Mining Nedir? Nasıl Yapılır?

  • Kriptobi
  • Ekim 20, 2019
  • 0
  • 331 görünümler

Kripto Para Madenciliği Nedir? 

Mining yani madencilik kelimesi kripto paraların oluşturduğu dijital dünyada ilk başta kulağa oldukça garip gelmektedir. Fazla detaya girmeden madencilik kavramına değinelim. 

Madenciliği anlatmadan önce kısaca Blokchain yapısına değinmemiz gerekecek. Kripto paralar ile yapılan her işlemin kaydı Blokchain ağında tutulmaktadır. Bu işlemler blok zinciri denilen yapılar ile kayıt edilip saklanmaktadır blok zinciri dağıtık bir veri tabanında (merkezi olmayan) tutulur, dağıtık veri tabanını oluşturanlar ise madencilerdir. Madencilerin buradaki görevi yapılan işlemlerin birden fazla yapılmadığını doğrulamak ve verileri mempool dan alıp blok zincirine kayıt etmektir. 

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır? 

Kripto para madenciliği yüksek GPU/CPU gücüne sahip bilgisayar veya özel donanımlarla kripto paralar ile yapılan tüm işlemlerin doğruluğunu kontrol ederek blok zincirine entegre etmektedir. 

Madencilik işlemi bu bilgisayarların belirli bir algoritmayı sürekli olarak çözmeye çalışması ile oluşur algoritma çözüldüğünde yeni bir blok oluşmuş olur ve blok içindeki işlemler onaylanır. Bitcoin den örnek verecek olursak bitcoin 21 milyon adetle sınırlıdır ve yapısı gereği her blok 10 dk da bulunur. Eğer daha fazla Cpu gücü kullanırsak bu 10 dk düşer diye düşünebilirsiniz ama burada da kazım zorluğu denen faktör etki eder kazım zorluğu algoritması bitcoin bloklarını 10 dk ya sabitlemek için sürekli olarak zorluğu değiştirmektedir. 

Madenciler Nasıl Kazanıyor? 

Madenciler başarı ile oluşturduğu her blok için blok ödülü+blok içinde yapılan işlemlerin transfer fee lerini alır. Yine bitcoin den örnek verecek olursak bitcoin de her oluşturulan blok için 12.5 btc ödül alırlar buna ek transfer fee leride alırlar. 

Mining Yapmalı Mıyım? 

Madencilik için oldukça geç kalmış sayılırız 2010 yılında birkaç dolara satın alabileceğiniz flash bellek boyutunda flash minerlar ile bitcoin kazmak mümkündü şimdi ise ciddi bir yatırım ve yüksek maliyetler ile yapılmakta. Yinede projesi sağlam fazla duyulmamış bir koini kazmak koinin fiyatının yükselmesi ile ciddi karlar getire bilir, ama bizim önerimiz mining sitemine vereceğiniz para ile eğer gerçekten yükseleceğine inandığınız sağlam projeli koinden satın almanızdan veya master node yapmanızdan yanadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir