA’ya geliştikçe, cihazlar daha profesyonel hale gelir ve hesaplama gücü daha merkezi hale gelir. Oysa VOL’un sabit disk madenciliği doğal olarak merkeziyetsizleşmiş durumdadır.
 3. Düşük risk: Genel blok zinciri pazarı kararsız kalıyor. Başka bir düşüş piyasası ortaya çıkarsa, birçok maden çökecek ve BTC’nin maden makineleri değersiz metal parçalarına dönüşecek. Sabit disk madenciliği mekanizmasıyla, sabit disk madencilik için kullanılmasa bile, yine de ev bilgisayarları için kullanılabilir.
 4. Daha sağlam ekonomik model: Satoshi ilk uygulayıcıları teşvik etmek için, Bitcoin yarım mekanizmasını tasarladı: blok ödülü her 210.000 bloğun yarısını alan bir mekanizma. 2020’de ödül 6.25 BTC’ye düşürülecek. Dinamik bir token üretim mekanizmasıyla VOL’e baktığınızda, VOL’un ekonomik modeli, yeni gelenler için yüksek eşik ve merkezi madencilik kapasitesi gibi sorunları önleyerek, daha fazla yerelleşme ve kullanıcı katılımını mümkün kılar.
 5. VOL, madenciliğin daha sağlıklı ve daha güvenli yönetimi: BTC, tüm madencileri her madenciye merkezi bir şekilde dağıtan, maddi olmayan ve haksız bir süreç olması muhtemel maden havuzudur. VOL ile madenciler Maden Havuzu Temsilci Düğümlerine (MPRN) katılmak üzere imza atıyorlar ve madencilik havuzu madencilerin özel anahtarını tutmuyor. Zincirde MPRN’lere verilen taahhütler verilmiştir ve kazançlar madencilerin faydalarının yüksek derecede güvenli bir şekilde garanti edilmesi için otomatik olarak dağıtılacaktır. 

Lucien, VOL’un henüz başlangıç aşamasında olduğuna inanıyor ve ekip ekosistemine daha fazla katılımcıyı sabırla bekliyor. Ekip, bir gün VOL’un amacına ulaştığında, tıpkı BTC gibi temel bir para birimi olacağından emin. BTC bile 10 yıl önce bilinmiyordu. Lucien ve ekibi VOL’un geleceği konusunda kendilerinden çok eminler. 

BHD ile karşılaştırılan VOL’den beklenen ne olacak? 

Teknik olarak konuşursak BURST, sabit disk madenciliğinin kaynağı. Rastgele sayı, sabit sürücüye Plotting ile yazılır ve üretildiği sırada bloğun karma değerine bağlı olarak, sabit sürücüdeki en iyi eşleşen rasgele sayıyı arar ve yayınlar. Ağ en iyi yayın yapan rastgele sayıyı seçecek ve madenciyi ödüllendirecek. Dolayısıyla, sabit sürücünün kapasitesi ne kadar fazlaysa, Plotting ile rastgele sayılar o kadar fazla yazılabilir ve bilgisayar gücü o kadar büyük olabilir. 

Sabit disk madenciliği alanında BHD iyi bir temsilcidir. Tamamen isimsiz bir ekip tarafından geliştirilen erken bir projedir. Eski Tron’un kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu olan Lucien Chen, blok zincirleme ve dağıtık hesaplama konusunda geniş deneyime sahiptir. Her ne kadar VOL bu alanda geç kalmış olsa da, konsensus mekanizması, ekonomik model, token dağıtım modeli ve teknik güçlülük açısından önemli ilerleme kaydetmeyi başarıyor. 

VOL daha güvenli bir konsensus mekanizması kullanıyor. 

İlk olarak konsensus düzeyinde, BHD PoC algoritmasını kullanır. Her blok özel bir “puzzle” ile bağlanacaktır. Madencilik başlamadan önce ağ sabit sürücünüz de ki Plotting adlı “puzzle” çözümlerini saklayacaktır. VDF’nin özelliklerini kullanarak, madencilerin potansiyel blokların verilerini elde ettikten sonra belirli bir süre için matematiksel hesaplamaları yapmaları gerekir ve ardından bu verilere hızlı bir şekilde doğrulanabilecek sonuçlara dayanarak bloğu seçmeleri gerekecektir. 

PoST ve PoC hakkındaki dökümanları okursanız, PoST’un PoC’a göre aşağıdaki yönlerden avantajları olduğunu açıkça görebilirsiniz: 

 • PoC, bencil madencilik ve yeniden yazma saldırıları gibi zayıflıklardan muzdariptir, ancak PoST değildir. 
 • PoST, daha sonra sabit sürücünün kullanımı açısından daha genişletilebilir. Kullanıcılar video ve müzik gibi kişisel dosyalarını bir PoST sabit diskinde saklayabilir, ancak PoC yalnızca madenciliğin karma değerlerini depolamak için kullanılabilir. 

VOL daha sağlam bir ekonomik modele sahip: BHD ve VOL “ipotek madenciliği” mekanizmasını kullanıyor. 

BHD, hesaplama gücü/TB’nin 3 BHD’ye rehin verildiği “sabit” bir ipotek mekanizması kullanıyor; 3 BHD’den az olması durumunda, madenci blok ödülünün sadece %30’unu alabilir ve geri kalan %70’i vakıf adresine tahsis edilir. Bu risklidir çünkü hiç kimse kuruluş adresini kimin kontrol ettiğini bilmiyor. 

VOL, hesaplama gücü / TB’nin 300-1.200 VOL için ipotek edildiği “dinamik” bir ipotek mekanizması kullanır. 300 VOL’un altındaysa, madenci blok ödülü almayacaktır; 1.200 VOL’den az değilse, madenci azami blok ödül kazanacaktır; ipotek tutarı 200 ila 1.200 VOL arasındaysa, ödül maksimum tutardan daha az olacaktır. 

VOL ekibi tarafından yayınlanan resmi kurallara göre, minimum / maksimum ipotek şartlarını yerine getirmiyorsanız maksimum blok ödül almayacaksınız ve token bakiyeniz BHD gibi bilinmeyen vakfa tahsis edilmeyecektir. Bu şekilde, tokenlerin serbest bırakılması sağlam bir hızda kontrol edilir ve madencilerin kazancı iyi garanti edilir. 

Ayrıca, VOL ekonomik modeli tasarlarken iki faktöre odaklanarak daha düşüncelidir: 

 • Deflasyon modeli: Resmi kurallara göre, maksimum VOL bırakma miktarı, maksimum kilitli tutardan düşük olacaktır. Her yılın serbest bırakma miktarı, dinamik olan ağın taahhüt edilen miktarına bağlıdır. 
 • Rehin alma işleminin minimum/maximum tasarımı: Asgari tutarın üzerinde rehin edilen ek tutarın, yıllık getirinin dörtte birini elde edeceğini göreceksiniz, bu da %25 yıllık getiri anlamına geliyor 

VOL, daha adil bir token tahsis modeli kullanmaktadır. 

BHD’nin tirajı 21 milyondur, gelişmekte olan ekibin 2,1 milyon (madencilik öncesi %10), pazarlama ekibi 1,05 milyon (madencilikten %5 üretim) alıyor ve 17.85 milyonu madencilik için madencilik mevcuttur (madenciler için% 85 arzı). 

VOL dolaşımı 10 milyar olup, %3’ü (30.000 $ değerinde) IEO’da kullanılıyor ve madenciler için %97 arzı vardır. 

Gelişmekte olan ekip tarafından alına n%10’un BHD’nin gelişimini etkileyip etkilemeyeceği kesin değildir, ancak VOL ekibi iç dolaşımının% 3’ünü IEO için 30.000 $ değerinde kullanarak göstermiştir. 

Madencilik için% 97 VOL arzı, satış riski olmadığını gösterir. VOL’un daha makul bir token tahsis modeline sahip olduğu anlaşılmaktadır. 

VOL TEKNİK DONANIM YÖNÜNDEN TAMAMEN MÜKEMMEL KUŞANMIŞ DURUMDA 

Volume Network’ün kurucusu, Tron’un kurucu ortaklarından ve eski baş teknolojisi sorumlusu Lucien Chen bir uygulama ekosistemiyle Tron’un halka zincirinin uygulanmasına öncülük etmişti. Lucien Tron’dan önce, NetEase Youdao, Tencent, Qihoo 360 ve Alibaba gibi İnternet devlerinde üst düzeyde çalıştı, öneri sistemi, dağıtık sistem ve diğer teknik alanlarda ve AI’da geniş deneyime sahip oldu. Ayrıca sistem çerçevesi geliştirme konusunda da uzmandır. Ek olarak, Bitcoin’deki erken destekçi ve yatırımcı olarak Lucien, kriptoloji konusunda derin bir anlayışa sahiptir. 

Lucien’in VOL ekibi bu yılın sonuna kadar mainnet kodunu ve tüm ürünlerini (tarayıcı, cüzdan) GitHub’da açık kaynaklı yapacak. Dahası, VOL’nun blockchain depolamasının “süper karanlık atı” olan Lambda ile işbirliği, teknik pastayı VOL pastasının üzerine koyuyor. Gelecekte, VOL kullanıcıları ayrıca iki ağ arasında dinamik etkileşime izin veren Lambda ile bir entegrasyon da bekleyebilirler. 

Teknik yardım desteği bulunmayan BHD hakkında, ne de açık kaynak ile ilgili haber yoktur. Bildiğimiz tek şey BHD’nin whitepaper’ının belirsiz bir zamanda “iç düzenlemelerden sonra açık kaynak yapacağını” iddia ediyor. 

En önemlisi BHD, BHD’yi cüzdanda biriktirmek suretiyle ipotek etmek için “merkezi” bir cüzdan kullanır. VOL, tam tersine, tarayıcıda aranabilecek tüm ipotekleri zincire koyar. İpotek, serbest bırakıldıktan 2 hafta sonraya kadar çekilemez. Buna karşılık, BHD madencilerin çıkmasından dolayı satış riskine sahiptir, VOL 2 haftalık zaman dilimi nedeniyle değildir. 

LUCIEN CHEN’İN VOL VİZYONU: BTC GİBİ “TEMEL PARA BİRİMİ” 

İstatistikler, 2019 yılının sonundaki madencilikle kazılan kripto para birimlerinin genel kripto para piyasasının %68’ini oluşturduğunu göstermektedir. Başlıca projeler, PoW konsensüs mekanizmasına dayanan projelerdir ve bu projelerin tümü, yüksek enerji tüketimi, merkezi bilgi işlem gücü ve ölçeklendirme zorlukları gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır, bu durum BTC’nin ve diğer PoW tabanlı tokenlerin geleceğini görmeyi zorlaştırmaktadır. ETH ve GRIN gibi diğer projeler, yüksek GPU maliyetleri nedeniyle ana seçenek olmaktan uzaklaştırılıyor. 

Bütün bunlara göre, sabit disk madenciliğine dayanan bir proje gerçekten düşük eşikli olan bir projedir. 

Lucien Chen’in VOL için vizyonu var: BTC gibi bir “temel para birimi” ve ekip bu bağlamda iddialı bir şekilde yola çıkmış bulunmakta. 

Türkiye pazarına da önem veren Volume Network’ün Türkiye grubuna katılmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu yazının kaynağı olan Lucien Chen’in kendi yazısına gitmek için de buraya tıklayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir