SEC Onaylı İlk Proje: BlockStack

  • Kriptobi
  • Ekim 18, 2019
  • 0
  • 398 görünümler

Merhabalar, kripto dünyasında bir ilki gerçekleştirmiş Blockstack projesi ile incelemelerime başlamak istedim. Geçtiğimiz haftalarda yaklaşık 2 milyon dolarlık masraf ve gerekli evrakların sunulması sonucu SEC tarafından onay aldılar ve yatırım sürecini tamamladılar. Projenin yatırımcılarından kısaca bahsettiğimde ne denli önemli bir proje olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Harvard Üniversitesi, bitcoin dünyasının en ünlü yatırımcılarından Winklevoss ikizleri ve diğer kurumsal yatırımcılara crunchbase (yatırım inceleme sayfası) üzerinden ulaşabilirsiniz. Blockstack 2015 yılında yola çıkmış Amerikan projesidir. Muneeb Ali amerikan televizyonlarında ve çeşitli sosyal platformlarda son dönemde sıklıkla platformunun tanıtımını yapıyor. 

Blockstack Hangi Sorunu Çözmek İstiyor ? 

Projenin doğmasını sağlayan temel sorun kullanıcı verilerinin gizliliğinin korunmasıdır. Son dönemde yaşanan facebook skandalından hatırlayacağınız üzere internet gittikçe tekelleşiyor ve büyük şirketler kullanıcılara bedava hizmet verdiğini söyleyerek aslında onların kişisel verilerini ele geçirerek pazarlıyorlar. Bir arkadaşımızla bisikletler hakkında sohbet ettikten sonra telefonumuzu elimize aldığımızda karşımıza çıkan ilk reklamın bisiklet reklamı olması tesadüf değildir. Bazen bizim bile farkında olmadığımız kişisel verilerimiz üzerinden bizi yönlendirmeye çalışan platformların gün geçtikçe artması bu sorunu önlem alınması gereken bir probleme dönüştürmüştür.  

Blockstack Nasıl Çalışır ? 

Blockstack kendi ekosistemini yeni ve merkeziyetsiz bilgisayar ağı olarak nitelendiriyor. Ekosistem içerisinde hali hazırda aktif çalışan 130’a yakın merkeziyetsiz uygulama mevcut. Günlük hayatta aklınıza gelebilecek, neredeyse kullandığınız her türlü programın merkeziyetsiz uygulamaları (Dapp) ekosisteme dahil olan yazılımcılar tarafından oluşturulmuş durumda. Yazılımcılar ekibin bir parçası değiller, dilerseniz siz de blockstack ekosistemine dahil olarak kendi merkeziyetsiz uygulamalarınızı geliştirebilirsiniz. Blockstack yazılımcıları teşvik etmek için her ay en çok kullanılan uygulama sahipleri arasında bir milyon dolarlık bir ödülü paylaştırıyor. Hepsini listelemek çok uzun zaman alır ancak fikir edinebilmeniz için uygulamaların bir kaçını paylaşıyorum.  

 – Fotoğraflarınızı kriptolayıp saklayabileceğiniz uygulama  

 – Blockchain ağında geliştirilmiş gizli sohbet uygulaması  

 – Merkeziyetsiz mail uygulaması  

 – Merkeziyetsiz web sayfaları oluşturabileceğiniz uygulama 

 – Merkeziyetsiz araç takip etme uygulaması 

 – Merkeziyetsiz şifre yöneticisi 

 – Merkeziyetsiz browser uygulaması 

 – Merkeziyetsiz patreon alternatifi uygulama 

 – Sunucusuz dosya transferi uygulaması 

 – Merkeziyetsiz blog uygulaması 

 – Merkeziyetsiz bulut sistemi uygulaması 

 – Merkeziyetsiz oyun uygulamaları 

 – Merkezitetsiz depolama ile müzik dinleyip paylaşabieceğiniz uygulama 

 – Merkeziyetsiz çeşitli kodlama uygulamaları  

Uygulamalardan anlayabileceğiniz üzere aslında ana hedef merkeziyetsiz interneti oluşturarak kullanıcıları korumak. Her bir uygulama kendi başına yeni bir proje. Blockstack sistemine ilk girişte kendiniz için yaratacağınız kimlikle yeni uygulamalar yaratabilir yada platform üzerinde yazılmış uygulamaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaratacağınız kimliğe private keyinizi kullanarak istediğiniz zaman erişebileceksiniz. Böylece kişisel verileriniz, özel bilgileriniz web siteleri yada uygulama yöneticileri tarafından ele geçirilemez hale geliyor.  

Genel Değerlendirme 

Sec onayı, yatırımcıların kurumsal kimlikleri, Amerika’da resmi tanınan proje olması, kurucu Muneeb Ali’nin televizyonlarda çok kolay bir şekilde yer alması ve hali hazırda çalışan bir platform olması sebebiyle ben portföyüme bir miktar ekledim. Sec onayının projenin kesin başarılı olacağı anlamına gelmediğini bildiğim için kaybetsem bile beni üzmeyecek kadar bir miktarla yatırım yaptım. Önümüzdeki yılların ne getireceğini hep birlikte göreceğiz. Yatırım yapmak isteyenler için yatırım süreci tamamlandığı için borsalarda listelenmesini beklemekten başka çare yok. Proje muhtemelen çoğumuzun bildiği binance, bittrex gibi borsalarda yer almayacak. Regüle borsalarda listelenecek. Sonraki yazılarımda bahsedeceğim tZero Regüle borsası bu borsalardan biri olabilir.  

Blockstack Web Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir