Kriptobi’den Traderlara Öneriler

  • Kriptobi
  • Ekim 19, 2019
  • 0
  • 358 görünümler

Trader olmanın yanı sıra iyi bir trader olmak gerekir. Bu yazımızda genel anlamda iyi bir traderin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğine ve nelere dikkat edip ne şekilde hareket etmesi gerektiğine kendi yorumlarımız ile maddeler halinde değineceğiz. 

1- En önemlisi iyi trader sakin olmalıdır ve duyduğu her sinyale, habere, söylentiye, grafiğe güvenmelidir. Duyduğunuz ilk iyi ya da kötü habere, söylentiye göre işlem açmayınız/kapatmayınız işlem yapmadan mutlaka emin olun  

2- Aldığınız koine asla bağlanmayınız çıkıyor yine çıkar gibi yanılgılara düşmeyiniz. Gerektiğinde zararına satabilmelisiniz. Bir koinden  edebileceğiniz max zararı belirleyiniz. Aldığınız koin uzun vadeli düşüş trendine girmiş olabilir, bu süre içinde satıp alttan tekrar almayı deneyebilir ya da başka bi koinden kar alıp tekrar girebilirsiniz. (Emin olmadıkça pozisyon değiştirmeyin.) Eğer düşmüşse ve dahada düşeceğinden emin değilseniz yeni para girişi yaparak alttan alım ile ortalama düşürebilirsiniz. Asla tepe veya dip avcısı olmayın. Size göre alım aralığına girdiğini düşünüyorsanız hemen alın ve kar edince de karınızı alıp çıkın.  

3- Hard fork, Burn gibi koinin kısa süre içinde yükselip sonra tekrar düşeceği olaylarda oldukça dikkatli olmalısınız. Hardfork’da genellikle bölünme bloğuna yaklaşınca koin değeri düşmektedir bu gibi olaylarda fork ile verilecek koin e fazla güvenmemelisiniz, tavsiyemiz olabildiğince erken girip bölünmeden önce çıkmanızdan yanadır.  

4- Bakiyenizi her zaman gizli tutmanızı öneriyoruz telegram gruplarında veya başka bir yerde kendi güvenliğiniz için bakiyenizi gizli tutmalısınız.  

5- Asla borç para kredi gibi size ait olmayan para ile işlem yapmayınız. Kısa süre içinde ihtiyacınızın olacağı para işlem yapmayınız.  

6- Asla bir süredir iyi kazanıyorum şuradan para aliyim kısa sürede katlar geri veririm gibi yanılgılara düşmeyiniz.  

7- Kazandığınız zaman akrabalarınız, arkadaşlarınız, tanıdıklarınız size benimde şurada param var onuda katla gibi teklifler ile gelebilir. Mümkünse bunları kabul etmeyiniz eğer kabul edecek olursanız mutlaka tüm risklerden kripto piyasasının oldukça hareketli olduğundan büyük zararları olabileceğinden bahsediniz.  

8- Belirli bir ücret karşılığında size sinyal vermek isteyen, sinyallerinin doğruluğunun %99 olduğunu sizi ücretsiz kanalına alıp günde birkaç kez şu kadar bu kadar kazandırdık şeklinde paylaşım yapanların çoğu dolandırıcıdır. Bu tarz kanallara girerken dikkatli olmalısınız mümkünse birkaç gün deneme talep edin. Ücretsiz sinyal veren grupları ise fikir edinmek için kullanabilirsiniz ama bu konuda dikkatli olunuz grup sahibi ne kadar iyi analizci olsa da söylediği her şey tutsa da lütfen her dediğini sorgulamadan yapmayınız her zaman kendinize göre alım şartlarınız olsun sizin için alınabilir bir koin için sinyal verildiyse bunu kendi doğrulamanız olarak düşünün, yani sinyaller sizi doğrulasın siz onları değil.  

9- Margin tradeye girmemeye çalışın eğer kararınızı çoktan verdiyseniz o konu hakkında da yazılarımız olacak okumanızı tavsiye ederim.  

10- düşük hacimli, emir tahtasında emirer arası aşırı fark olan koinler de dikkatli olunuz bu koinler çok rahat 2x yapabileceği gibi yarı fiyatında düşebilir.  

11- Bitcoin aşırı hareketliyken alt koinlerden uzak durunuz veya dikkatli ilerleyin  

12- Stop-loss kurarken market derinlik grafiğine bakıp yüklü emirlerin altına kurmaya çalışın bu stop-loss un patlama olasılığını azaltır stop-loss her ne kadar kurtarıcı güzel bir emir şekli olsa da anlık dump iğne atma gibi durumlarda size ciddi zararlar ettirebilir stop-loss yerine fiyat alarmı kurmanızı öneriyoruz.  

Umarız ki bu yazımız, kripto paralar ile trade yapmayı düşünen sizlere az da olsa katkı sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir