Tarihteki İlk Bitcoin Alışverişi Nasıl Gerçekleşti?

  • Kriptobi
  • Ekim 17, 2019
  • 0
  • 330 görünümler

Bitcoin İle Pizza Almak

Tarihteki ilk bitcoin alışverişini yapan Laszlo Hanyecz, 2010 Yılının Mayıs ayında 2 büyük boy pizza için 10.000 bitcoin ödemiştir o zamanlar 40 dolara tekabül eden 10.000 Bitcoin günümüzde milyonlarca dolar etmektedir. 

Aslında bu alışveriş pizzacının bitcoin kabul ettiği bir alışveriş değildir. Laszlo bu alışverişi bitcoin talk formuna ”Birkaç pizza için 10.000 BTC ödeyeceğim pizzayı kendin yapabilir veya sipariş verebilirsiniz” diyerek herhangi bir kişinin 10.000 BTC karşılığında pizzanın ücreti ödemesini istemiştir. Olumlu bir dönüş alan Laszlo bu işlemi tamamlamış gelen pizzanın fotoğraflarını bitcointalk konusuna eklemiştir. Sanırım bu ödemeyi yaparken çok ama çok ucuza aldığı bitcoinlerin çöp olduğunu düşünerek karlı bir alışveriş yaptığını düşünmüş olabilir. Fakat şu an da her sitede adını okuyarak ve bitcoinin fiyatına bakarak ne kadar pişman olduğunu az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Bitcointalk konusu için buraya tıklayabilirsiniz. 

Her yıl mayıs ayında dünyanın en pahalı pizzası kutlanmaktadır. Aslında bu işlem dünyanın en pahalı pizzası olmak dışında beraberinde birçok ilki getirdi Bitcoin ile yapılmış “ilk fiziksel alışveriştir” buda bitcoin’in farklı bir kullanım alanını doğurmuş online alışveriş ve ödemelerde kullanılabileceği göstermiştir. 

Bu işlem tarihteki ilk bitcoin alışverişi olmayabilir ama ilk fiziksel alışveriş olduğu kesindir. İlk bitcoin alışverişi Ocak 2010 tarihinde bitcointalk forumu üzerinden sabunir kullanıcı adı ile bir masaüstü arkaplanına 1 dolara tekabül eden 500 BTC ile yapılmış olabilir. Evet kesin bir şey söyleyemiyoruz btctalk üzerinden kendi hazırladığı arka planı satmak isteyen, sabunir in satıp satamadığı hakkında net bir bilgi yok ama ödeme yapılması için verdiği BTC adresine bu tarihten sonra 500 BTC yatırıldığı gözükmektedir. Bu 500 BTC ne için yatırıldığı bilinmese de bu arka planı satın almak isteyen bir kişi tarafından yatırıldığı düşünülüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir